בדיקת צוואה

צעד שגורם לא פעם לבני המשפחה מתחים וחרדות נוספים כאשר מישהו הולך לעולמו הוא איתור המסמכים החשובים של הנפטר. זה כולל את הצוואה, המפרטת את רצונותיו של המוריש בנוגע לאופן שבו הוא רוצה שהעיזבון שלו יחולק. למרבה הצער, בדיקת צוואה ומסמכים חשובים אחרים יכול לפעמים להיות תהליך קשה וגוזל זמן עבור יקיריהם שמשלימים עם מוות של אדם אהוב. בכתיבת מאמר זה הושקעו מאמצים רבים, על כן ממש נשמח אם תכבדו את המאמצים שלנו ותחליטו לקרוא אותו למן התחלתו ועד לסיומו, וכך תגלו ערב רב של עובדות על בדיקת צוואה.

 

בדיקת צוואה
בדיקת צוואה

האם בדיקת צוואה אפשרית תוך כדי עיון ברכוש של הנפטר?

צוואה היא חיונית על מנת לוודא שהעיזבון עובר לבני האדם הנכונים לאחר שמישהו נפטר. אך לעתים זה עשוי להיות קשה לבצע בדיקת צוואה או איתור צוואה. אתם בודקים מה לעשות כאשר לא ניתן למצוא צוואה בקלות. לאחר מוות, אלה המאמינים שהם המוציאים לפועל של המנוח ייקחו על עצמם את העבודה בניסיון למצוא את הצוואה ולבדוק אותה. כדאי מאוד שבתום כתיבת הצוואה היא תהיה מאוחסנת בצורה מאובטחת במקום כלשהו, ​​תוך כדי רישום ברור של מקום הימצאה. עיינו ברכושו של המנוח – המקום הכי ברור לחפש בו הוא עם הניירת של הנפטר או בארונות התיק שלו או בכספת הביתית. גם אם הצוואה אינה שם, ייתכן שתמצאו רמזים למקום הימצאה, כמו למשל – מכתב מעורך הדין של הנפטר, או לחלופין קבלה ממתקן אחסון של צוואות.


האם בדיקת צוואה ניתנת תוך כדי חיפוש בבית הנפטר?

כאשר מישהו הולך לעולמו, צריך לעשות הסדרים לניהול העיזבון שלו. זה כולל, כמו לדוגמה – טיפול בבית, חשבונות בנק, השקעות וענייני מס, והקפדה על חלוקה נכונה של מה שנותר לזכאים לרשת אותו. בני אדם רבים יכתבו צוואה במהלך חייהם, שהינה מסמך משפטי אשר מפרט איך הם רוצים לחלק את העיזבון שלהם לאחר מותם. הצוואה ממנה תחילה מנהל עיזבון, שהוא הפרט בעל הסמכות החוקית לנהל את העיזבון. יתכן כי מנהל העיזבון יצטרך לקבל אישור צוואה או בדיקת צוואה על מנת למלא את תפקידו במלואו. לאחר מכן צוואה מכילה שמות של מוטבים ומפורטת מה עליהם לרשת מהעיזבון. אם המנוח לא הותיר אחריו צוואה, או אם לא ניתן לאתר את הצוואה, כי אז העיזבון יחולק על פי חוקי הירושה הנקראים כללי הירושה. כללים אלו נוקשים ועשויים שלא להתאים לרצונו של הנפטר. זאת הסיבה שכל כך חשוב לקבוע אם קיימת צוואה, ולאתר אותה בהצלחה אם כן. מן הסתם, כדאי לחפש את הצוואה בבית – זה נשמע מובן מאליו, אבל המקום הראשון שאתם צריכים לבחור בו הוא בביתו של הנפטר, וזאת משום שאנשים רבים מאחסנים את הצוואה שלהם, או עותק של הצוואה בבית שלהם. אם אתם מכירים כספת בביתו של הנפטר או מגירות נעולות מאובטחות שבהן החזיקו ניירת, אז זה יהיה מקום הגיוני להתחיל בו. מקומות פופולריים אחרים כוללים, כמו לדוגמה – מגירות או ארונות בחדר העבודה, בעליית הגג או בחדר השינה הראשי. למרות שחשוב מאוד לאתר את הצוואה או לבצע בדיקת צוואה, כדאי ביותר לבקש הסכמה ממשפחת המנוח לפני חיפוש בבית, בשביל להימנע מכל טענות להסגת גבול.


האם בדיקת צוואה ומציאתה אפשרית על ידי תשאול כותב הצוואה ועורך הדין של הנפטר?

אכן כן, בדיקת צוואה ומציאתה אפשרית על ידי תשאול כותב הצוואה או עורך הדין של הנפטר, כדאי שתשאלו את עורכי הדין וכותבי צוואות מקומיים למנוח. אם החיפוש שלכם בנכס לא צלח ואתם לא בטוחים במי המנוח השתמש כדי לנסח או לאחסן את מסמכי תכנון העיזבון שלו, תנסו ליצור קשר עם עורכי דין וחברות כתיבת צוואה מקומיות לנפטר. שימו לב שרק המוציא לפועל או מנהל העיזבון יוכלו להשיג מסמכים אם הם מוחזקים על ידי איש מקצוע משפטי או כותב צוואה.


מה עושים אם הבדיקה ומציאתה לא מתאפשרת?

נשאלת השאלה החשובה – מה עושים אם בדיקת צוואה ומציאתה איננה מתאפשרת? ובכן, על פי רוב תצטרכו לדבר עם עורך דין אם לא ניתן לאתר צוואה. אם ניתן למצוא עותק של הצוואה, ייתכן שניתן יהיה לפנות למרשם הצוואה כדי להוכיח זאת. עורך הדין שהכין את הצוואה יוכל לספק תיעוד של עבודתו בצוואה כראיה. הצהרת שבועה תצטרך ללוות את הבקשה המסבירה משום שלא ניתן לאתר את הצוואה יחד עם כל ראיה המעידה כי המנוח חתם על צוואה. התהליך עשוי להיות מסובך יותר כאשר מי שאחרת עשוי להיות זכאי לרשת אינו נכלל בצוואה, ולכן מומלץ לפנות לייעוץ משפטי לפני שתמשיכו לחפש את הצוואה.


האם בדיקת צוואה ומציאתה כרוכה בתשאול של הבנק של המנוח?

ברור מאליו כי בדיקת צוואה ומציאתה כרוכה בתשאול של הבנק של המנוח – לעתים הבנקים מאחסנים צוואות ומסמכים חשובים אחרים, לרבות – מסמכי רכוש מטעם יחידים. אם אתם מנהלי העיזבון, תוכלו לשאול את הבנק של המנוח אם יש ברשותו עותק מהצוואה. אם כן, תוכלו לבקש את הצוואה מהם. הבנק בדרך כלל יבקש את תעודת הפטירה והוכחת זיהוי לפני שימסור לכם זאת.


האם מומלץ לבצע חיפוש או בדיקת צוואה?

ישנן חברות שיכולות לבצע חיפושים לאיתור צוואות חסרות או לשם בדיקת צוואה. חברות אלו יבצעו חיפוש בצוואות המאוחסנות באמצעות עורכי דין וכותבי צוואות בכל רחבי מדינת ישראל, וכן יבצעו חיפושים ספציפיים יותר בקרבת ביתו של הנפטר. הם עשויים גם לבצע חיפוש בפנקס הצוואות הלאומיות למרות שכרגע אין חובה לרשום את צוואתכם במאגר מידע ולכן חיפוש זה אינו סופי. חברות אלו יגבו עמלה עבור השירות שלהן.


מה קורה בתרחיש בו בדיקת צוואה ומציאה שלה אינה אפשרית?

אם ביצעתם את כל החיפושים לעיל ועדיין לא הצלחתם למצוא את הצוואה המקורית או לבצע בדיקת צוואה, יהיה צורך לנהל את העיזבון בהנחה שהמנוח לא השאיר צוואה. זה נקרא למות 'מעורבות' ובמצב זה העיזבון ינוהל על ידי קרובי המשפחה בהתאם לכללי האינטרסנטיות. אולם במצבים מסוימים ייתכן שאפשר יהיה לנהל עיזבון על בסיס צוואה העתקה, אם קיימת כזו. עורך דין צוואות יוכל לתת ייעוץ נוסף בנושא. אם אתם מחפשים רצון כתוב של אדם אהוב ולא מצליחים יותר מדי, תפנו למומחה צוואה שיוכל לתת לכם את התמיכה שאתם צריכים.


לסיכום

עורכי הדין שלנו מומחים בניהול עיזבונות ומציעים מנעד נרחב של שירותי ניהול צוואה ואף של ניהול עיזבון עטורי פרסים על מנת לעזור למשפחות שלכם בתקופה הקשה של אובדן אדם אהוב. בין אם יש צוואה ובין אם לאו, צוות שירותי הלקוחות שלנו עומד לרשותכם כדי להציע ייעוץ חינם, מעשי וללא משוא פנים לגבי התהליכים לאחר שכול. רק אנחנו יכולים לסייע לכם לקבוע את השלבים הבאים והן להציע הצעת מחיר ללא התחייבות לעזרה המקצועית שלנו. אי לכך ובהתאם לזאת, מאוד חשוב שתצרו קשר עוד היום עם צוות עורכי הדין שלנו משום שרק אנו מתמחים בתחום בדיקת צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: