נישול מירושה

נישול מירושה של מישהו מהצוואה שלכם אינו מסובך כמו שאתם בוודאי חושבים. בין אם זה ילד או בן זוג, תגלו כיצד לנשל מירושה מישהו היום. הקמת הצוואה האחרונה שלכם חיונית לכל מבוגר, ללא קשר לגודל העיזבון שלכם. זה מבטיח שרצונותיכם יכובדו והנכסים שלכם יטופלו כפי שאתם מדמיינים לאחר שתמותו. לאחר שהכנתם כראוי את תכנית העיזבון שלכם, אתם יכולים להיות בטוחים שכל יורש יקבל בדיוק את מה שאתם רוצים. אבל מה קורה אם דברים ישתנו? מה אם אתם כבר לא רוצים לכלול מישהו בצוואה שלכם? הו, יופי ששאלתם. ובכן, באם תקראו את המאמר הזה למן ראשיתו ועד לתומו, הכול יתבהר לכם, ותבינו הרבה דברים על – נישול מירושה.

 

נישול מירושה
נישול מירושה

האם תהליך נישול מירושה מסובך?

העובדה היא שייתכן מאוד שיגיע זמן שבו תצטרכו לעדכן ולשנות את המוטבים בצוואה שלכם. ואם הזמן הזה יגיע אי פעם, אל תדאגו. התהליך של נישול מירושה של מישהו מהצוואה שלכם ממש איננו מסובך כפי שאתם עשויים לחשוב. למרות שזו עשויה להיות החלטה קשה להגיע אליה, התוצאה הסופית תהיה שווה את זה, בידיעה שהעיזבון שלכם יועבר כפי שאתם מתכוונים ולמי. הדבר החשוב ביותר שיש לזכור כאשר מחליטים לנשל מישהו מהצוואה שלכם הוא זה – אל תעשו זאת בעצמכם. אתם לא יכולים פשוט למתוח קו בשמו של מישהו ולקוות שכולם יקשיבו. ומכיוון שלא תהיו שם כדי לענות על שאלות או להגן על החלטותיכם, חשוב מאוד לעקוב אחר הליכים נאותים ולהתייחס לצוואה שלכם כמו למסמך המשפטי השביר שהוא.


מה בדבר נישול מירושה בשל שינוי במצב משפחתי?

שינוי במצב המשפחתי (גירושין) – אם התגרשתם ואז נכנסתם למערכת יחסים חדשה, אי עדכון תכנית העיזבון שלכם יכול לגרום לכך שחלק מבני המשפחה נשארים עם פחות ירושה שאתם רוצים. בפרט אם יש לכם ילדים ממערכת היחסים הקודמת שלכם, חשוב לעדכן את הצוואה שלכם לאחר כל גירושין או נישואין מחדש. כברירת מחדל, לבן הזוג החדש שלכם יהיו זכויות ירושה בן זוג, ובהתאם למדינה בה אתם נשואים, ייתכן שהוא או היא יהיו זכאים לפחות מחצית מהעיזבון שלכם. אם ברצונכם להשאיר חלק שווה לכל ילדיכם, פירוש הדבר יכול להיות שבן הזוג הנוכחי שלכם יקבל פחות ממה שהוא זכאי לו על פי חוק. עליכם לרשום בכתב אם בן הזוג הנוכחי יקבל פחות ממה שמעניקים חוקי המדינה. ניתן להשיג זאת באמצעות הסכם לפני או לאחר נישואין.


מה הן הסיבות לנישול מירושה?

אלו הן הסיבות של נישול מירושה –

  1. מצב רפואי / בריאותי – לעתים, שינויים דרסטיים במצב הבריאותי של האדם עלולים לגרום לכך שהוא רוצה או צריך לבטל את הירושה של אחרים. פעולה זו עשויה לאפשר ליותר מהעיזבון שלכם להועיל ליורש הזקוק לכך.
  2. ניכור – אם אתם מנוכרים מבן משפחה, אולי הגיוני לנשל אותו מהירושה. ריחוק בדרך כלל חל רק על ילד (כללים שונים חלים על בן זוג). על ידי נישול מירושה ספציפית של ילד בצוואה שלכם, אתם למעשה אומרים שאתם כבר לא רואים בו היורש שלכם ואינכם רוצים שהנכסים שלכם יעברו אליו עם פטירתכם.
  3. חוסר צורך (או צורך מוגבר) – לעתים קרובות, יש הבדל משמעותי בצרכים הכספיים של הצאצאים שלכם. במקרה זה, תוכלו לבחור באופציה של נישול מירושה של ילד אחד כדי לאפשר ליותר ירושה לעבור לאחר. הפרת הירושה מאפשרת לפצל את העיזבון שלכם בצורה לא שווה, או לתת בשלמותו ליורש אחד שדורש יותר תמיכה כלכלית.
  4. אתם עשויים להחליט לבצע נישול מירושה של מישהו שהוכיח את עצמו כחסר אחריות כלכלית. אם אתם מודאגים לגבי אופן השימוש בירושה, אתם יכולים לבטל את הירושה לחלוטין .
  5. תמיכה קודמת או מתנות שכבר ניתנו – לעתים אתם נותנים מתנות משמעותיות למי שאתם אוהבים בעודכם בחיים. אתם יכולים לעשות הסכם שתמסרו ליורש כסף עכשיו עבור, למשל, מקדמה על בית, ובתמורה תנשלו אותו מירושה עתידית.
  6. בחירה בהשארת עיזבון לצדקה – לפעמים מתקבלת החלטה להשאיר את הכול (או אחוזים ממנה) למטרת צדקה. יכולות להיות לכך מגוון סיבות, כולל כל אחת מהסיבות המפורטות לעיל. לא משנה מה הסיבה, אם קבעתם בעבר מוטבים אחרים שיקבלו חלק כלשהו מהעיזבון שלכם, ייתכן שתצטרכו לנשל אותם בירושה כדי שתוכלו לייעד מחדש ארגון צדקה לבחירתכם כמוטב.

לא משנה מה הסיבה לנישול מהירושה של מישהו מהצוואה שלכם, אי קביעת מפרטים משפטיים תוך שימוש באמצעים נאותים עלול לגרום להורשת העיזבון שלכם למישהו שאינכם מתכוון אליו. ואם זה יקרה לאחר שנפטרתם, העברת נכסים למי שרציתם לקבל אותם עשויה להיות קשה (או בלתי אפשרית) לניווט. בעצם, סביר להניח שזה לא יקרה בכלל.


מה בדבר נישול מירושה של ילדים?

כל הילדים שעדיין קטינים מוגנים על פי חוק מפני נישול מירושה. על פי חוק, הם יהיו זכאים לכל תמיכה כספית שהם יקבלו אילו הייתם חיים עד שהם מבוגרים חוקיים. כל עוד יש בעיזבון כסף, ילדיכם הקטינים יזכו בחלקם.  למרות שאולי תרצו להיזהר בניסוח שלכם, על מנת להימנע מפגיעה לכל החיים, חשוב לציין במפורש כל נישול מירושה של ילדים בוגרים. פשוט השמטת שמו של ילד ביולוגי אינו מספיק כדי להבטיח שהוא או היא לא יקבל חלק מהעיזבון שלכם. בדרך כלל, בית משפט יניח חוסר שם במסמכי עיזבון כלא מכוון ויעניק חלק שווה לילד הבוגר שלא נקוב בשמו. אם אתם באמת רוצים לבטל את הירושה של ילד בוגר, עליכם לכלול את המידע הישיר הזה בצוואה שלכם, כדי שיהיה מובן בבירור שההשמטה היא מכוונת ולא שגגה.


מה זה אומר נישול מירושה של קרובי משפחה מורחבים?

למרות שקרובי משפחה מורחבים אינם זכאים אוטומטית לקבל חלק מהעיזבון שלכם, אם תמותו ללא בן זוג, ילדים או הורים, קרוביכם הקרובים ביותר יכולים להיחשב קרוביכם. תזכרו, כל אחד יכול לערער על צוואה ולטעון שהוא ראוי או זכאי לחלק מהעיזבון שלכם. מישהו יכול לטעון שהוא עזר לכם, או שהבטחתם לו בעל פה חלק מהעיזבון שלו. גם אם לא סביר שהם יצליחו בניסיונם, הזמן, העלות והלחץ הרגשי על היורשים החוקיים שלכם הם סיבה מספקת לנסות ולהימנע מכל תביעות ממורמרות. אתם יכולים להפחית את הסבירות שמישהו יערער על צוואה משום שהשארתם לו נתח קטן מדי. זה עשוי להניא אותם מפעולה נוספת ברגע שהם יבינו כמה יקר התהליך וכמה לא סביר שהם ינצחו. אפשרות נוספת היא הכללת שפה שמציינת שכל מי שלא נכלל בצוואה שלך הוא מכוון, או שפה שמציינת אם מישהו יתמודד, הוא יאבד כל ירושה שהשארתם לו במקור .


לסיכום

זה נשמע מייגע אבל חשוב לדבר עם כל עורכי הדין הפוטנציאליים, שכן תכנון עיזבון הוא תהליך אישי. אתם תשתפו מידע אישי על הכסף שלכם ועל התוכניות שלכם לזמן מותכם. מערכת יחסים חזקה בין עורכי הדין שלנו ללקוח תעשה את הדברים הרבה יותר קלים. על כן, תצרו קשר עוד היום עם צוות עורכי הדין שלנו משום שאנחנו מתמחים בתחום נישול מירושה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: