צוואה מתמשכת

צוואה מתמשכת או ייפוי כוח מתמשך יכולים לשמש בתכנון עיזבון כדי לבחור מישהו שייקח את העניינים שלכם וינהל את ענייניכם במקרה שתהיה אובדן כושר מסיבה כלשהי. לא משנה אם אי הכושר שלכם הוא קבוע או זמני בלבד, ייפוי כוח יכול לעבוד בשבילכם. עם זאת, ייפוי הכוח או צוואה מתמשכת חייב להיות מוגדר כ"עמיד", אם ברצונכם שיישאר בתוקף לאחר שנקבע כי אינכם כשירים. תמשיכו אתנו עד הסוף, כי היום נדון על – צוואה מתמשכת.

 

צוואה מתמשכת
צוואה מתמשכת

מה המשמעות שעומדת מאחורי צוואה מתמשכת?

מרכיב מרכזי בתכנון עיזבון כולל היערכות לאובדן כושר. צוואה מתמשכת היא סוג של הנחיה מוקדמת המשתמשת במסמכים משפטיים, על מנת לאפשר לאדם אחר לטפל בעניינים המשפטיים, העסקיים והפיננסיים שלכם במקרה שאתם חווים אירוע או מצב רפואי שבעקבותיו אינכם מסוגלים לחשוב, לפעול, או לתקשר. ייפוי כוח עמיד צריך להינתן רק למי שאתם סומכים עליו. כאשר אתם שוקלים לכלול סוג זה של הנחיה מוקדמת בתוכנית העיזבון שלכם, ישנם יתרונות רבים לשימוש בייפוי כוח מתמשך, עם זאת, ישנם גם כמה חסרונות שעליכם להיות מודעים אליהם בעת מסירת זכויותיכם למישהו אחר, אפילו כאשר אדם הוא משפחה או מישהו שאתם סומכים עליו.


מה זה וכיצד פועלת צוואה מתמשכת?

צוואה מתמשכת ממנה סוכן ולאחר מכן מעניקה לאותו גורם סמכות רחבה בענייניכם. הסוג הנפוץ ביותר של סמכות הוא על שירותי בריאות וכספים. מצד שני, אם ייפוי הכוח שלכם מוגבל, אזי סמכות הסוכן שלכם תוגבל לעניינים הספציפיים בלבד, כפי שמצוין במסמך ייפוי הכוח. איך פועלת צוואה מתמשכת? אתם יכולים ליצור ייפוי כוח לשותף העסקי שלכם, למשל, לתת לו גישה לנכסים מסוימים רק לטובת העסק, במקרה של אי כושר. כמו כן, אתם יכולים לתת לסוכן שלכם את הכוח לנהל את הנכס להשכרה שלכם בזמן שאתם מחוץ למדינה.


מה המקום של הסוכן בצוואה מתמשכת?

מובן מאליו שאמון הוא בראש סדר העדיפויות. הסוכן שלכם צריך להיות קרוב משפחה, חבר, עורך דין או ארגון מהימן, שיכבד את רצונותיכם ולעולם לא ינצל לרעה את סמכויותיו. לפני שאתם בוחרים סוכן, קיימו אתו דיון מלב אל לב כדי להבטיח שהוא מקבל בברכה את האחריות לקבל החלטות עבורכם. עם צוואה מתמשכת אתם יכולים לכוון את הסוכן שלכם לקבל החלטות ספציפיות לגבי הנכס שלכם, הכספים, ההשקעות, תשלום החשבונות שלכם ולחתום על מסמכים בשמכם. בנוסף לכך, אתם יכולים להגביל או באופן ספציפי חלק מהסמכויות הללו. על פי החוק, הסוכן שלכם לעולם לא יוכל ליצור את הצוואה שלכם, לבטל או לבצע שינויים בצוואתכם, או להצביע בשמכם בבחירות ציבוריות. הקפידו לרשום לפחות "סוכן יורש" אחד שיכול לעלות אם או כאשר הבחירה הראשונה שלכם לא תוכל לשמש בתפקידו.


מה עושה צוואה מתמשכת לכל כך מומלצת?

זה יכול להעצים – צוואה מתמשכת מאפשרת לכם להחליט מראש מי יקבל החלטות בשמכם מבלי להסיר אף אחת מזכויותיכם או להעביר בעלות על נכסים. זאת ועוד, אתם יכולים להחליט כמה שליטה יש לסוכן על הטיפול שלכם ועל הנכסים שלכם. הסמכויות המוענקות יכולות להיות כלליות או ספציפיות מאוד. זה קל וחסכוני – קל יחסית וזול להקים צוואה מתמשכת. יתר על כן, היא מגנה מפני הליכים יקרים בבית המשפט או מהצורך במשמר, מישהו שמונה כדין לטפל בעניינים שלכם במקרה שתהפכו לחסרי יכולת. זה יכול להטיל דין וחשבון על סוכנים (עם מגבלות) – אמנם ייפוי כוח אינו מחייב את הסוכן להיות מאוגד או לספק חשבונאות, ייפוי כוח מתמשך יכול לדרוש מהסוכן שלך לתת דין וחשבון על העסקאות שלהם על ידי ניהול רישום של קבלות, תשלומים, ועסקאות שבוצעו בשמכם. אם צוואה מתמשכת מאשרת לסוכן לגשת לכספת שלכם, הוא יכול גם לדרוש מהסוכן ליצור ולתחזק מלאי מדויק בכל פעם שהוא או היא ניגשים לקופה שלכם.


האם צוואה מתמשכת מאפשרת לכם לבחור את הסוכן שלכם?

זה אולי נראה די פשוט, אבל יש יתרון גדול ביכולת לבחור סוכן שיטפל בעניינים האישיים שלכם בשמכם. אם לא תבחרו את האדם הזה עכשיו, ובהמשך תהפכו לחסרי יכולת, שופט יקבל את ההחלטה הזו עבורכם. עבור רוב הלקוחות, ההזדמנות לקבל את ההחלטה בעצמם חשובה מאוד. בבחירת סוכן, עליכם לשקול את התכונות של חבריכם ובני משפחתכם, ולקבוע על מי הייתם סומכים ביותר כדי לנהל את ענייניכם האישיים בבוא הזמן. לאחר שתיצרו צוואה מתמשכת, אותו אדם יכול להתחיל לקבל עבורכם החלטות ברגע שתרצו בכך, ללא צורך בהליך יקר וגוזל זמן בבית המשפט. ללא צוואה מתמשכת, סביר להניח שבית המשפט יצטרך למנות אפוטרופוס שיטפל בענייניכם. תהליך מינוי אפוטרופוס הוא הרבה יותר יקר מעצם ביצוע ייפוי כוח מתמשך.


מה הם היתרונות של צוואה מתמשכת?

אלו הם היתרונות של צוואה מתמשכת –

  1. מספק הזדמנות לדון בכוונות שלכם עם בני משפחה. בנוסף לאדם שאתם בוחרים כסוכן שלכם, צוואה מתמשכת פותחת דיונים על רצונותיכם ועוזרת לצמצם את הסכסוך המשפחתי למינימום
  2. צוואה מתמשכת מבטלת את הצורך באפוטרופסות או קונסרבטוריון מטעם בית המשפט כדי להגן על המנהל. ללא צוואה מתמשכת, בית משפט חייב למנות אפוטרופוס או משמר אם אתם הופכים לחסרי יכולת או לחסרי יכולת נפשית. הליכים בבית המשפט עלולים להיות גוזלים זמן, יקרים, ואין לכם שליטה על מי ייבחר לטפל בענייניכם.
  3. צוואה מתמשכת מספקת לסוכן שלכם גישה מידית לכספים. כאשר אתם חסרי יכולת, עדיין יש חשבונות והוצאות אחרות שצריך לשלם בהקדם. צוואה מתמשכת מאפשרת לסוכן שלכם לגשת לכספים ולנכסים אחרים שלכם. אחרת בן זוגכם או בני משפחתכם יצטרכו לפנות לבית המשפט כדי לבקש רשות.
  4. צוואה מתמשכת מונע שאלות לגבי הרצונות והכוונות שלכם. היא מנוסחת היטב, חתומה כראוי, עדים ונוטריוני, מספקת ראיות משפטיות לכוונותיכם ומקשה על אחרים לערער עליה.
  5. צוואה מתמשכת מאפשרת לסוכן שלכם לדבר עם סוכנויות וארגונים בשמכם. כאשר אתם חסרי יכולת, מספר רב של בעיות עלולות להתעורר. צוואה מתמשכת מאפשרת לסוכן שלכם לתקשר עם חברות הביטוח, הבנקים וספקי שירות אחרים. בלי אחת כזאת, חברות וארגונים לא יחשפו או ידונו במידע שלכם. היא גם מאפשרת לסוכן שלכם להגיש בקשה להטבות ממשלתיות בשמכם.


מה טוענים המתנגדים לצוואה שכזו?

הנה מה שטוענים המתנגדים לרעיון של צוואה מתמשכת  –

  1. אתם חייבים להיות אופטימיים בזהירות – זה כבוד שיש מישהו בחייכם שאתם סומכים עליו מספיק כדי לתת לו שליטה על ההחלטות והנכסים שלכם במקרה שתהפכו לחסרי יכולת. יש אנשים שמקבלים את הכבוד בחן, בעוד שאחרים יכולים לנצל את המצב. מאבקים פיננסיים, התמכרויות ועוד יכולים לגרום למישהו לעשות דברים שלעולם לא היה עושה. זכרו תמיד כי ניתן לבטל את הזכויות שהענקתם בכל עת בכתב וניתן לבנות את מסמכי ייפוי הכוח על מנת להבטיח שהאדם יישא באחריות למעשיו.
  2. אתם חייבים להיות מוכשרים לביצוע – אתם חייבים להיות כשירים כשאתם חותמים על צוואה מתמשכת, כלומר לא ניתן לבצע אותה לאחר בעיה או תאונה. יתרה מכך, מישהו בכל עת יכול לפקפק בכשירות שלכם בזמן שחתמתם על ייפוי כוח מתמשך ולסרב לכבד אותו.
  3. מסתיים במותכם – במקרה של מותכם, צוואה מתמשכת לא תהיה תקפה יותר. מסמך זה אינו תחליף לצוואה האחרונה ולצוואה או לנאמנות.


לסיכום

ישנם צעדים ספציפיים שיש לנקוט על מנת להגן כראוי על הנכסים שלכם, גם אם אתם משתמשים בייפוי כוח מתמשך או בצוואה מתמשכת. עם זאת, אם עורכי הדין לתכנון עיזבון שלנו ינסחו ייפוי כוח מתמשך או צוואה מתמשכת מתאימים, כולל הוראות מתנה, אזי ניתן להשיג הגנה על הנכס. בשל כך, כדאי שתצרו קשר עם צוות עורכי הדין שלנו כי רק אנו מתמחים בתחום של צוואה מתמשכת.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: