איך מחושב מס ירושות – כל המידע לפניכם

איך מחושב מס ירושות – כל המידע לפניכם – אם אתם עומדים לקבל ירושה בקרוב, חשוב לדעת מראש כי עבור חלק מהרכוש שתקבלו תדרשו לשלם מס.
אמנם, בישראל בוטל מס ירושה על ההון שצבר המנוח (משום שהוא מוסה בעבר) וכן על הנכס הראשון שלו. עם זאת, כאשר אתם מקבלים יותר מנכס אחד יתכן ויתווסף אליו מס שבח.

במאמר זה נעמוד על האפשרויות הפוטרות אתכם ממס על נכס וכן באילו תנאים תצטרכו לשלם מס ומתי?

דירה ראשונה – פטורה ממס שבח בתנאים מסוימים

סבכם חי בעשר השנים האחרונות בדירתו ברמת גן. בצוואתו הוריש לכם את הדירה שהייתה הנכס היחיד בו החזיק ביום מותו. לכם, כבר יש דירה משלכם שרכשתם בעמל רב – האם תשלמו מס על הדירה? במקרה שציינו, אם ירשתם נכס אחד בלבד אינכם צריכים לשלם מס שבח גם אם יש בבעלותכם דירה נוספת. על מה הפטור ממס שבח מתבסס? אם תבחינו צוין במפורש בתיאור המקרה כי סבכם התגורר בדירה לפני מותו. כעת נכיר את החוקים המאפשרים ליורש לקבל פטור ממס זה כאשר הוא יורש דירת מגורים.

מושג שחשוב להכיר: דירה מזכה

נפנה לחוק מיסוי מקרקעין ונגלה כי קיימות דירות מגורים מזכות (ממס) – על פה לשון החוק זוהי:

"דירה או חלק מדירה, שבנייתה נסתיימה והיא בבעלותו או בחכירתו של יחיד, ומשמשת למגורים או מיועדת למגורים לפי טיבה, למעט דירה המהווה מלאי עסקי לענין מס הכנסה."

נמשיך ונחקור את חוק מיסוי מקרקעין הפורש בפנינו את הסיבות בעטיין ניתן לבקש פטור מתשלום המס. הפירוט המלא נמצא בסעיף 49ב(5) לחוק אם הנכס עומד בשלושה כללים אותם נסביר בשפה פשוטה.

  1. הדירה היא דירה מזכה מכיוון שהיא שימשה למדוריו של בעליה עד יום מותו ולא כנכס מניב מושכר.
  2. הירושה התקבלה מקרוב משפחה מדרגה ראשונה או שאתם צאצאים של הנפטר שהוריש לכם את דירתו. בסעיף זה יכללו גם בן הזוג של הנפטר (אם מנישואין או בהיותם ידועים בציבור).
    חשוב בהקשר זה לציין כי אם שווי הדירה מחולק בין מספר קרובי משפחה שחלק מהם אינם צאצאיו של הנפטר (כמו אחיין או בן דוד) הם עשויים להידרש לשלם מס שבח.
  3. לנפטר היה רק נכס אחד בבעלותו בעת שנפטר. חשוב לציין בהקשר זה כי החוק אינו בודק את כמות הנכסים הכוללת שהייתה בבעלותו של הנפטר במהלך חייו. לכן, אם ניתן, כדאי להעביר על שם הצאצאים נכסים נוספים בגיל מבוגר ולהשאיר את הנכס המשמש למגורים בבעלותכם – נכס זה יוגדר כדירה פטורה ממס.

לסיכום, כפי שניתן לראות חישוב המס על דירה שעברה בירושה תלוי מספר גורמים: כמות הדירות שהוריש הנפטר, האם התגורר בנכס וכן הקשר של הנפטר ליורשיו. עורך דין ירושה בשילוב עם עו"ד מיסים יכול לבדוק את הסיטואציה האישית שלכם ולהעריך אם תחויבו בתשלום מס ובאיזה שיעור.

ליצירת קשר עם המשרד בנושאי צוואה, ירושה ועיזבון – חייגו 03-7524213 או השאירו פרטים

משרד עורך דין רן רייכנמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

We’d love to hear from you

נלחם עבורך ועבור הזכויות שלך כל הדרך אל הניצחון!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם העורך דין המוביל בישראל חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם