האם ניתן להתנגד לזהות מנהל העיזבון למרות הוראת המצווה?

האם ניתן להתנגד לזהות מנהל העיזבון למרות הוראת המצווה? – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה מתחום צוואות וירושות:

"שמי רעות מהצפון. אבי נפטר לפני מספר שבועות, אני ושלשת אחיי ישבנו שבעה ואחריה פתחנו את הצוואה וגילינו כי אבי מינה אותי כמנהלת העיזבון. אני ואחיי מסוכסכים מספר שנים ובמהלך השבעה החריף הסכסוך עוד יותר. הם הודיעו לי שיתנגדו למינוי שלי כמנהלת עיזבון והם טוענים כי אין בי צורך. אני חושבת שיש בזה צורך ואין מקום לדיון בכלל כי זו הייתה החלטתו של אבי. מה דעתך?"

עו"ד צוואות וירושות רן רייכמן משיב:

הכלל בדיני ירושה הוא שרצונו של אדם כבודו, לא כל שכן רצונו של המת. כאשר יש צוואה שבמסגרתה אביכם המנוח ציווה שאת תהיי מנהלת עיזבון, נטיית הלב של בית המשפט היא ראשית לאמץ ולכבד את רצונו ולהותיר אותך בתפקידך. אבל – חוק הירושה צפה מצב שבו יש צורך לשנות את זהותו של מנהל העיזבון ובעניין הזה סעיף 81 לחוק הירושה קובע שבית המשפט רשאי מטעמים מיוחדים לבטל את מינוי של מנהל העיזבון או להחליף אותו.

מהם אותם טעמים מיוחדים? בבתי המשפט קבעו למשל מקרה שבו כל היורשים יחדיו מגיעים להסכמה וקובעים שאין צורך במנהל העיזבון, בית המשפט בעצמו יקבל את הטענה הזו על מנת שלא להכביד על העיזבון עצמו. מקרה נוסף שנחשב לטעם מיוחד הוא במקרה שבו יש יריבות או סכסוך בין היורשים לבין מנהל העיזבון. במקרה הזה בית המשפט קובע כי הדבר מהווה טעם מיוחד מאחר שאי אפשר לחייב את היורשים שיהיה מנהל עיזבון שהם מסוכסכים עמו.

לכן, במקרה שלך נראה כי על פניו בית המשפט ייעתר לבקשת אחייך, למרות רצונו של אביך. במקרה שבו היית מוכיחה לבית המשפט שיש לך איזשהו ניסיון מיוחד, שהעיזבון מצריך איזושהי מורכבות מיוחדת או ידיעה מיוחדת שרק לך יש אותה, אזי היית יכולה להישאר בתפקידך. אני לא שומע שיש לך מומחיות או מורכבות של העיזבון, לכן במקרה הזה, נוכח הסכסוך ביניכם נראה כי בית המשפט ימנה מנהל נייטרלי.

צפו בקטע מהתכנית "שאלה משפטית":

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: