עילות גירושין

כל אדם שהתחתן כדת משה וישראל יהיה מחויב להתגרש דרך הרבנות. את בניית הסכם הגירושין ניתן לעשות דרך בית המשפט, אך את הגט עצמו חובה לקבל מהרבנות. זוהי הסיבה שבגללה כל אחד מבני הזוג חייב להכיר את החשיבות של עילות גירושין. עילות לגירושין הן בעצם סיבות שונות שבגינן בן הזוג או בת הזוג החליטו לפרק את החבילה. על פי הדין העברי ישנה חובה לפרק את הנישואין רק בגלל סיבה מובהקת. ברגע שבן או בת הזוג ימצאו את עילת הגירושין המתאימה, הם יוכלו לקבל את הגט המיוחל. כך לא תמצאו את עצמכם במצב שבו אתם מושכים את הגירושין הרבה מעבר למה שצריך. ביחד עם עורך דין לגירושין תוכלו למצוא את העילה המתאימה ביותר לגירושין, כזאת שתהיה מקובלת על בית הדין הרבני.

 

מהי עילת גירושין?

לא הרבה מבני הזוג שנמצאים בפתחו של הליך גירושין מבינים את המשמעות של עילות גירושין. העילה היא בעצם הסיבה שהובילה את הצדדים לסיים את חיי הנישואין. זוהי יכולה להיות החלטה משותפת של בני הזוג או אפילו החלטה של אחד מהם. בן זוג אחד יכול לכפות על בן הזוג השני את הגירושין כל עוד תהיה לו עילה מוצדקת. מהסיבה הזאת ישנה חובה להכיר את העילות השונות, ולדעת לבחור את העילה הנכונה. כמובן שאם אתם טוענים כי מתקיימת עילה מסוימת לגירושין, יהיה עליכם להוכיח אותה. חובת ההוכחה במקרה הזה היא על הצד היוזם, בעוד הצד השני יכול להוכיח אחרת. לא כל סיבה לגירושין שעולה לכם לראש תהיה עילה המתקבלת לפי בית הדין הרבני. כך שישנו צורך לשים את ההפרדה בין סיבות שונות לבין עלות לפי הדין העברי.

 

עילות גירושין לגבר

חשוב לשים את האצבע המפרידה בין עילות לגירושין המיועדות לגבר לבין כאלה המיועדות לאישה. כל אחד מבני הזוג יוכל למצוא עילות שונות שהביאו אותו למסקנה כי מוטב לפרק את חיי הנישואין. למרות שמדובר על צעד לא פשוט, בחלק מהמקרים לא תהיה עוד בריה אחרת. אז מה הן הסיבות שבגינן גברים יכולים לקבל גט מבית הדין הרבני?

  1. אם האישה עקרה, ואינה יכולה להביא ילדים לעולם, הגבר יכול לבקש ממנה גט. כיום ישנם טיפולי פוריות שונים, ולכן נהוג להמתין כ-10 שנים לאחר הנישואין. המטרה היא לאפשר לאישה להרות, גם אם ישנן בעיות שונות שמקשות על התהליך.
  2. הגבר יכול לטעון כי האישה עוברת על הלכות הדת. הטענה הזאת תהיה קבילה במקרה שבו מדובר על אישה דתייה שמורת מסורת. במילים פשוטות האישה השתנתה ושינתה את אורח החיים שלה מיד לאחר החתונה, דבר שלא מקובל על הגבר.
  3. אישה שבוגדת בבעלה או כזאת שמקיימת יחסי מין עם אדם אחר עוברת על חוקי ההלכה. לכן הבעל יכול לטעון כי מדובר על עילה לגירושין מהצד שלו. כמובן שישנה אפשרות לנסות להגיע למצב של שלום בית שיחזיר את המצב לקדמותו.
  4. עילות גירושין יכולות להיות רבות ומגוונות, לכן חובה להכיר כמה שיותר מהם. אם הגבר מגלה כי האישה הסתירה ממנו מחלה או מום, הוא יכול לבקש ממנה גט. הרי החל מאותו הרגע הגבר יצטרך לדאוג לאישה, דבר שהוא צריך להיות מוכן לקראתו.

 

עילות גירושין לאישה

כאשר מדברים על עילות גירושין לאישה, ניתן למצוא לא מעט עילות דומות מאוד לאלה של הגבר. אך במבחן המעשי ניתן לראות כי לנשים יש פחות עילות לגירושין בהשוואה לגבר. אך עדיין כל אישה יכולה להישען על עילה מסוימת שהביאה אותה למסקנה כי מוטב לה לפרק את חיי הנישואין. אז מהן העילות הקבילות מבחינת בית הדין העברי לגירושין מהגבר?

  1. אם הגבר מסרב לקיים יחסי מין עם האישה, האישה יכולה לדרוש לקבל ממנו גט. כמובן שאם לגבר יש סיבה מוצדקת, הוא יוכל לטעון אותה בפני האישה. אך ההלכה קובעת כי לא אמורה להיות סיבה שהגבר יסרב לקיים יחסי מין עם אשתו.
  2. אישה יכולה לדרוש לקבל גט במקרה שבו מתגלה אלימות סדרתית של הגבר כלפי האישה. לא מדובר על מקרה נקודתי שבו המצב יצא משליטה, אלא על משהו סיסטמתי. אישה לא צריכה לחיות במערכת יחסים אלימה שעלולה לסכן את חייה.
  3. במקרה שבו הגבר עקר, האישה יכולה לבקש לקבל גט על מנת להקים משפחה. גם כאן בדומה למקרה שבו האישה עקרה, נהוג לחכות כמה שנים ולנסות טיפולים שונים. רק במקרה שבו לא תהיה ברירה אחרת, אפשר ללכת לפירוק חיי הנישואין.
  4. גילוי של מומים שונים או מחלות שונות שאותן הסתיר הגבר יהיו עילה מוצדקת לגירושין. הגבר מחויב, בדיוק כמו שהאישה מחויבת, לספר לאישה על כל הבעיות השונות שמהן הוא סובל. כל עוד מדובר על בעיות ומומים שקיימים לפני הנישואין.

 

איך ניתן לכפות גט על הצד השני?

בית הדין לא יכול לכפות באופן מעשי על הבעל להעניק גט לאשתו. אך במקרה שבו מתקיימות עילות גירושין שונות ישנה אפשרות להפעיל סנקציות על הצד השני. בית הדין מפעיל בעיקר סנקציות כלכליות על מנת לפגוע בצד השני, ולהביא אותו למצב שבו הוא יעניק גט. ברוב המקרים הלחץ ביחד עם הסנקציות מביאות את מי שמסרב להעניק גט לחזור בו. במקרים חריגים ניתן אפילו לקבוע מאסר בפועל על סרבן שלא מעניק גט. ניתן לראות ברוב המקרים כי הסנקציות עושות את שלהן, והן מביאות את הגבר למצב שבו הוא מסכים לתת גט לאישה.

 

האם ניתן להתגרש ללא עילות גירושין?

במקרה שבו ישנה הסכמה בין בני הזוג להתגרש, הם אינם מחויבים להציג עילות גירושין. העילות נועדו במקרה שבו צד אחד רוצה להתגרש אך הצד השני מסרב. כך שלא תמיד ישנה חובה להציג עילות לגירושין כל עוד ישנה הסכמה משותפת כי זה הצעד הנכון. בן או בת הזוג מסרבים להתגרש? תוכלו לפנות לעורך דין מנוסה שיסייע לכם לנסות להגיע להבנות מסוימות. מוטב לכם לנסות להגיע להסכמה עם הצד השני, ולא שתמצאו את עצמכם במצב שבו אתם נכנסים למלחמות מיותרות. באופן כללי גירושין בהסכמה יהיו נוחים מאוד גם בעת בניית הסכם הגירושין בין בני הזוג. תזכרו כי לאחר הגירושין תרצו לשמור על קשר טוב בעיקר עבור הילדים המשותפים.

 

רוצים להתגרש בקלות? פנו לעו"ד רן רייכמן!

לא מבינים אילו עילות גירושין יכולות לקדם אתכם אל עבר השגת המטרה? במקרה שבו החלטתם להתגרש, הרצון הטבעי יהיה לסיים את ההליך הכי מהר שרק אפשר. עילת גירושין היא הדרך הקלה ביותר להשיג את הגט מבית הדין הרבני. אינכם יודעים על איזה עילה תוכלו להישען כאשר אתם מגישים בקשה לקבלת גט? הגיע הזמן שהדברים יהפכו להיות הרבה יותר מסודרים עבורכם. מה אתם צריכים לעשות? לפנות עוד היום למשרדו של עו"ד רן רייכמן. צוות המשרד ילווה אתכם בצורה הדוקה עד אשר תקבלו את הגט ותנסחו הסכם גירושין. ברגע שתפנו לעורך דין מנוסה, תוכלו לראות איך כל הדברים מסתדרים. רוצים לשמוע עוד? אנו מזמינים אתכם לחייג אלינו: 072-3955001

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: