כתיבת צוואה

כתיבת צוואה מאפשרת לכם לשלוט במה שקורה לרכוש, לכסף ולחפצים שלכם לאחר מותכם. על פי המון מחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי בשיעור של כחמישים ותשעה אחוזים מהמבוגרים לא כתבו צוואה, וזה עולה לשישים וחמישה אחוזים בקרב בני ארבעים וחמישה עד חמישים וארבעה. אך מה כדאי לכתוב בצוואה ואיך התהליך עובד? תקראו את המדריך שלנו כיצד להשאיר בית ונכסים אחרים למישהו בצוואה, כי היום נעמיק בהיבט של – כתיבת צוואה.

 

כתיבת צוואה
כתיבת צוואה

במה באים לידי ביטוי חמשת היתרונות של כתיבת צוואה?

בני אדם רבים שוקלים לכתוב צוואה במרחבי העולם, על מנת שהם יוכלו להעביר את רכושם ונכסים אחרים ליקיריהם לאחר מותם. צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים החשובים המעניקים ערך מוסף למחייתכם ומסייעים לבני המשפחה שלכם לחיות את החיים שהם רוצים לאחר פטירתכם. זאת הסיבה שהמצאנו רשימה של חמש יתרונות של כתיבת צוואה בשביל לעזור לכם להבין יותר על תהליך כתיבת צוואה כלעיל –

 1. כתיבת צוואה מסייעת בהבטחת עתיד – צוואה היא פיסת נייר חשובה בעלת ערך רב בקביעת עתיד המשפחה שלכם. כתיבת צוואה מאפשרת ליקיריכם לקבל סוג של הגנה בעתיד.
 2. כתיבת צוואה עוזרת לכם בבחירת המוטבים המיועדים – אחד היתרונות החשובים ביותר של כתיבת צוואה הוא שהיא עוזרת לכם בבחירת המוטבים הנכונים כמו למשל – בן/בת הזוג שלכם, הילדים ובני משפחה אחרים, באופן הזה שהם יוכלו להפוך לבעלים החוקיים של הירושה שלכם ושל נכסים אחרים שלכם. כמו כן, כתיבת צוואה מאפשרת לכם לבחור חברים אחרים כמו לדוגמה – האחים, ההורים והסבים שלכם, תחת יישום חוקים מסוימים באמצעות צוואה ערוכה היטב.
 3. כתיבת צוואה עוזרת בהקפאת כל חשבונות הבנק – כתיבת צוואה מספקת לכם הטבה נוספת עם מותכם, מכיוון שבית המשפט מקפיא את כל חשבונות הבנק שלך עד למתן הצווים הרלוונטיים. זה עוזר למשפחה שלכם לטפל בעניינים ביעילות ולהשתלט על המצב.
 4. כתיבת צוואה עוזרת במינוי אפוטרופוס לילדיכם – אתם יכולים למנות אפוטרופוס לעתיד למקרה שילדיכם מתחת לגיל 21 כדי שיוכלו לטפל בילדיך לאחר מותכם. יחד עם זאת, ההחלטה הסופית מתקבלת על ידי בית המשפט אבל היא עוזרת לילדים הקטינים שלכם לקבל עתיד יציב.
 5. כתיבת צוואה עוזרת בעדכון הצוואה – ניתן לעדכן את הצוואה בכל עת במידת הצורך במקרה של הוספת נכס חדש או שינוי ברשימת בני המשפחה. זה עוזר בחלוקת העיזבון ושאר הנכסים למועמדים הראויים.


מדוע כתיבת צוואה כל כך מומלצת?

יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון בעת ​​ כתיבת צוואה. להלן הסיבות מדוע כתיבת צוואה כל כך מומלצת –

 1. תדאגו לחיות המחמד שלכם – הצוואה שלכם יכולה לכלול ציוד לכל חיות המחמד שיש לכם, לרבות – מי צריך לטפל בהן.
 2. תגנו על הנכסים הדיגיטליים שלכם – יותר ויותר, ניתן לגשת לנכסים היקרים שלנו בצורה דיגיטלית, מתמונות ועד מסמכים מוגנים בסיסמה.
 3. שליטה בעיזבון שלכם – הדאגה העיקרית של רוב האנשים בעת כתיבת צוואה היא לוודא שכספם ורכושם מחולקים בצורה שהם מעדיפים.
 4. הימנעו מכללי אינטרסנטיות – אם תמותו מבלי לכתוב צוואה, העיזבון שלכם יחולק על פי כללים קבועים ולא על פי כוונותיכם.
 5. הפחיתו את הלחץ עבור הקרובים שלכם – לאחר מותו של אדם אהוב, כמות הבירוקרטיה והסידורים שיש לבצע יכולים להיות עצומים. כתיבת צוואה עוזרת להקל על הבעיה הזו.
 6. הבהירו את בקשות ההלוויה שלכם – צוואה היא גם המקום שבו אתם יכולים לקבוע את סוג הלוויה שתרצו, בין אם אתם מעדיפים להיקבר או להישרף, כמו גם את בחירת המוזיקה שלכם.
 7. הימנעו מוויכוחים – המשפחה שלכם ומוטבים אחרים יגלו את רצונותיכם בצורה ברורה, מה שיותיר פחות מקום למחלוקות על מי צריך לקבל מה.
 8. תדאגו לילדים שלכם – אם יש לכם ילדים מתחת לגיל שמונה עשרה, תוכלו לציין מי תרצו שיהיה האפוטרופוס שלהם, במקום להפקיד את ההחלטה באולם בית המשפט.


מה קורה אם נפטרים בלי כתיבת צוואה?

למות בלי כתיבת צוואה במקום – כתיבת צוואה עוסקת בהשתלטות על העיזבון שלכם וטיפול באלה שאתם משאירים מאחור. אם תמותו ללא צוואה, העיזבון שלכם יחולק בהתאם לחוק הירושה. משמעות הדבר היא שמוטבים שאולי מעולם לא רציתם להוריש להם כלום עשויים להרוויח, בעוד שאלו שאתם באמת דואגים להם והייתם רוצים ליהנות מהם עשויים להישאר ללא זכאות חוקית לעיזבון או לנכסים שלכם. קיום צוואה תקפה היא דרך בטוחה להימנע מהשלכות לא מכוונות. ישנם גם יתרונות רבים אחרים של קיום צוואה, כגון – היכולת למנות אפוטרופוסים לכל ילד קטינים, שמירה על רישום מועיל של נכסים שקרובי משפחה לא היו מודעים להם, הגבלת מסים לתשלום על עיזבונות נפטרים, החלטות חשובות בנוגע לטיפול רפואי אם אדם לא יוכל להביע את רצונותיו.


מה הינם העקרונות הבסיסיים שכרוכים בכתיבת צוואה?

להלן העקרונות הבסיסיים שכדאי לזכור שכרוכים בהיבט של כתיבת צוואה –

 1. על הצוואה להיות חתומה על ידי המוריש בכל עמוד וכן בסוף המסמך .
 2. צוואה חייבת להיות בכתב. כלומר אין מסמכים פשוטים בכתב יד או מודפס, צוואות בעל פה או הקלטות וידאו.
 3. על המוריש לחתום על הצוואה בנוכחות שני עדים או יותר. עדים אלו צריכים להיות בני ארבע עשרה לפחות ומוסמכים למסור עדות בבית המשפט. אין צורך שהעדים ידעו את תוכן הצוואה, אלא שהם עדים לכך שזו צוואתו של המוריש. חשוב לזכור שאף עד לא יכול לרשת במונחים של צוואה.
 4. כמו כן, על העדים, בנוכחות המוריש וזה לזה, לחתום על הצוואה בסוף המסמך ולא בכל עמוד.
 5. למרות שאינה חובה, ייתכן שיהיה מועיל לציין תאריך בצוואה. במקרה שהמוריש מותיר אחריו יותר מצוואה אחת, הדבר יעזור לקבוע איזו מהצוואה הייתה האחרונה והאחרונה.


מה החשיבות של כתיבת צוואה לבני זוג שאינם נשואים?

חשיבותה של כתיבת צוואה לבני זוג שאינם נשואים היא כלהלן – אם אינכם נשואים או בשותפות אזרחית ובן זוגכם נפטר, לא תוכלו אוטומטית לרשת דבר. כך גם אם מערכת היחסים שלכם עם המנוח הייתה של חבר, מטפל או קרוב משפחה מנישואים. אם אתם לא נשואים ויש לכם ילדים, הם ירשו את העיזבון על פי כללי הירושות. זה מדגיש מדוע חשוב שזוגות לא נשואים יכתבו צוואה כדי להגן על עתידם הכלכלי.

האם אתם צריכים כתיבת צוואה בעוד שלא נישאתם?

אחת התפיסות המוטעות הגדולות ביותר בקרב רווקים היא שלא כדאי להחזיק צוואה אלא אם כן הם מתחתנים ויש להם רכוש בשווי מיליונים. האמת היא שאם אתם מרוויחים משכורת, יש לכם חסכונות בבנק, יש לכם כמה חפצים אישיים, רהיטים, אולי מכונית, אתם צריכים לשקול כתיבת צוואה, בין אם הערך הכולל של הנכס שלכם הוא מאוד גבוה ובין אם לאו. יותר ויותר אנשים מעורבים במערכות יחסים רציניות וחיים עם בן הזוג מבלי להתחתן זמן מה, או בכלל. לאחר שנים של תכנון לעתיד וקבלת החלטות פיננסיות יחד, זוגות אלו מבינים לרוב את החשיבות של צוואה רק כאשר זה מאוחר מדי. ללא צוואה, לעתים קרובות רואים את בן הזוג שנותר בחיים במצב מקופח. חיוני לתקן צוואה קיימת כאשר אירועים משמעותיים, כגון נישואים או לידת ילדים, מתרחשים בחייך. סביר להניח שתרצו לכלול את יקיריכם בצוואתכם, ולהבטיח שהם יהיו מוגנים ומטופלים כראוי לאחר שנעלמתם. לצוואה מיושנת עלולות להיות השלכות לא מכוונות, ולגרום לכך שבן זוג או ילד לא ירוויחו כלל. אם הצוואה שלך, למשל, מעולם לא עודכנה לאחר הנישואין, והשארת את כל חפציך לאח, אח שלך ירוויח בעוד שאשתך וילדיך יהיו מקופחים.


לסיכום

רצוי להצטייד באדם בעל הידע והמומחיות המשפטית הדרושים, כמו למשל עורכי הדין שלנו לערוך את הצוואה. לעורכי הדין שלנו יש ידע מקצועי שיבטיח שהצוואה שלכם תהיה ברורה, תמציתית ומשקפת את כוונותיכם האמתיות. כמו כן, בוודאי שאתם לא רוצים שגיאה מיותרת שתהפוך את הצוואה שלכם לבלתי חוקית. בנוסף לכך, עורכי הדין שלנו מבינים השלכות מיסוי והשלכות כספיות אחרות שהולכות יד ביד עם חלוקת העיזבון שלכם. על כן תצרו קשר מידי עם צוות עורכי הדין שלנו בשל הסיבה שרק אנחנו מתמחים בתחום כתיבת צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: