גירושין בהריון

את בהריון ומעוניינת להתגרש? כל מה שרצית לדעת על גירושין בהריון

זוגות הבאים בברית נישואים עושים זאת בכוונה לקשור את שארית חייהם יחד, להביא ילדים משותפים לעולם, לחלוק בנטל גידולם ולהירתם זה לצד זו לחיזוק התא המשפחתי מכל הבחינות. למרות השאיפות הכנות והאהבה הפורחת בתחילת הדרך הסטטיסטיקה מראה כי בישראל, נכון לשנת 2017, נישואיהם של זוג אחד מכל שלושה יסתיימו בגירושין.
פעמים רבות הליך גירושין הוא טעון רגשית ובעל פוטנציאל להפוך עכור ומורכב. לא פעם, ומשלל סיבות, הליך הגירושין מתנהל דווקא בתקופת הריון. נשים שגמלה בלבן ההחלטה להתגרש בעודן בהריון נדרשות להתמודד בה בעת עם העומס האופייני למהלך ההיריון ועם ניהול הליך גירושין בהיריון שמטבעו עשוי להיות מורכב במיוחד.

אספנו עבורכן מידע מועיל אודות גירושין בהיריון, האם עלולה להתעורר סוגיית אבהות, מתי ניתן להגיש תביעה למזונות, כיצד מבטיחים השתתפות של בן הזוג לשעבר בהוצאות האופייניות להיריון, איך מוודאים שהסכם הגירושין יבטיח תנאים מיטביים לתינוק שטרם נולד (מבחינת משמורת, הסדרי ראיה ומזונות ילדים), אלו קשיים צפויים בכל הקשור להסדרת הגט ברבנות, איך מתמודדים עימם ועוד.

עריכת הסכם גירושין בהריון

כבכול הליך גירושין כך גם בכל הקשור לגירושין בהריון, האתגר המרכזי הוא עריכת הסכם גירושין מקיף ויעיל והבאתו לאישור בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. בהסכם הגירושין יקבעו, בין היתר, הסדרי המשמורת והראייה וסכום המזונות עבור התינוק שעוד לא נולד, כל אלה יכנסו לתוקפם עם בואו לאוויר העולם. עוד יש לתת את הדעת להשתתפות האב בהוצאות האופייניות להריון, עלויות של בדיקות רפואיות למשל.

תביעת מזונות אישה

הדין העברי הוא המסדיר ענייני נישואים וגירושין של בני זוג יהודיים בישראל, לפי דין זה על הבעל חובה לזון את אשתו, ולכן כל עוד לא הוסדר גט נשים יכולות לתבוע מבעליהן תשלום "מזונות אישה", סכום חודשי שיבטיח רמת חיים זהה לזו לה הורגלה. ככל שמדובר בגירושין בהיריון, במסגרת תביעה כזו למזונות אישה יש לכלול, מעבר לסכומים הדרושים לקיום שבשגרה, גם דרישה להשתתפות בכל ההוצאות הנובעות מן ההיריון והלידה הקרבה.

סוגיית האבהות

ילד שנולד לאישה נשואה מגבר שאינו בעלה נחשב לפי הדין העברי ל"ממזר" על ההשלכות המרחיקות לכת הכרוכות בכך (למשל, ממזר, או ממזרת, אינם רשאים להינשא ליהודי). כדי למנוע "מימזור" תינוק של אישה שנכנסה להיריון בזמן שהיא נשואה ייחשב היילוד של בעלה. כך יוצא שגם אחרי השלמת הליך גירושין בהיריון הבעל לשעבר ימשיך להיחשב אבי התינוק ולמעשה לא מתעוררת כלל סוגיית אבהות. כאבי התינוק על בן הזוג לשעבר חובת תשלום מזונות ילדים כמו גם זכות להסדרי ראייה. במקרים בהם קיום ההיריון מתגלה רק לאחר ניסוח הסכם הגירושין יהיה צורך להוכיח שבן הזוג לשעבר הוא האב ואז להגיש תביעה לדמי מזונות במסגרתה יוסדרו גם ענייני משמורת והסדרי ראייה.

הסדרת הגט בתום הליך גירושין בהיריון  

חשוב להבין כי גם כאשר כל הליך הגירושין מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה את הגט עצמו ניתן להסדיר בבית הדין הרבני בלבד. הרבנים בבית הדין יקשו על בני זוג המבקשים להתגרש במהלך הריון, ימליצו על ניסיונות להגיע לשלום בית ויישוב הסכסוך, הכול בהנחה שאין להיחפז ולהתגרש בעוד יש סיכוי שהלידה תביא עימה שיפור גם במערכת היחסים בין בני הזוג. הדרך המשפטית הנכונה עבור בני זוג המבקשים להתגרש במהלך הריון היא להגיע אל בית הדין הרבני עם הסכם גירושין שהושג בהסכמה ואושר בבית המשפט לענייני משפחה.

נישואים בשנית

אישה שהתגרשה במהלך הריון ומעוניינת להינשא בשנית תידרש להמתין 3 חודשים ממועד כניסת הגט לתוקפו, זאת כדי למנוע אי בהירות בכל הקשור לאבהות.

כפי שעולה מכל שתואר לעיל חשוב מאוד שהטיפול המשפטי בגירושין בהיריון יעשה באופן מקצועי וזהיר. משרד עורך דין רן רייכמן מתמחה בתחום דיני משפחה ובין מאות תיקי הגירושין בהם טיפלנו בהצלחה גם תיקי רבים של גירושין בהיריון. הנך מוזמנת לפנות אלינו בכל שאלה הקשורה לגירושין במהלך היריון, נשמח לייעץ, לספק מידע מהימן, לחלוק מניסיוננו ובמידת הצורך להציע גם לך ליווי משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: