האם בית המשפט יכול לבטל צוואה לא הוגנת כלפי האחים?

האם בית המשפט יכול לבטל צוואה לא הוגנת כלפי האחים. – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה מתחום צוואות וירושות:

"שמי אילנית ואני מראשון לציון, אנחנו שני אחים והורינו נפטרו אחד אחרי השני בהפרש של מספר חודשים ביניהם. אבי הוריש הכל לאמי ואז אמי נפטרה. בני לבין אמי היו תמיד יחסים מאוד קשים. אחי היה המועדף, קיבל יחס חם ואהבה ואילו אני הייתי 'המשרתת של הבית'. גם כשגדלתי הוא קיבל עזרה כלכלית, קנו לו בית ועזרו לו בעסקיו ואילו אני הורחקתי מהמשפחה. כך היה כל השנים. כשאמי נפטרה ופתחתי את הצוואה, לא הופתעתי לגלות כי הורישה את כל כספה לאחי. זה לא הוגן, כל החיים ניסיתי להיות בת טובה וסורבתי. אחי קיבל הכל וגם בסוף שכנע אותם להוריש לו הכל. האם יש משהו שאוכל לעשות כדי שבית המשפט יחלק את הירושה בצורה הוגנת? בית המשפט יבין שזה לא פייר שאחד יקבל הכל והשני לא יקבל כלום".

צפו בקטע:

עו"ד משפחה רן רייכמן משיב:

כאשר אנו מנסים לתקוף צוואה, צריך למקד מה הסיבה שבגללה אנו רוצים לבטל את הצוואה. האם מדובר בפגם בפרוצדורה, בצורה של הצוואה, למשל שאין חתימה של עדים או שיש זיוף של החתימה? או, שמדובר בפגם מהותי: שהמצווה למשל לא ידע להבחין בטיבה של הצוואה, הוא היה פסול דין, חולה אלצהיימר וכיוצא באלה. או למשל, עקב השפעה בלתי הוגנת: סעיף 30 לחוק הירושה, קובע שצוואה שנעשתה עקב השפעה בלתי הוגנת, בטלה.

מנתוני המקרה שלך, את מתארת זעקת אי הגינות. את טוענת שזה לא פייר שאחיך קיבל כל החיים ואותך קיפחו, וגם בשעת מות הורייך לא נעשה צדק. אני לא שומע שיש פגמים לא צורניים ולא מהותיים בצוואה. את אומרת בצורה קלושה שיש כאן אולי השפעה של אחיך באופן בלתי הוגן על אמך. תצטרכי להוכיח זאת, זו טענה קשה. כדי לעשות זאת, תצטרכי להוכיח שאמך הייתה תלויה בו, לא הייתה עצמאית, שהוא ניתק אותה ממך. את מתארת בעצמך שהיה סכסוך, כך שנראה שהסיכוי לטעון להשפעה בלתי הוגנת הוא לא גבוה.

באשר לטענת ההגינות: עם כל הכבוד, זו לא עילה משפטית לביטול צוואה. בית המשפט, כאשר הוא בודק את הצוואה, הוא בודק אם זה היה רצונו של המצווה, כאשר המבחן הוא הגיונו של המצווה עצמו – אם הצוואה והכתוב בה היא סבירה בהתאם להגיון של המצווה. נוכח היחסים הקשים שהיו בינך לבין אמך, נראה כי בית המשפט במקרה כזה, יתפוס את הצוואה כצוואה סבירה עפ"י הגיוני של המצווה, אמך, ולכן יהיה לך קשה לבטלה. עם כל הצער, כנראה שלא תוכלי להביא לביטולה עם טענת ההגינות. שיהיה בהצלחה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: