מהן ההשלכות של הכרזת ילד כממזר?

מהן ההשלכות של הכרזת ילד כממזר? – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה, הנוגעת לתחום אבהות והורות:

"לפני שנתיים נישאתי לאדם הלא נכון, חיי הנישואים שלנו לא צלחו ובעלי עזב את הבית כשנה אחרי שנישאנו. שנה שלמה הוא שקל אם לחזור או לא ולכן לא קידמנו את הגירושין. אולם במהלך התקופה הזו הכרתי את אהבת חיי ונכנסתי להריון ממנו. מסיבות טכניות הגירושין שלי ושל בעלי התקדמו מיד אחרי הלידה, כדי שהתינוק לא יוכרז כממזר הוא נרשם כאביו. היום, בננו בן חצי שנה, אני ובן הזוג החדש שלי עומדים להינשא. הבנתי שאם אבקש להתחתן עכשיו הרבנות תערוך בדיקות ועשויים להכריז על בני כממזר. האם זה נכון? מה ההשלכות של ההכרזה עליו כממזר?"

צפו בתשובתו של עורך דין משפחה רן רייכמן:

עו"ד רן רייכמן שאלה משפטית: על השלכות הכרזה על ילד כממזר from רן רייכמן on Vimeo.

עו"ד משפחה רן רייכמן משיב:

קודם כל מדובר במקרה מאוד לא נעים ומי שיוצא פה מופסד בסופו של דבר זה אותו ילד חמוד שנולד מאותו קשר שלך עם בן זוגך. ראשית יש להסביר שילד שנולד לאישה שהייתה נשואה לגבר אחר, נחשב על פי ההלכה היהודית לממזר, יש השלכות הלכתיות חמורות על אותו ילד. ההכרזה על הממזרות של אותו ילד אוסרת עליו לבוא עם קהל ישראל, וגם צאצאיו יישארו ממזרים. במקרה שלך אין חולק ואת מודה למעשה כי אבי הילד הוא בן זוגך החדש ולא בעלך שלו היית נשואה באותה עת.

המצב הזה, כאשר אישה כמו במקרה שלך, ילדה ילד ובמועד הלידה הייתה נשואה לגבר ומבקשת להינשא לגבר כאשר טרם חלפו שנתיים ממועד הלידה צריכה למעשה לבקש מבית הדין היתר לנישואים, זה הנוהל של משרד הדתות. במקרה הזה בית הדין יעשה בירור האם את רשאית להינשא לאותו בחור והאם הילד שנולד הוא ממזר. מדובר בגזרה קשה מאוד כלפי הילד שאין בו כל אשם.

פסק דין מאוד מעניין ניתן לאחרונה על ידי בית הדין האזורי בחיפה אשר הגיע למסקנה שהילד שנולד הוא ממזר הואיל והוא הובא לעולם ממערכת יחסים של אישה עם גבר זר. בית הדין הכריז על הילד כממזר. האישה הגישה ערעור לבית הדין הגדול דן בתיק וביטל את ההכרזה על ממזרות. אני כן קורא במקרים כאלה לפנות לבג"ץ, אני חושב שבג"ץ יתמודד עם כך לראשונה ויצטרך לתת לך סעד.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: