פסילת צוואה

ערעור על צוואה שיכול להביא לכדי פסילת צוואה הוא תהליך של ערעור על הרצון והצוואה האחרונה של מישהו, לעתים קרובות על ידי הצגת ראיות לגבי הסיבה לכך שהיא פסולה על פי חוק המדינה. מוטה כי תקראו למן ההתחלה ועד לתום דברינו פה, כי היום נדון אודות – פסילת צוואה.

 

פסילת צוואה
פסילת צוואה

מה זה פסילת צוואה בגין אי עמידה בפורמליות?

כדי שצוואה תהיה תקפה, עליה להיכתב ולחתום בנוכחות שני עדים, שאף אחד מהם אינו יכול ליהנות מהצוואה. אם יש ראיות המצביעות על כך שאחד מהתנאים הללו לא התקיים, ניתן יהיה לערער על הצוואה ולהביא לכדי פסילת צוואה.


כיצד מגדירים פסילת צוואה?

ערעור על צוואה או פסילת צוואה הוא תהליך המחלוקת על תקפותה של צוואה וצוואה אחרונה לאחר פטירת המוריש (מי שערך את הצוואה). בדרך כלל, צוואה ערעור על ידי מישהו שמאמין שהיה צריך להיות מוטב. הרבה אנשים חושבים, 'אני לא אוהב את תנאי הצוואה' או 'זה לא מה שאימא או שאבא שלי אמרו לי, אז אני הולך לערער על הצוואה'. אבל זה לא כל כך פשוט. כדי לערער על צוואה, ולהביא למצב של פסילת צוואה, עליכם להיות בעלי ראיות לגיבוי טענותיכם, וממש לא רק תחושה, חשד או תחושת חוסר הוגנות. התמודדות עם צוואה אינה זולה, ודורשת טיעון מוצק. תחושות מעורפלות של חוסר הוגנות לא יעבדו בפני שופט. כמו למשל – נניח שאימא שלכם נישאה בשנית בחודשי החיים האחרונים לאחות הביתית שלה, שלא נתנה לכם לבקר את אימא שלכם. עם מותה, אתם קוראים את צוואתה ומגלים שהיא משאירה את כל עיזבונה, כולל ביתה, תכשיטיה ומזומן, לאחות ולבן זוגה. מכיוון שאתם מאמינים שהייתם צריכים להיות מוטבים בצוואה, אולי תשקלו לערער על הצוואה ולהביא לכדי פסילת צוואה.


מה בגין פסילת צוואה של חוסר יכולת?

צוואה יכולה להיעשות באופן חוקי רק על ידי אדם שמבין את המשמעות של מה שהוא עושה ואת ההשלכות על עזבונו. המשמעות היא שהם מבינים כיצד יחולק העיזבון ומי ירוויח לאחר מותם. זה מבטיח שהצוואה נעשית על ידי אדם שיש לו את היכולת הנפשית לעשות זאת. אם יש ספק לגבי היכולת המנטלית של מישהו בזמן הכנת צוואתו, ניתן לערער עליו ולהביא לתרחיש של פסילת צוואה. בשנים האחרונות, היא הפכה לאחת הנסיבות הנפוצות ביותר לערעור צוואה, בעיקר בשל המספר ההולך וגדל של אבחנות דמנציה בקרב קשישים.


מי עשוי לדרוש פסילת צוואה?

קודם כל, עליכם לקבוע אם אתם יכולים לערער על צוואה באופן חוקי ולהביא לכדי פסילת צוואה. בדרך כלל, האנשים היחידים שיכולים לערער משפטית על צוואה הם אלה שהיו מרוויחים אחרת – כמו לדוגמה – מישהו שנקרא בצוואה קודמת או שלפי חוקי המדינה היה מקבל נכסים אם לא הייתה קיימת צוואה. ילדיו של המנוח הם המתנגדים הנפוצים ביותר. פסילת צוואה נפוצה גם כאשר למנוח לא היו ילדים ובני משפחה מורחבת מתדיינים בתביעותיהם לכאורה על העיזבון.


מה מתרחש עם פסילת צוואה בשל השפעה בלתי הוגנת?

השפעה בלתי הוגנת עלולה לעלות כאשר מישהו הפעיל לחץ על האדם שכותב את הצוואה לכלול סעיפים או עיזבונות שהם לא היו כוללים אילו היה כותב את הצוואה ללא כל השפעה חיצונית. בנוסף להיותו כשיר נפשית, מחולל הרצון צריך לקבל החלטות בעצמו וללא כל כפייה. אם מישהו אחר – בין אם הוא נהנה מהצוואה ובין אם לאו – מנסה ללחוץ על עורך הצוואה לשנות את תוכן הצוואה, ניתן לערער עליה בצדק ולהביא למצב של פסילת צוואה.


מה הינן הסיבות שמביאות למצב של פסילה?

רוב התנגדויות הצוואה שמביאות לכדי פסילת צוואה נובעות מתוך דינמיקה משפחתית מסובכת, וזה יכול להיות אתגר עבור עורך דין לאזן בין סוגיות רגשיות ופסיכולוגיות למציאות המשפטית. לעתים קרובות במקרים אלה, הצדדים לא רק רודפים אחר נכסים, אלא מאתגרים דינמיקה כוחנית שלמה, במיוחד אם אח אחד מוגדר לנציג האישי או המוציא לפועל. המוטיבציה הבסיסית לערער על צוואה עשויה לכלול את אלו –

  1. סתירות בין דברי המנוח לבין דברי הצוואה.
  2. חמדנות או קנאה.
  3. כעס על מוטבים אחרים (כגון אחים).
  4. חוסר הבנה לגבי אופן הפעולה של תכניות עיזבון.

אם הייתה לכם מערכת יחסים קשה או מנוכרת עם המנוח, אולי זה לא יהיה חכם מבחינה כלכלית לערער על הצוואה. זה יכול להיות קל לגורמים אחרים להצהיר כי כן, אבא שלכם השאיר אתכם מחוץ לצוואה בכוונה. אבל כדי להצליח, עליכם להיות בעל בסיס משפטי לערער על צוואה המבוססת על חוקי המדינה ולספק ראיות לתביעתכם. ייתכן שיהיה עליכם להוכיח את זה –

  1. צוואות קודמות לא בוטלו כהלכה.
  2. למוריש חסרה הכוונה או היכולת לערוך את הצוואה.
  3. אירעו הונאה או טעויות.
  4. המוריש היה תחת השפעה או כפייה בלתי הוגנת מצד צד שלישי.


מה הקשר בין תחזוקה כלכלית לבין פסילת צוואה?

זהו כנראה הגורם היחיד הגדול ביותר עבור ערעור על צוואה. אם אדם היה תלוי כלכלית במנוח כאשר הם מתים (לדוגמה, ילד או בן זוג), ייתכן שהוא יוכל לערער על הצוואה, אם הם חושבים שהצוואה אינה מספקת עבורו 'הגשה נאותה'. ואז יהיה פסילת צוואה.  לשם כך עליהם לעמוד בשני התנאים הבאים – את התביעה יש להגיש תוך שישה חודשים מיום מתן צו הצוואה. על התובע לעמוד בקריטריונים עבור תובע. משמעות הדבר היא שהם בני זוג או שותף אזרחי; בן זוג לשעבר או שותף אזרחי שלא נישא בשנית; שותף שהתגורר בבית המנוח שנתיים לפני פטירתם; ילדי המנוח; כל אדם אחר שהוחזק כלכלית על ידי האדם שמת לפני מותו.


כיצד יש להתמודד עם פסילת צוואה?

בדרך כלל, הגורם החשוב ביותר בערעור על צוואה הוא הזמן. ככל שתצליחו להתחיל בתהליך מוקדם יותר, כך ייטב ואז תתרחש פסילת צוואה. זה הגיוני להיעזר במומחה משפטי המתמחה בצוואות בעלות ערעור בהקדם האפשרי. זהו תחום כל כך מסובך שכמעט בלתי אפשרי להתקדם ללא סיוע משפטי מומחה. אם אתם מרגישים שיש לכם עילה לגיטימית לערער על צוואה, בין אם מסיבות כלכליות ובין אם בגלל שיש ספק שהאדם ערך את הצוואה מתוך הבנה מלאה של מה שהוא עשה, אז הדבר הראשון שעורך הדין שלכם יעשה הוא לבקש עותק של הצוואה. לאחר מכן, ניתן להגיש כתב תביעה נגד הצוואה. זה יצטרך לפרט את הסיבות לכך שהאדם מערער על הצוואה מלכתחילה, שהיא בדרך כלל מכל אחת מהסיבות המפורטות לעיל. אחת הסיבות הנפוצות ביותר היא שתלוי, כדוגמת – ילד או קרוב משפחה ישיר, חש שהצוואה אינה נותנת 'הפרשה סבירה' עבור בן זוג או ילדים. גם אם התביעה תגיע לבית המשפט, אין כל ערובה שבית המשפט יבטל את העזבונות שנקבעו בצוואה המקורית. אם הם מוצאים שהצוואה מספקת הפרשה נאותה לבן זוג או ילד, ושהאדם היה בשכלו כשערכו את הצוואה ולא היה נתון לכפייה כלשהי, אזי הצוואה המקורית עומדת בעינה.


לסיכום

התייעצות עם עורכי הדין שלנו היא תמיד הדבר הנכון לעשות. עורכי הדין שלנו יכולים להסביר נסיבות שבהן מישהו יכול ולא יכול לנסות לערער על צוואה, לעשות זאת כאשר הדבר מתאים, כמה זמן התהליך עשוי להימשך, העלות והחלופות הפוטנציאליות להחלטות הרועים, בהיעדר כניסה למשפט. אתם ממש לא יכולים לעשות את זה בעצמכם. בדרך כלל מדובר במקרים נרחבים, ולמסור צוואה זה לא קל. ברגע שאתם מדברים עם עורכי הדין שלנו, מתחיל תהליך גילוי, שבמהלכו עורכי הדין שלנו אוספים ראיות התומכות בטענתכם. כל צד יספק תיעוד והוכחה למיקומו. ולכן חשוב שתצרו קשר עוד היום עם צוות עורכי הדין שלנו משום שרק אנו מתמחים בתחום פסילת צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: