ביטול צוואה

לא הרבה בני אדם מבינים שהם יכולים לבצע ביטול צוואה בלי כוונה. במקרים כאלו ואחרים, משמעות הדבר היא שהעיזבון שלכם יעבור תחת חוקי הצוואה, למרות שחשבתם שעשיתם את הדבר הנכון באמצעות הכנסת צוואה. מן הראוי שתעקבו אחרינו, ותקראו את המאמר שלהלן מתחילתו ועד לסופו, וכך תמצאו עוד אינפורמציה מרעישה על – ביטול צוואה.

 

ביטול צוואה
ביטול צוואה

מה הינו התהליך של ביטול צוואה?

תהליך ביטול צוואה הולך ממש ככה – החיים משתנים, ואתם עשויים להחליט שהצוואה שכתבתם היא כבר לא הכיוון שאליו תרצו שהעיזבון שלכם ילך. אולי תרצו לבטל או לפסול את הצוואה הזאת, על מנת להבטיח שהנכסים שלכם יינתנו לאנשים הנכונים שבחיים שלכם. חיים עם כמה שפחות לחץ עבור יקיריכם. יש כמה דרכים להכריז באופן חוקי על ביטול צוואה או לחלופין לבטל אותה לאחר שתיעדה רשמית, ממש כך –

  1. גיבוש צוואה חדשה הסותרת את הצוואה הקודמת.
  2. גיבוש צוואה חדשה המכריזה ישירות על הצוואה הקודמת כפסולה.
  3. הרס הצוואה המקורית.
  4. בעת ביטול צוואה, תוודאו שברצונכם לבטל לגמרי את הצוואה הקודמת שלכם. ייתכן שתרצו פשוט לעדכן אלמנטים של הצוואה כמו למשל – החלפת מוטבים או הוספת נכס חדש. אם זה המקרה, סביר להניח שביטול הצוואה שלכם יהיה פתרון הרבה יותר מורכב לבעיה פשוטה יותר. אם ברצונכם לעדכן רק את הצוואה הקיימת שלכם, תהליך זה אינו מומלץ עבורכם.


מה המשמעות של ביטול צוואה בעקבות נישואין?

כאשר מישהו מתחתן, הצוואה שלו מבוטלת באופן אוטומטי. הנימוק מאחורי זה הוא שלבן זוגם החדש יש סיכוי גבוה יותר להפיק תועלת על פי כללי האימהות מאשר על פי צוואה אשר נכתבה בפוטנציה לפני תחילת מערכת היחסים ביניהם. יחד עם זאת, יש חריג לכלל. אם בעת כתיבת הצוואה, ציפה המוריש להינשא לאדם מסוים והייתה כוונתו שהצוואה לא תבוטל באמצעות נישואים אלה, אזי הצוואה עשויה להישאר בתוקף. בשל הסיבה שרק ראיות מתוך הצוואה עצמה קבילות כאשר מנסים לבסס את כוונותיו של המוריש, חשוב שהצוואה תכיל הצהרה על כוונתו של המוריש שהצוואה לא תבוטל על ידי הנישואין. גירושין, לעומת זאת, לא יבטלו צוואה, אבל מתנות לבן זוג לשעבר או ייכשלו.


האם המשמעות של ביטול צוואה היא בהכרח השמדה פיסית?

השמדה פיזית של הצוואה שלכם, הווה אומר – ביטולה, הינה דרך מצוינת להבהיר שהתנאים וההוראות שהיא מכילה אינם חלים עוד. ברם, אין צורך להרוס את הצוואה שלכם באופן פיסי על מנת לבצע ביטול צוואה. הדרך הפשוטה ביותר עבורכם לבטל את הצוואה שלכם הינה פשוט ליצור צוואה חדשה עם השינויים המשקפים את רצונות תכנון העיזבון הנוכחיים שלכם. העובדה שהצוואה החדשה קיימת, ואינה עולה בקנה אחד עם הצוואה הישנה, ​​מבטלת אוטומטית את הצוואה הישנה יותר. הצהרה בצוואה החדשה שלכם המבטלת במפורש את הצוואה הישנה היא כנראה גם רעיון גאוני, אך היא לא הכרחית. כל עוד הצוואה החדשה שלכם מכילה שינויים (ומתבצעת כהלכה, עם תאריך מאוחר יותר), הצוואה הישנה אינה תקפה עוד.


מה פירוש ביטול צוואה במפורש?

השיטה הכי פשוטה לבצע ביטול צוואה היא באמצעות קיום צוואה נוספת בתוקף. האופן הברור ביותר שבו ניתן לבטא זאת הוא על ידי הכללת סעיף ביטול בצוואה המאוחרת. זה צריך לציין – אני מבטל בזאת את כל הצוואות וההסכמים הקודמים שנעשו על ידי או מילים דומות לכך. אם לא קיים סעיף ביטול, משתמע שהצוואה המאוחרת מבטלת את חלקי הצוואה הקודמת שבניגוד זה. הסעיפים בצוואה המוקדמת שאינם מתנגשים עם הצוואה המאוחרת נשארים על כנו. ייתכן שלא זה מה שהתכוונתם בעת כתיבת הצוואה החדשה.


האם יתרחש ביטול צוואה בעקבות גירושין?

אין בכדי גירושין כדי לבטל לחלוטין צוואה, עם זאת, אם בן הזוג שלכם לשעבר נקרא מנהל עזבון או מוטב, הצוואה נקראת כאילו הם מתו בתאריך הגזירה המוחלטת. שוב, הרעיון הוא שרוב בני האדם לא היו רוצים שבני הזוג שלהם לשעבר ייהנו מהעיזבון שלהם. לפיכך, לא כל הגירושין הם קשים. אם יש לכם ילדים, יכולות להיות סיבות טובות מאוד לכך שאתם עדיין רוצים שבן הזוג הקודם שלכם ייהנה מהעיזבון שלכם. זאת ועוד, ראוי לציין כי גם לבני זוג לשעבר יש זכות להגיש תביעות נגד עיזבון, ועל כן יש לשקול זאת בעת כתיבת צוואה. יתרה מזאת, במידה ובן הזוג הקודם שלכם הוא מנהל עזבון או נאמן, ומינויו נכשל, אזי יכולות להיות בעיות לגבי אופן ניהול העיזבון שלכם עבור ילדים קטינים. באופן כללי, עליכם לבחון את הצוואה שלכם, והן את תכנון העיזבון הכללי לאחר גירושין, מכיוון שההשלכות הכלכליות והרגשיות על עצמכם ועל בני המשפחה שלכם הינן על פי רוב משמעותיות, ובשל כך לא סביר שצוואה קודמת תישאר רלוונטית.


איך מבצעים את ההליך?

הדרך הנפוצה ביותר לבצע ביטול צוואה קודמת היא על ידי הקמת צוואה חדשה המשקפת את המשאלות והנכסים הנוכחיים שלכם. קיימות שתי דרכים לעשות זאת, כדלקמן – יצירה של צוואה חדשה הסותרת את הצוואה הקודמת; יצירה של צוואה המכריזה ישירות על הצוואה הקודמת כפסולה. בעוד שאתם יוצרים צוואה חדשה שתחליף את הצוואה הקודמת שלכם, סביר להניח כי אתם תבצעו שינויים משמעותיים בצוואה או בתוכנית העיזבון שלכם. בעת כתיבת צוואה חדשה, עליכם לכלול הצהרה המצהירה כי אתם מבצעים ביטול צוואה קודמת כלשהי. בנוסף לכך, הצוואה החדשה תכלול תאריכי הגשת הצוואה החדשה, אשר ישמשו להוכחה רשמית כי הצוואה החדשה נוצרה לאחר הקודמת. הקפידו ליידע את עורך הדין שלכם ולסמוך על יקיריכם על הצוואה החדשה שלכם, באופן הזה שהם יחפשו את הצוואה המעודכנת. כמו כן, ייתכן שתרצו להשמיד עותקים של הצוואה הקודמת, על מנת למנוע בלבול. בצוואה החדשה שלכם, הקפידו לעדכן את כל הרכיבים שעשויים להשתנות בין צוואות קודמות לצוואות חדשות, כמו למשל – מוטבים שאולי נפטרו או התנתקו ורכוש או נכסים חדשים שנוספו. ייתכן שתרצו להשוות את הצוואה הישנה כדי להבטיח שביצעתם את השינויים הדרושים. הקפידו להתייעץ עם עורך הדין שלכם, כדי להבטיח שהצוואה החדשה תוגש כהלכה.


מה אפשר לעשות כשלא ניתן לבטל?

גם אם צוואה לא תבוטל ותישאר במקומה, עדיין כדאי לחקור את תוקף הצוואה. לדוגמה, אם המוריש התכוון לבצע ביטול צוואה שלו בגלל שהוא חש שהוא נתון להשפעה בלתי הוגנת בעת עריכתה או אם לא היה מודע לתנאי הצוואה אז זה עשוי להיות עילה לטענה שהצוואה אינה תקפה.


לסיכום

אתם עשויים להפיק תועלת מהתייעצות עם עורכי הדין שלנו בעת ​​ביטול צוואה. עורכי הדין שלנו לתכנון עיזבון יידעו את האפשרויות הטובות ביותר לביטול צוואה ויוכלו לכוון אתכם אל האופציה המשתלמת והחסינה ביותר לצרכים שלכם. כמו כן, עורכי הדין שלנו יכולים להדריך אתכם בתהליך של גיבוש תכנית עיזבון חדשה אם תרצו לשנות את אופן חלוקת העיזבון שלכם עם פטירתכם לאחר שהצוואה הקודמת שלכם איננה תקפה. ולכן, כדאי שתצרו קשר עכשיו עם צוות עורכי הדין שלנו משום שאנחנו מתמחים בתחום ביטול צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: