הסכם ממון – מה חשוב לדעת ואיך ניגשים לנושא?

על פי רוב, אבל באופן שגוי, המכונה הסכמי טרום נישואין, או בעגה המקצועית, הסכם ממון, מחייב מאפשר לכם ולשותף שלכם להסכים, בזמן שבו מערכת היחסים שלכם אינה נתונה תחת לחץ, כיצד יחולקו הנכסים וההתחייבויות שלכם במקרה של פרידה מאוחרת יותר. ניתן להתייחס לתחזוקה של בן זוג גם בהסכם ממון מחייב, או לחלופין ניתן לקבוע כיצד אתם מתכוונים לנהל את העניינים שלכם הפיננסיים במהלך הקשר. אנחנו ממש ממליצים לכם בחום לקרוא את המאמר הזה למן ראשיתו ועד לסיומו, כמובן, כי היום יתגלה לפניכם הכול אודות – הסכם ממון.

 

הסכם ממון
הסכם ממון

למה צריך למעשה הסכם ממון?

במקרה שנפרדתם מבן/בת הזוג שלכם, חשוב לדאוג לנושאים הנוגעים לרכוש ולכספים שלכם מבעוד מועד, ובמידת האפשר, בהסכמה. ליטיגציה יקרה, כאשר הליכים רבים בבית המשפט עולים לצדדים עד עשרות אלפי ₪ לכל אחד, אם הנושא ימשיך עד לכותלי בית המשפט. במידת האפשר, על פי רוב יש תועלת כלכלית ורגשית רבה לבני אדם כאשר ענייני דיני המשפחה שלהם נפתרים מוקדם, וללא צורך בהתערבות של בית המשפט. זה לעתים קרובות דורש תום לב, יחד עם כמה ויתורים ופשרה מצד שני הצדדים. אם אתם מצליחים להגיע להסכמה, אחת הדרכים לפורמליזציה של הסכם ממון היא באמצעות הסכם פיננסי מחייב.


מה חשוב להביא בחשבון שמכינים הסכם ממון?

בין אם אתם חושבים להתחתן, ובין אם אתם חושבים להישאר במערכת יחסים דה פקטו לעתיד הנראה לעין, ביסוס של הסכם ממון בזמן שאתם מרוצים במערכת היחסים שלכם סביר הרבה יותר להביא להסכם ממון או דה פקטו שהוגן לשניכם , ובסופו של דבר יחסוך לכם זמן וכסף. הגנה על העושר שלכם במערכות יחסים – עבדתם קשה בשביל הכסף שלכם, וחשוב שכאשר אתם נכנסים למערכת יחסים רצינית, תנקטו בצעדים על מנת להגן על הנכסים שלכם. חשוב לקחת בחשבון הסכם ממון מחייב כאשר זה מה שמתרחש –

 1. אתם יוצרים מערכת יחסים חדשה ויש לכם ילדים שצריכים להיות מוגנים כלכלית.
 2. יש לכם יותר כסף, רכוש או נכסים מאשר לבן הזוג שלכם בתחילת מערכת היחסים שלכם.
 3. אתם רוצים להבטיח שהתנאים של כל חלוקת רכוש יוסכמו מראש כדי להימנע מלהגיע מאוחר יותר לבית המשפט.
 4. אתם עשויים, בשלב מאוחר יותר, להיות זכאים לירושה או למתנה גדולה.
 5. אתם מפעילים עסק משפחתי או השקעה שאתם צריכים לשמר.


מה זה למעשה הסכם ממון?

בניגוד לדעה הרווחת כי הסכם ממון מחייב חייב להתבצע לפני הנישואין, ניתן לערוך הסכמי ממון מחייבים בכל זמן נתון. גם זוגות מאותו מין יכולים להיכנס אליהם. למרות שניתן להתקשר בהסכם ממון מחייב בכל שלב במערכת יחסים, אנו תמיד ממליצים להכין הסכם ממון מוקדם ככל האפשר. ביצוע הסכם ממון מחייב בתחילת הקשר או החיים המשותפים מביא בדרך כלל להסכם הוגן וידידותי יותר. זה מונע מחלוקות ועלויות פוטנציאליות בהמשך המסלול. הסכם ממון מחייב הוא הסכם כתוב בינכם לבין בן/בת זוגכם או שותפכם לשעבר, המתעד באופן רשמי את ההסכם אליו הגעתם ביחס לאופן הטיפול ברכוש ובכספי שלכם לאחר הפרידה. צורת הסכם ממון והדרישות כדי שיהיה מחייב, מפורטת לעיל –

 1. יש לספק לכל צד הצהרה חתומה על ידי המטפל המשפטי המציינת שהייעוץ ניתן;
 2. עליו להיות חתום על ידי כל הצדדים;
 3. עותק של ההצהרה יש לספק לצד השני, או לעורך הדין של הצד השני.


האם הסכם ממון אשכרה מחייב?

אחת הסוגיות המרכזיות בביצוע הסכם ממון מחייב היא לוודא שהוא אכן מחייב. הסכמי ממון מחייבים צריכים להיות מנוסחים בקפידה על מנת להבטיח שהם מתחשבים בכל מבנים הקיימים, כמו למשל – נאמנויות משפחתיות, חברות וקרנות על בניהול עצמי, כמו גם השלכות מס וכל התחייבות אחרת. יש לנסח  הסכם ממון כדי להבטיח שהוא עומד בכל הדרישות החוקיות הרבות ובאופן שמשמעותו הוא יישמר בעתיד אם יתערער. אם בן הזוג שלכם ביקש ממכם לחתום על הסכם ממון מחייב, עליכם לקבל ייעוץ משפטי בלתי תלוי, רצוי מעורך דין המתמחה בדיני משפחה, לפני החתימה על הסכם ממון.


מה צריך לשקול לפני התחייבות להסכם ממון?

עליכם לשקול התקשרות בהסכם פיננסי מחייב אם אחד מהדברים הבאים רלוונטי למערכת היחסים שלכם –

 1. כל אחד מכם חולה במחלה קשה ורוצה להבטיח מתן פרנסה לבני הזוג או לילדים.
 2. קיים פער משמעותי בהכנסה בין בן/בת הזוג לעצמכם.
 3. לכל אחד מכם יש ילדים ממערכות יחסים מוקדמות יותר שאתם רוצים להבטיח שהם מוגנים כלכלית במקרה של פרידה.
 4. לכל אחד מכם יש הרבה יותר נכסים, רכוש, משאבים פיננסיים, נכסים זרים, התחייבויות, פנסיה וכדומה מאשר לאחר בתחילת הקשר.
 5. יש לכם מבנים משפחתיים מורכבים, כמו לדוגמה – נאמנויות משפחתיות או עסקים שאתם רוצים להגן ולשמר.
 6. צד אחד מצפה לירושה משמעותית, תשלום על נזקי גוף או נפילה אחרת.
 7. יש לכם או שאתם מתכוונים להביא ילדים לעולם ורוצים להבטיח שהם יתמכו כלכלית במקרה של פרידה.
 8. אתם רוצים את ההזדמנות לקבוע מראש את חלוקת הנכסים וההתחייבויות שלכם במקרה של פרידה בשלב מוקדם של מערכת היחסים.
 9. ברצונכם להימנע מהסיכון להתדיינות משפטית ממושכת ויקרה במקרה של פרידה.


האם להסכם ממון יש תפקיד בחלוקת עיזבון?

התנאים של הסכם ממון מחייב יכולים לפעול כדי להבטיח שהרכוש והכספים של יחיד או זוג יטופלו באופן שהם התכוונו. בשילוב עם תכנון עיזבון יעיל (תחום משפט מובהק לדיני משפחה), הסכמי ממון מחייבים יכולים להשלים ולעבוד בשילוב עם כל מסמך או מכשיר שהוכן כדי לסייע לאדם או למשפחה להסדיר את העברת הנכסים לקראת מוות.


האם חייבים עורך דין לשם ניסוח הסכם ממון?

גם אתם וגם בן זוגכם נדרשים לפנות לייעוץ משפטי בלתי תלוי בתנאי הסכם ממון המחייב. לא ניתן להכין בעצמכם הסכם ממון מחייב משום שיש דרישות מחמירות שיש לעמוד בהן במסגרת חוק דיני המשפחה כדי להבטיח שהוא מחייב ובר אכיפה.


באיזה נסיבות אפשר לבטל?

קיימות מספר נסיבות שבהן בית משפט עשוי לבטל הסכם ממון מחייב הכוללות את אלו 0

 1. התנהלות לא מפוקפקת.
 2. היה כשל של צד בגילוי עניין מהותי, כלומר הונאה.
 3. ההסכם נערך במטרה להביס נושה של צד.
 4. חל שינוי מהותי בנסיבות לאחר כריתת ההסכם המתייחס לטיפול בילד הקשר והילד או צד מהקשר יסבלו מקושי.
 5. ההסכם בטל, בר ביטול או בלתי ניתן לאכיפה בגלל היבט כלשהו של יצירתו או פעולות של אחד הצדדים או נציגיהם המשפטיים.
 6. בנסיבות שנוצרו מאז כריתת ההסכם אין ביצוע ההסכם או חלק מההסכם.

חשוב לפנות לייעוץ משפטי ברגע שאתם שוקלים התקשרות עם השותף שלכם בהסכם ממון מחייב. זה מבטיח הסכם ממון מחייב וניתן לאכיפה ששומר על הנכסים שלכם, מגן על המשפחה שלכם ומבטיח את עתידכם.


לסיכום

חיוני שתעבדו עם עורכי דין מנוסים, בדיוק כמונו, על מנת להכין את הסכם הממון המחייב שלכם. צוות המומחים שלנו של עורכי דין להסכמי ממון מנוסה בהתמודדות עם תרחישים מורכבים והשלכות המס והרכוש הנלוות. אי לכך ובהתאם לזאת כדאי שתצרו אתנו קשר, כי אנחנו מתמחים בתחום הסכם ממון.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: