המלחמה על העיזבון בין הילדים לידועה בציבור

 

המלחמה על העיזבון בין הילדים לידועה בציבור – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה:

"אבי נפטר לפני מספר חודשים ולא כתב צוואה. זמן קצר לאחר מכן אני ואחותי הגשנו בקשה לצו ירושה. להפתעתנו, חברתו לשעבר של אבי, תושבת זרה מרומניה, צצה פתאום והיא דורשת מחצית מהירושה, כי היא כביכול הידועה בציבור של אבינו. אבי אכן היה בן זוגה למשך שנתיים, אך הם נפרדו לפני יותר משנה ואין לה זיקה אליו, אין להם שום הסכם כתוב והיא בכלל לא גרה בישראל. האם יש חשש לירושה? מה עלינו לעשות?"

 עו"ד משפחה רן רייכמן משיב:

מנתוני השאלה עולה כי אתם בעצם מאשרים כי היא הייתה בת זוגו של האב במשך שנתיים. לכן נראה, שלמעשה ביתר קלות היא יכולה להיכנס להגדרה של ידועה בציבור- היא ניהלה איתו משק בית משותף וקיימה איתו חיי משפחה. השאלה היא אם ידועה בציבור זכאית לעיזבון מהידוע בציבור שהלך לעולמו. התשובה היא כן, אבל זה לא מספיק. יש מספר תנאים שקובע סעיף 55 לחוק הירושה כדי להקים לידועה בציבור זכות בעיזבון של בן הזוג שנפטר.

האחד: שהם חיו חיי משפחה וניהלו משק בית משותף. השני: שבסמוך לפטירה אף אחד מהם לא היה נשוי לאחר. מהנתונים של השאלה עולה שלמעשה אביך נפרד מבת זוגתו כשנה לפני פטירתו. מצב זה מנתק את שני התנאים הראשונים, ואותה הפסקת מערכת יחסים למעשה מנתקת את זכאותה בחלק מעיזבונו.

לכן נראה כי אם תגיש תביעה לבית המשפט היא לא תוכל לקבל זכויות. יש גם מסר – כדי למנוע את אותן מלחמות בין הילדים של ההורים לבין בן או בת הזוג שנותרו בחיים, אני מציע לערוך הסכם לחיים משותפים, זה מעין הסכם ממון, אבל לא בין בני זוג אלא בין ידועים בציבור ואפשר לאשר אותו בבית המשפט כדי שיקבל תוקף של פסק דין – ובו להסדיר מה מגיע לידועה בציבור, כדי למנוע מלחמות עם הילדים.

צפו בקטע:

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: