4 כללים שיקטינו הסיכוי לסכסוך משפטי בין יורשים

4 כללים שיקטינו הסיכוי לסכסוך משפטי בין יורשים – זוהי זכותכם לקבוע מה ייעשה ברכוש שלכם לאחר מותכם. כדי שזה יקרה, עליכם להקפיד כי רצונכם יעוגן במסמך משפטי שנקרא 'צוואה' המנוסח נכון, כדי למנוע את ביטולו או את המריבות בין היורשים.

צוואות וירושות - מניעת סכסוך בין יורשים קיימת נטייה להאמין שכשאדם עורך צוואה, היא תקפה לכל דבר – אך הדבר אינם נכונים תמיד. לא פעם, אחד או יותר מהיורשים חשים מקופחים נוכח החלק שקיבלו בצוואה לעומת יורש אחר, או נוכח העובדה שהם לא נכללים בצוואה כלל. התוצאה לרוב, היא הליך משפטי סבוך ולא נעים בו מתדיינים המתנגדים למתן תוקף לצוואה והיורשים.

שתי הדרכים שבאמצעותן ניתן לתקוף צוואה, הן טענות לפגמים בה וטענות לפגמים בתוכנה, כמו השפעה בלתי הוגנת על המצווה, או למשל אם הוא לא ידע להבחין בטיב הצוואה וכיו"ב.

כללים למניעת סכסוך משפטי בין יורשים בעת ניסוח הצוואה

  • היוועצות עם עו"ד משפחה העוסק בדיני ירושה ועיזבון – לא כל עו"ד משפחה מנוסה בתחום זה. ערכו את הצוואה באמצעות עו"ד והקפידו כי ניסוחה חד וברור, ללא מקום לפרשנות.
  • הגיעו מוכנים – עליכם להגיע לעו"ד עם מסמך המרכז את כלל הרכוש שלכם והחלטה כיצד לחלקו בין היורשים לאחר מותכם. זכרו! העו"ד לא יוכל להחליט עבורכם איך לחלק את עיזבונכם ולקבוע מיהם היורשים, אלא רק לסייע בבחירת הדרך והמנגנון לביצוע החלוקה כדי שתגשים את רצונכם.
  • הצטיידו בחוות דעת פסיכיאטרית – ככל שקיים חשש שמפאת מצבכם הרפואי, צד שחש מקופח מהצוואה ינסה לתקוף אותה בטענה שאינכם כשירים לערוך אותה. לכן, הצטיידו בחוות דעת מפסיכיאטר שתיעשה בצמוד לעריכת הצוואה ויבסס את כשירותכם לערוך אותה.
  • הכנסת מנגנון פיקוח – שקלו להכניס מנגנון פיקוח כדי להבטיח את הכתוב בצוואה. לדוגמא: אם אתם מעוניינים שסכום כסף יחולק לכל אחד מהיורשים רק כשתנאי מסוים מתקיים (רכישת דירה, לימודים וכיו"ב). מנהל העיזבון יהיה המפקח על יישום הצוואה. ייעוץ על ידי עו"ד משפחה מנוסה בתחום הצוואות והירושות יסייע לקבוע אם נחוץ לכם מנהל עיזבון ואם כן, לקבוע מה סמכויותיו.

ערעור על צוואה

במקרים שבהם אדם מסוים נושל מהצוואה, או שהמנוח לא ציווה לו את החלק המגיע לו, יש לבדוק אם נפלו פגמים בצוואה או אם היא לא משקפת כהלכה את רצון המצווה, מה שעשוי להקים עילה לביטולה. במקרים מסוימים, הצוואה אינה בת תוקף, ומלאה בפגמים צורניים ומהותיים. מצבים אלו 'מזמינים' את תקיפת הצוואה על ידי יורשים שלדעתם לא קיבלו את המגיע להם.

לכן, יש להקפיד לערוך את הצוואה יחד עם עו"ד צוואות וירושות המנוסה בדיני הירושה והעיזבון.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: