צוואות וירושות

ישנו סיכוי סביר כי במהלך חייכם לא תצטרכו לפנות לעורך דין בגין תביעות משפטיות. אומנם כיום הסיבות להגשת תביעות משפטיות הן רבות, אך עדיין מצב שכזה יכול לקרות. אך מה שבטוח הוא שבשלב כזה או אחר תצטרכו לפנות לעורך דין המתעסק בנושא של צוואות וירושות. רובנו לא רוצים לחשוב על כך, אך יבוא יום שאחד מנאלץ להתמודד עם פטירה של קרוב משפחה. זה יכול להיות קרוב משפחה מקרבה ראשונה או אפילו מקרבה רחוקה יותר. אך ברגע שבן משפחה נפטר ישנו צורך להסדיר בצורה האידיאלית את חלוקת רכושו, לרוב על פי הדרישה שלו. את האופן שבו יחולק הרכוש קובעים על פי צוואה או על פי ירושה, בהתאם לחוק כמובן. לא בקיאים מספיק בהבדלים בין צוואה לבין ירושה? רגע לפני שתמשיכו קדימה אל עבר חלוקת הרכוש, מוטב לכם לפנות לעורך דין צוואות וירושות.

 

מהי צוואה?

על מנת שתוכלו להבין את ההבדלים בין צוואות וירושות יהיה עליכם להכיר את המונחים. המילה צוואה מקורה מהשם ציווי, כבר מהפירוש הזה תוכלו להבין את משמעותה. צוואה היא מסמך משפטי שבמסגרתו כל אדם יכול לצוות מה יקרה עם רכושו לאחר מותו. מכיוון שהמסמך המשפטי הזה קריטי מאוד, חובה לרשום אותו על פי כללים מוגדרים מראש. הכללים נועדו למנוע מצב שבו אנשים ינצלו את הצוואה לבצע באמצעותה מעשים שמנוגדים לחוק. כל אדם שירצה לרשום צוואה יצטרך לעשות זאת בעזרתו של עורך דין מנוסה. כך אותו אדם ידע כי הוא כותב את הצוואה בצורה הנכונה על פי כל הכללים ובהתאם לחוק במדינת ישראל. סטייה קטנה מהחוק עלולה להוביל לכך שלא יהיה אפשר לכבד את הצוואה בזמן אמת.

 

כיצד ניתן לרשום צוואה?

לרשותכם עומדות מספר אפשרויות לכתיבת צוואה, כל אחד יכול לבחור את הדרך שנוחה לו. היכרות עם צוואות וירושות היא אלמנט חשוב בכל שלב, הרי אף אחד מאיתנו לא יודע מה עלול לקרות בעתיד.

  1. צוואה בעל פה: מדובר על הדרך הכי פחות טובה להכין צוואה. אך כמו שהבנתם לעיתים המוות עלול לפקוד אותנו מבלי שנהיה מוכנים אליו. צוואה בעל פה בעייתית מכיוון שאת הדברים שאומרים בעל פה קל מאוד לעוות לכאן או לכאן. החוק קובע לא מעט הגבלות שעלולות להקשות על קבלת צוואה שנאמרה בעל פה.
  2. צוואה שנכתבת בכתב יד: ישנם כאלה שמעדיפים לכתוב את הצוואה שלהם בכתב ידם. בכל מה שקשור לנושא של צוואות וירושות, אין מניעה לרשום אותן בכתב יד. נדגיש כי הצוואה חייבת להיכתב על ידי המצווה, ולא על ידי אף גורם מטעמו. צוואה שנכתבת בכתב יד חייבת להכיל את התאריך שבו היא נכתבה ואת חתימתו של האדם שאחראי עליה.
  3. צוואה בנוכחות עדים: על מנת לתת משנה תוקף לצוואה, יהיה ניתן לערוך אותה בנוכחות עדים. את הצוואה ניתן לכתוב בכתב יד בדומה לאפשרות שעליה כתבנו קודם לכן. רק שהפעם שני עדים צריכים לחתום עליה בתור אלה שערבים לה. את הצוואה ניתן להפקיד בידיו של רשם הירושה על מנת להפעיל אותה ביום שבו תידרשו לכך.
  4. צוואה בעזרתו של עורך דין: האפשרות המומלצת ביותר תהיה לרשום את הצוואה בעזרתו של עורך דין. עורך דין המתמחה בנושא צוואות וירושות ידע בדיוק כיצד להכין את הצוואה. הוא יברר עם המצווה את כל הפרטים החשובים על מנת שלא יחסר אף פרט. המשמעות היא שברגע שבו ירצו להשתמש בצוואה תהיה אפשרות לעשות זאת בקלות.

 

מהי ירושה?

לא כולם מספיקים לרשום צוואה בעודם בחיים, כאשר לכל מקרה יש את נסיבותיו שלו. כאשר אדם נפטר ולא מותיר אחריו צוואה, נשאר חלל ריק שאותו צריך למלא. כמובן שהחלל הריק הוא רק לכאורה, החוק מכין אותנו גם לסיטואציה מהסוג הזה. ישנה ברירת מחדל למקרה שבו אדם לא מספיק להכין צוואה שמסדירה את חלוקת רכושו. זוהי הסיבה שבגללה חובה להכיר את החוקים השונים הנוגעים לנושא של צוואות וירושות. החוק קובע כי היורשים של אדם שנפטר יהיו ילדיו ובן או בת הזוג שלו. הילדים יירשו מחצית מהרכוש, החלוקה תתבצע באופן שווה בין הילדים. את החצי השני יירשו בן או בת הזוג של הנפטר, כמובן שהזוגיות חייבת להיות מוסדרת כחוק. היורשים החוקיים יכולים לערער על אופן חלוקת הרכוש לבית המשפט כל זאת בהתאם לנסיבות הקיימות. זוהי הסיבה שבגינה בחלק מהמקרים חשוב לפנות לעורך דין צוואות וירושות שיסייע לכם להשיג את מבוקשכם.

 

צוואות וירושות: מה עושים אם אין יורשים חוקיים?

ברוב המקרים יהיו יורשים חוקיים שאמורים לקבל על פי החוק את הרכוש של הנפטר. אך כמובן שיכולות להיות סיטואציות שונות שבהן לא יהיו יורשים חוקיים. במקרה כזה מוגדר הנפטר כערירי, וכמובן שגם כאן החוק מסדיר מה יעשו עם רכשו. הירושה של אדם ערירי עוברת ישירות אל מדינת ישראל, המדינה תחליט מה לעשות איתה. כמובן שלא מדובר על מצב אידיאלי, אך ברוב המקרים מדובר על אפשרות של אין ברירה. גם כאן מי שחושב שמגיע לו אחוז מסוים מהירושה יכול לפנות אל בית המשפט על מנת לערער על ברירת המחדל. במקרה שבו תרצו לערער על קביעת החוק יהיה עליכם לפנות לאיש מקצוע שמכיר את העולם על בוריו. מוטב לכם שלא לנסות להתמודד עם המצב לבד כי יהיה לכם קשה מאוד להוכיח את טענותיכם.

 

מהו תפקידו של עורך דין צוואות וירושות?

עורך דין יכול לסייע בהיבטים רבים לאדם שרוצה לרשום צוואה או ליורשים שרוצים לקבל את חלקם בירושה. עורך דין צוואה הוא עורך דין שמסייע לאדם לרשום את הצוואה על פי החוק. כמו שאמרנו כתיבת צוואה היא לא עסק פשוט , וישנה חובה לרשום אותה על פי כללים נוקבים במיוחד. עורך דין שבקיא בכתיבת צוואה יסייע לכל אדם לרשום את הצוואה בדיוק על פי רצונותיו. עורך דין הוא אדם ניטראלי, ולכן לא תהיה לו כל השפעה על האדם שרושם את הצוואה. ההשפעה היחידה שתהיה לאותו עורך דין תבוא לידיי ביטוי בכל מה שקשור לנושאים משפטיים. הרבה יותר קל להפעיל צוואה שנרשמה בעזרתו של עו"ד שמכיר את העולם הזה כמו שצריך.

גם יורשים שרוצים לקבל את חלקם בירושה יכולים לפנות אל עורך דין צוואות וירושות. אותו עורך דין יסייע לאותם יורשים לקבל את החלק שנקבע להם בהתאם לצוואה. כאשר ניגשים לממש את הצוואה עשויים להיות כל מיני משחקי כוח בין היורשים, ולכן חובה להצטייד בעורך דין מנוסה. בנוסף יורשים שחושבים כי ישנה בעיה עם הצוואה יכולים לפנות לעורך דין. לאחר התייעצות עם אותו איש מקצוע תהיה אפשרות לפנות אל בית המשפט. בחלק גדול מאוד מהמקרים בית המשפט משנה את הצוואה בגלל כשלים שונים שדורשים תשומת לב. רוצים לקבל ייעוץ לפני כתיבת צוואה? רוצים לקבל סיוע בקבלת הירושה? מהיום אתם לא צריכים להתמודד עם מצבים כאלה לבד, פנו לעורך דין רן רייכמן: 072-3955001

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: