האם חוזה בעלות על נכס תקף גם במקרה שיש צוואה?

האם חוזה בעלות על נכס תקף גם במקרה שיש צוואה? – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה מאיתן, הנוגעת לתחום צוואות וירושות:

"אימי נפטרה לפני שנה ובצוואתה היא חילקה את הנכסים ביני לבין שלושת אחיי שווה בשווה. מספר שבועות לפני מותה היא נתנה לי במתנה את דירתה. היא חתמה על חוזה ובו היא הצהירה כי היא מעבירה את דירתה לבעלותי ללא תמורה, אך החתימה אותי כי אני מתחייב לא לפנות אותה כל עוד היא בין החיים. אחרי מותה, בקריאת הצוואה, חשפתי את המסמך לאחיי אבל הם מסרבים להכיר בו וטוענים שהמסמך הקובע הוא הצוואה. האם זה נכון?"

צפו בתשובתו של עו"ד רן רייכמן:

עו"ד משפחה רן רייכמן משיב:

קודם כל נתחיל מהסוף, כן הם צודקים. השאלה שפה ניצבת להכרעה היא מה גובר על מה. האם צוואה בה אימך הורישה את עזבונה, כולל הדירה, בחלקים שווים לארבעת ילדיה? או שמא העובדה שהיא חתמה לך על תצהיר מתנה קודם לכן, אותה דירה יכולה לצאת ממסת העיזבון. ובכן התשובה היא, תלוי באופן ניסוח הסכם המתנה. במקרה שלך אני מבין שאמך לא נתנה לא מתנה ללא תנאים, אלא היא הציבה תנאי שהיא למעשה יכולה להמשיך ולגור בדירה עד אחרית ימיה.

הכלל הוא, משניתנת מתנה, היא מסתיימת ברישום. כלומר, גם אם המתנה הסתיימה ברישום, יש לבחון אם ברגע שקיבלת את הנכס, יכולת לעשות בנכס כבשלך. לעניין הזה קובע סעיף 8 ב' לחוק הירושה, יש לבדוק אם המתנה מותנית למקבל המתנה, למעשה, לאחר מיתה. במקרה שלך ברור שאמך לא התכוונה לתת לך את הבעלות האמיתית בדירה, היא שמרה לעצמה את הזכות לגור בדירה עד אחרית ימיה ולכן, גם העובדה שהדירה הועברה על שמך באופן פורמלי, מהותית לא יכולת למכור, להשכיר אותה וכו', כי אמך המשיכה להתגורר בה ולכן חוק הירושה קובע שהעברה של מתנה כזאת, בטלה, והדירה חוזרת למס עיזבון.

יש פה גם מסר לצופים שלנו: דעו לכם, אם אתם רוצים להעביר לאחד מילדכם או למי שקרוב אליכם נכס במתנה ורוצים להבטיח שלא יהיה מאבק ירושה לגביו לאחר מכן, ההעברה צריכה להיות נקייה, ללא תנאים, מבלי שתהיה הגבלה על מי שמקבל את הנכס לעשות בו שימוש.

שיהיה בהצלחה!

משרד עורך דין רן רייכנמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

We’d love to hear from you

נלחם עבורך ועבור הזכויות שלך כל הדרך אל הניצחון!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם העורך דין המוביל בישראל חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם