משמורת

נכון להיום כשליש מהזוגות הנישואים ימצאו את עצמם מתגרשים בשלב כזה או אחר. השאיפה היא שבני הזוג יצליחו לחיות ביחד, אך לצערנו זה לא תמיד יכול לקרות. הליך גירושין הוא לא הליך נעים, בטח כאשר מעורבים בו ילדים. ישנם הורים שמשתמשים בילדים על מנת להתנגד זה בזה, מצב שקשה מאוד לדמיין אותו. מצד שני ישנם הורים שיעשו כל מה שאפשר על מנת שילדיהם לא תהיה תחושה של חוסר. כאשר מדברים על גירושין עם ילדים אי אפשר שלא לעלות את סוגיית המשמורת. המשמורת היא ככל הנראה הסוגייה הקריטית ביותר בעיניהם של בני הזוג ובעיניו של השופט. זוהי הסיבה שבגללה חובה להתייעץ עם עורך דין מוסמך בעניין המשמורת טרם קביעה מסוימת. כעת הגיע הזמן שתכירו את כל הפרמטרים החשובים בעניין הזה, כך תוכלו להתגרש מבלי לפגוע בילדים. פגיעה בילדים עשויה להיות פגיעה שיהיה לכם מאוד קשה לשכוח אותה.

 

מהי משמורת ילדים?

כל הליך גירושין שכולל בתוכו ילדים משותפים מחייב את ההורים להגיע להסכמות שונות הקשורות לילדים. אחת מההסכמות שאותן צריכים ההורים לסכם קשורה לחזקת הילדים. ההורה המשמורן הוא ההורה שאצלו הילדים יגדלו, הוא יהיה זה שאחראי לגידולם. רוב האחריות ורוב ההחלטות יהיו בידיים של אותו הורה, כולל גם ההוצאות הכספיות השוטפות. כיום ניתן לראות מספר סוגים של משמורות ילדים, וחשוב כי תכירו את כל האפשרויות הנמצאות על הפרק:

  1. משמורת אם: מדובר על האפשרות השכיחה ביותר מבין האפשרויות השונות שאותן נציג בפניכם. על פי החוק בישראל העדפה היא להשאיר את הילד בחזקת האם. הרציונל שעומד מאחורי ההחלטה הזאת היא שהאמא לרוב אחראית יותר בגידול ובחינוך הילדים בבית.
  2. משמורת אב: כאשר האם מוותר על המשמורת או שהיא אינה יכולה לבצע אותה, הילדים עוברים להיות תחת חסותו של האב. כמו במשמורת אם, גם כאן האב יהיה זה שאחראי לגידול הילדים. הוא יצטרך לדאוג להם לדברים שונים על מנת שלא יחסר להם דבר.
  3. משמורת משותפת: אומנם האפשרות הזאת חדשה יחסית, אך היא ללא ספק העדיפה ביותר. מדובר על חלוקה שווה בין ההורים בגידול הילדים. כל הורה נותן את המקסימום עבור הילדים על מנת שיהיה להם טוב. הילדים עוברים בין הבית של האם לבין הבית של האב לפי חלוקה שווה.

 

מי רשאי לקבוע?

על פי החוק בישראל המשמורת על הילדים לאחר הגירושין עובר אוטומטית לאם. היא תהיה זאת שאחראית לגידול הילדים, כאשר האב יידרש לשלם מזונות. המשמורת עובר לאב במקרה שבו האם מוותרת על גידול הילדים או אינה מסוגלת לבצע אותה. בני הזוג מצידם יכולים להגיע להסכם של הורות משותפת על הילדים. נכון להיום מדובר על האפשרות הנפוצה ביותר, ההורים מבינים כי הילד זקוק גם לאמא וגם לאבא. הפתרון הזה יאפשר לבני הזוג לחלק את הנטל בגין גידול הילדים האחד עם השנייה. כל הורה יודע כי לגדל ילדים זה לא דבר של מה בכך, ולכן חשוב שיהיה מישהו שיכול לסייע. גם כאשר בני זוג מתגרשים, הם לא צריכים להיות אויבים זה של זה. בטח כאשר נמצאים ילדים בתמונה, יהיה עליכם לחשוב היטב על טובתם.

 

טובת הילד היא הקו המנחה

בית המשפט או בית הדין הרבני יהיה זה שקובע כיצד יראה ההסדר בין בני הזוג המתגרשים. לשופט או לדיין יש את הזכות המלאה לקבוע קביעה שונה בתכלית מהנורמה הרגילה. הדבר היחידי שמניע את השופט או הדיין להגיע להחלטה זה טובת הילד. המטרה היא שהבחירה תעשה תהיה הבחירה הנכונה ביותר עבורו. אם הילד יהיה מרוצה, תוכלו לדעת כי אתם עשיתם את הבחירה הנכונה ביותר. זוהי הסיבה שבגללה כל הסכם גירושין נבנה באופן פרטני, כי בכל פעם טובת הילד עשויה להיות שונה. פעם אחת ההמלצה היא להשאיר את הילד בחזקתה של האם. במצב אחר יכול להיות כי דווקא חזקת האב היא הבחירה הנכונה. במידת האפשר, השופט או הדיין ימליץ על הורות משותפת עם חלוקה שווה בין בני הזוג הגרושים. אפשר לשתף פעולה גם כאשר לא נמצאים בקשר זוגי כזה או אחר.

 

משמורת הילדים ככלי ניגוח

אחד מבני הזוג יכול להשתמש בילדים ככלי ניגוח כלפי הצד השני. חשוב להבין כי הילדים אמורים להיות מחוץ לוויכוחים בין בני הזוג הנמצאים בעיצומו של הליך גירושין. גם ככה המצב לא אידיאלי עבורם, אין סיבה שתוסיפו עוד שמן למדורה. במקרה שבו אחד מבני הזוג משתמש במשמורת בתור כלי ניגוח כלפי הצד השני, חובה לפנות לעורך דין לדיני משפחה. אותו עורך דין ידע בדיוק כיצד לפעול על מנת למנוע מהמצב לצאת מכלל שליטה. לעיתים השימוש בילדים בתור כלי ניגוח הגיע כהמלצה של עורך הדין של הצד השני. במקרה כזה עדיף להיות צודק ולא להיות חכם, תזכרו כי ישנה מטרה שאתם שואפים להשיג אותו.

 

מדוע לפנות לעורך דין בנושא משמורת?

כל הנושא של המשמורת על הילד יכול להיות זר לכם לחלוטין. אתם מבחינתכם רוצים את טובת הילד, אך יהיה עליכם לחשוב גם על טובתכם האישית. עורך דין לדיני משפחה הוא האיש היחידי שרואה את הדברים בצורה מלאה. הוא מבין מראש את ההשלכות של כל צעד, ויזהיר אתכם בפני צעדים לא נכונים. לעיתים בלהט הגירושין תוכלו למצוא את עצמכם עושים בחירות שבדיעבד יעלו לכם ביוקר. לפיכך מוטב כי יעמוד לצידכם עורך דין מנוסה שמכיר את העולם הזה על בוריו. הוא יגרום לכך שתשיגו את הסכם הגירושין הטוב ביותר, בהיבטים של משמורת ובהיבטים אחרים.

החוק בישראל קובע כי באופן אוטומטי המשמורת על הילדים עובר לידיה של האם. בתור אבות אתם צריכים להידבר עם האם על מנת להגיע למצב של משמורת משותפת. אם האם מסרבת, ישנה אפשרות לפנות אל בית המשפט למען טובת הילד. בתהליך מהסוג הזה חובה שייצג אתכם עורך דין מנוסה שמכיר את התחום על בוריו. אם תייצגו את עצמכם באופן עצמאי זה עלול להסתיים בכישלון צורם. תזכרו כי הקביעה של בית המשפט או של בית הדין תהיה קביעה לטווח הרחוק.

רוצים להשיג משמורת על ילדכם? סבורים כי המציאות הנוכחית אינה בריאה עבורם? הכירו את משרד עו"ד רן רייכמן, המקום היחידי שידאג לטובתכם ולטובת הילדים שלכם.

 

הסכם משמורת מגבשים עם עורך דין מנוסה

הגעתם לשלב שבו אתם מדברים על הסכם המשמורת? ישנה חובה שכבר מתחילת הדרך ילווה אתכם עורך דין מנוסה לדיני משפחה. תזכרו כי הצד השני עלול להפעיל מניפולציות שונות כדי להשיג את המשמורת על הילדים. משרד עו"ד רן רייכמן הוא המקום הנכון והבטוח ביותר עבורכם. משרד שמתמחה בכל דיני המשפחה, בדגש על הסכמי גירושין. עו"ד רן רייכמן ילווה אתכם עקב לצד אגודל עד אשר תשיגו את ההסכם הטוב ביותר עבורכם. הסכם שכולל בתוכו חלוקת משמורת הגיונית ששמה את טובתו של הילד בראש סדר העדיפויות. אל תחכו שיהיה מאוחר מידיי, התקשרו עוד היום: 072-3955001

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: