מזונות

אחד מהפרמטרים החשובים ביותר בכל הסכם גירושין הוא שמירה על הילדים. מזונות נועדו על מנת לאפשר לילדים לשמור על שגרת חיים נורמטיבית לצד השינויים הקיימים. אם הילדים התרגלו לחיות בסטנדרט מסוים, ישנה חשיבות לנסות לשמר אותו למרות הגירושין. עורך דין מנוסה יהיה האיש שידאג כי הילדים יקבלו דמי מזונות בהתאם לצורכי המחיה האישיים שלהם. זוהי הסיבה שבגללה כל מקרה נשקל לגופו, וכל סיטואציה אמורה להיחשב בפני עצמה. אל תצאו מנקודת הנחה שאתם יודעים מה יקרה בגלל ששמעתם מאנשים אחרים. דמי המזונות שנפסקו בהסכמי גירושין אחרים לא בהכרח יהיו רלוונטיים עבורכם, גם ההפך הוא הנכון. רגע לפני שאתם מכניסים את היד לארנק מוטב כי תכירו את הנושא הזה על בוריו. זה לא משנה אם אתם נמצאים בצד שנותן או בצד שמקבל, חובה שתיעזרו בעורך דין לדיני משפחה. עורך הדין הוא האיש היחידי שיוכל לדאוג גם לטובתכם האישית וגם לטובת הילדים.

מה הם דמי מזונות?

יכולות להיות כל מיני הסברים שונות הקשורים לתשלומים השונים במסגרת הסכם הגירושין. אך דמי המזונות מהווים את התשלום העיקרי שאותו על פי החוק נדרש הרב לשלם. התשלומים הם תשלומים קבועים שאותם האב ישלם לגרושתו כדי לכלכל אותה ועם ילדיהם המשותפים. החשיבה שעומדת מאחורי התשלום הזה היא הרצון שלא לפגוע בילדים או באישה. זה שבני הזוג החליטו לפרק את החבילה זה לא אומר שלאב המשפחה לא נשארות חובות מסוימות. הילדים ביחד עם אימם אמורים לשמור על רמת חיים סבירה שתואמת למצב לפני הגירושין. דמי המזונות שאותם האב משלם מוטלים על כל אחד מילדיו באופן נפרד, ולא על כל הילדים כמקשה אחת. דמי המזונות עצמם הם דיפרנציאליים, כלומר לכל ילד נקבעים דמי מזונות בהתאם למצבו ובהתאם לגילו. אין תשלום אחיד לכל הילדים ואין תשלום אחיד עד לגיל מסוים.

כמה צריך לשלם?

כמו שאמרנו דמי המזונות נקבעים לכל ילד בנפרד, כך שאי אפשר לתת קביעה חד משמעית. מאוד יכול להיות כי אתם תשלמו סכום אחד, ומישהו אחר יאלץ לשלם סכום אחר. בית המשפט ובית הדין הרבני מתייחס לרמת החיים של הילדים ולמצב הכלכלי של האב. המטרה היא שכולם יצליחו לשמור את הראש מעל למים, גם הילדים, גם האישה וגם הגבר. סכום דמי המזונות המינימליים נע בין 1300 ₪ עד 1400 ₪ כל חודש. אך ככל שהמצב הכלכלי של האב יהיה טוב יותר, כך התשלום עשוי לגדול. שוב נדגיש כי המטרה היא לשים את טובת הילד בראש סדר העדיפויות. ילד שהתרגל לחיות ברמת חיים מסוימת, יתקשה מאוד להתרגל לרמת חיים שונה בתכלית. זוהי הסיבה שבגללה ישנה חשיבה מקיפה ובדיקה מעמיקה לפני שקובעים את הסכום הסופי. עו"ד מזונות יסייע לכם להשיג את ההסכם הטוב ביותר עבורך. זה לא משנה אם אתם זה שמשלם את דמי המזונות או מקבל אותם.

עד מתי חלה חובת תשלום?

רוב האבות שנדרשים לשלם דמי מזונות ירצו לדעת עד מתי הם יידרשו לעשות זאת. יכולות להיות מחשבות לכאן או לכאן, אך כמובן שגם במקרה הזה ישנו חוק ברור. ההשפעה הכלכלית על האב בגין התשלום החודשי הקבוע היא השפעה גדולה במיוחד. יש אבות שמספרים כי הם מפחיתים מעצמם על מנת להצליח לעמוד בתשלום הנדרש. את התשלום המלא של דמי המזונות יידרש האב לשלם עד לגיל 18. לאחר גיל 18 האב יחויב לשלם דמי מזונות במהלך השירות הצבאי של ילדיו. אך מדובר על דמי מזונות מופחתים, לרוב כשליש מהסכום הנקוב בהסכם הגירושין. לאחר גיל 21 האב אינו מחויב לשלם תשלומי מזונות לאישה או לילדיו. כל תשלום שהאב ישלם עבור גידול הילדים מגיל 21 נתון לרצונו הבלעדי. כל הורה רשאי לבחור מגיל 21 כיצד לכלכל את ילדיו ובאיזה אופן לבצע את התשלום.

דמי מזונות במשמורת משותפת

כאשר מדברים על דמי המזונות במסגרת משמורת משותפת, המצב הוא מעט שונה. האבות מצידם רוצים לקחת חלק פעיל בגידול של ילדיהם, ולכן דמי המזונות מותאמים לפי כך. אם הילדים נמצאים עם האב באותה התדירות שהם נמצאים עם האם, אין סיבה לשלם את התשלום במלואו. כיום נהוג להגיד כי אב שנמצא במשמורת משותפת ביחד עם האם יידרש לשלם כ-50 אחוז מהסכום המקורי. אך מעבר לנושא הכספי שבא לטובת האב, ישנה אפשרות אמיתית לאב לקחת חלק פעיל בגידול הילדים. לא מדובר על עניין של מה בכך עבור אבות רבים שרוצים להיות משמעותיים עד כמה שאפשר. ברגע שבני זוג החליטו להתגרש, הילדים אמורים שלא להיות מעורבים כל הנושא הזה. הילדים מצידם צריכים לנסות לשמור על שגרת חיים רגילה עד כמה שאפשר. חשוב להם שהאם תהיה בתמונה, אך כמובן שגם האב יהיה משמעותי עד כמה שאפשר. הורות משותפת שמה את טובת הילדים בראש סדר העדיפויות על כל המשתמע מכך.

מה נכון לעשות במקרה של אי תשלום מזונות?

נדגיש כי תשלום דמי מזונות מצד האב היא חובה שחקוקה בספר החוקים. המשמעות היא שמי שמחליט לקחת את החוק לידיים עלול למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח. כמובן שבית המשפט ירצה לבחון את הסיבות שבגינן האב לא משלם את התשלום הנדרש ממנו. אך באופן כללי בית המשפט יראה בחומרה כל פגיעה שמן הסתם תפגע קשות בילדים עצמם. ילדים שנמצאים בתפר בין זוג הורים גרושים לא אמור להיפגע בגלל החלטה כזאת או אחרת. העצה שלנו לנשים שהגרוש שלהן מסרב לשלם מזונות היא לפנות לעורך דין. חשוב לפעול במהרה על מנת למנוע מצב של פגיעה ממושכת לאורך תקופת זמן ארוכה. עורך דין מנוסה בדיני משפחה יבחר את המסלול הנכון שבו יהיה הכי כדאי לפעול. בין אם לפנות להוצאה לפועל, לבקש צו עיכוב יציאה מהארץ או אפילו לפנות לביטוח לאומי. כל האפשרויות אמורות להימצא על הפרק על מנת שהאישה תקבל את המגיע לה. הילדים מצידם צריכים להמשיך לחיות בצורה טובה בדיוק כפי שהיה לפני הגירושין עצמם.

הסכם מזונות לא עושים לבד!

לא משנה אם אתם אבות שנדרשים לשלם מזונות או אימהות שמקבלות את התשלום. מוטב כי את ההסכם עצמו תגבשו ביחד עם עורך דין שמכיר את התחום הזה על בוריו. מחפשים משרד עורכי דין שילווה אתכם לכל אורך הדרך עד אשר תגישו את ההסכם המיוחל? הכירו את משרד עורך דין רן רייכמן. עו"ד רן רייכמן מתמחה בדיני משפחה, דיני צוואות ודיני ירושות. הוא מגיע עם הניסיון הדרוש ועם הידע הרצוי כדי להעניק לכם את הטוב ביותר. עו"ד רייכמן ילווה אתכם מתחילת התהליך ועד סופו, כך שתוכלו להיות רגועים. אין דבר יותר מרגיע מאשר לדעת כי יש מי שעומד על הרגליים האחוריות עבורכם. הסכם מזונות טוב הוא הסכם שמתאים לכם וכזה שלא פוגע בילדכם. רוצים לקבל ייעוץ אישי מעורך דין מנוסה? זה בדיוק הזמן להתקשר, הצוות של המשרד מחכה רק לכם: 072-3955001

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: