האם הגרוש יכול לבטל מזונות על בת שמתכחשת אליו?

האם הגרוש יכול לבטל מזונות על בת שמתכחשת אליו? – בתכנית פרקליטים עד הבית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן שאלה בנוגע לביטול מזונות על ילדה שמתכחשת לאביה:

רינת, גרושה מזה 3 שנים ויש לה ילדה בת 13 עם הגרוש שלה. ישנו נתק מוחלט בין הילדה לאב במשך 8 שנים אבל לאחרונה הוא מנסה לחדש עמה את הקשר וזאת ללא שיתוף פעולה של הילדה.

בפגישה עם עובדת סוציאלית שנערכה בעניין, הילדה ציינה שהיא מצטערת שיש לה אבא והיא הייתה מעדיפה שימות. לאחר שהדברים האלה הגיעו לאוזניו של האב, הגיש האב תביעה לביטול המזונות על הילדה.

האם שואלת, האם האב רשאי לעשות זאת בנסיבות שכאלה?

צפו בקטע: עו"ד רן רייכמן עונה:

לפי דין תורה, כאשר מדובר בילד מורד, ניתן לבטל או להפחית את המזונות. השימוש בכלל זה נעשה לעתים נדירות ע"י בית המשפט ונקודת המוצא של בית המשפט הוא כדי להבטיח את כבוד האדם של הילד.

השאלה שנבדקת ע"י ביהמ"ש היא האם יש קשר סיבתי בין הסירוב של הילד בעיניו של הילד לנתק את הקשר עם האב לבין התנהגותו של האב. ביהמ"ש בדר"כ במקרים כאלה ממנה מומחה.

במקרה הנ"ל בגלל שהיה נתק במשך 8 שנים בין האב לילדה, האב לא עשה פעולות כדי לבנות את הקשר עם הילדה, לא פנה לרווחה, לא הגיש תביעה ולכן ביהמ"ש עלול לראות קשר סיבתי בין התנהגותו לסירוב של הילדה להיות בקשר. כך שקיים סיכוי נמוך שבית המשפט יבטל את המזונות, אך כן ימנה מומחה אולי אפילו עובדת סוציאלית או איש טיפול שישקם את הקשר.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: