אלימות במשפחה וגירושין

אלימות במשפחה אלימות במשפחה וגירושין – גירושין הם תמיד חוויה לא פשוטה לשני הצדדים, ואם ישנם ילדים גם הם עלולים להיפגע, ואפילו בחומרה.

כשבנוסף ישנה אלימות במשפחה, המצב הופך קשה הרבה יותר ואף מסוכן – ולכן חשוב מאוד לנקוט בכל הצעדים המשפטיים הנדרשים כדי לספק לקורבנות האלימות הגנה מלאה.

 

כיצד מוגדרת אלימות במשפחה?

אלימות במשפחה היא כל פעולה שמאיימת על אחד מבני המשפחה, מבוגרים או ילדים. תחת הגדרה זו נכללות הן אלימות פיזית, הן אלימות כלכלית, הן התעללות נפשית והן פגיעות בעלות אופי מיני. כל אלימות שכזו הינה תופעה פסולה מיסודה, שבמקרים רבים מביאה את הצד הנפגע לפנות להליכי גירושין – צעד שמצד אחד יוביל לשיפור איכות החיים אבל מצד שני עלול בטווח הקצר להגדיל את הסיכון לפגיעה. המחוקק דאג לאמצעי הגנה שונים, וחשוב לנצל אותם בעזרת עורך דין מנוסה בתחום זה.

צו הגנה

אמצעי הגנה אחד הינו צו הגנה. מי שמנפיק צו שכזה הוא בית דין לענייני משפחה או בית דין רבני, וכקורבנות האלימות הם קטינים, בית משפט לנוער. צו הגנה מרחיק את הגורם האלים משאר בני המשפחה (כולל איסור כניסה לדירה, גם אם היא בבעלותו המלאה), מונע הטרדות טלפוניות ואחרות וכן מוביל להחרמת כלי נשק של הצד הפוגע אם יש ברשותו כזה.

מי רשאי להגיש בקשה למתן צו הגנה?

כל אדם רשאי להגיש בקשה לצו שכזה, בין אם הוא עצמו קורבן האלימות במשפחה ובין אם הקורבן ביקש ממנו לעשות זאת. גם עובדים סוציאליים ותובעים משטרתיים מוסמכים להגיש בקשה לצו הגנה.

במקרים שבהם ישנה סכנה מוחשית, יוצא הצו בהליך מזורז. תוקף צווי הגנה הוא שלושה חודשים (בחלק מהמקרים הם יוארכו ל-3 חודשים נוספים ובמקרים חריגים יהיו תקפים בסופו של דבר למשך שנה). חשוב להדגיש כי הפרת צו שכזה מצד הגורם האלים הינה עבירה פלילית שעשויה להוביל לסנקציות חמורות כלפיו.

צו למניעת הטרדה מאיימת

אמצעי הגנה אחר בפני אלימות במשפחה במסגרת הליכי גירושין (וגם באופן כללי, כמובן) הוא צו למניעת הטרדה מאיימת. צו זה ניתן כשאדם אחד מתחקה אחרי תנועות ומעשי אדם אחר, פוגע בפרטיותו, אורב לו, בולש אחריו, מאיים עליו, יוצר עימו קשר בניגוד לרצונו וכיו"ב.

צו למניעת הטרדה מאיימת מוצא ע"י בית משפט שלום, בית משפט לענייני משפחה או בית משפט לנוער (כשמושא ההטרדה הוא קטין). גם במקרים אלה מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה בתחום וזאת כדי שהסיכוי לקבל את הצו המבוקש יהיה מרבי.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: