סוגי צוואות

זה נורמלי להרגיש המומים כשאתם מתחילים בתהליך של תכנון עיזבון. בעצם, זה לא רק נורמלי, זה גם מובן. יש הרבה מושגים המעורבים בתכנון עיזבון. אך הדרך הקלה ביותר לעבור את התהליך היא צעד אחד בכל פעם. אחד הדברים הראשונים שאתם צריכים לנסות להבין הוא – מה הם סוגי צוואות. חשוב לדעת איזו צוואה מתאימה לצרכים שלכם, על מנת שתוכלו להרגיש בטוחים שאתם מגדירים בדיוק את מה שאתם צריכים כדי להגן על המורשת שלכם ולדאוג ליקיריכם לטווח הארוך. פשוט תמשיכו לקרוא, כדי ללמוד עוד על – סוגי צוואות.

 

סוגי צוואות
סוגי צוואות

מה הם ארבעת סוגי צוואות העיקריים?

צוואה אחרונה היא אחת ממסמכי תכנון העיזבון החשובים ביותר שתוכלו להכין. היא לא רק מאפשרת לכם לכוון לאן יעבור הרכוש שלכם עם פטירתכם, כי אם היא גם יכולה לספק לכם שקט נפשי רב במהלך חייכם, בידיעה שהעניינים שלכם יטופלו בצורה שאתם רוצים ורואים לנכון. למרות שחוק המדינה משתנה בכל הנוגע לדרישות, צוואה בדרך כלל חייבת להתבצע על ידי מישהו מעל גיל הבגרות שהוא בר דעת. אדם זה נקרא המוריש או המצווה. המוריש בוחר מנהל עיזבון שיטפל בחלוקת העיזבון. המצווה חייב גם לחתום ולתארך את המסמך, בדרך כלל בפני עד אחד או יותר, וייתכן שיהיה צורך גם באישור נוטריוני לצוואה. סוגי צוואות שונים משרתים מטרות שונות, והצוואה הדרושה לכם תלויה בנסיבות הספציפיות שלכם. יש ארבעה סוגי צוואות עיקריים . ארבעת סוגי צוואות העיקריים הם פשוטים, נאמנות צוואה, משותפת וחיה. סוגי צוואות אחרים כוללים, כמו למשל – צוואות הולוגרפיות, הנכתבות בכתב יד, וצוואות בעל פה, הנקראות גם "לא מחזיקות" – אם כי ייתכן שהן אינן תקפות במדינה. הנסיבות שלכם קובעות מה הכי מתאים לכם.


מה בדבר סוגי צוואות חיות?

למרות הדמיון בשם, סוגי צוואות חיות בעצם עושים הרבה יותר ממה שצוואה אחרונה וצוואה מסורתית יכולים. נקראת גם הוראה רפואית מתקדמת, צוואה מחיה טובה לתכנון סוף החיים וכדי להודיע ​​על רצונותיכם לגבי טיפול רפואי שאולי תרצו בעתיד. במקרה שאתם הופכים למחוסרי יכולת מסיבה כלשהי ואתם לא יכולים להגיד לרופאים או לאהובים שלכם לדעת מה אתם רוצים, צוואה חיה יכולה לדבר במקומכם. היתרון של צוואת חיים הוא שהיא מקלה מאוד את הנטל על יקיריהם אם צריך לקבל החלטות קשות בשמכם. שימו לב שצוואות חיים הופכות לבלתי יעילות מיד ברגע שאתם מתים.


מה כדאי שתדעו על סוגים שונים של צוואות?

סוגי צוואות פשוטות הם סוג של צוואה אחרונה בסיסית ללא כל סעיפים או דרישות מהודרות. למרות שמה, אתם יכולים לעשות הרבה עם רצון פשוט. בנוסף למתן שמות של האנשים (הנקראים מוטבים) שברצונכם לתת להם את הדברים שלכם, תבחרו גם את האדם (הנקרא נציג אישי או מנהל עזבון) שידאג לביצוע תנאי הצוואה שלכם, כמו למשל – איך שאתם רוצים שהדברים שלכם יימסרו ומי יקבל אותם. עם צוואה פשוטה, אתם יכולים גם למנות אפוטרופוס לילדים שלכם, כדי שתדעו שיטפלו בהם אם יקרה לכם משהו. אתם יכולים אפילו למנות את האדם שאתם רוצים שיטפל בחמוס האהוב עליכם. צוואה פשוטה יכולה לכסות הרבה קרקע. והחלק הכי טוב? אתם יכולים בלי כל בעיה ליצור אחת ברשת האינטרנט.


האם ידוע לכם על סוגי צוואות נאמנות בכתב?

סוגי צוואות נאמנות צוואה מציבים כמה נכסים בנאמנות לטובת המוטבים שלכם ותמנה נאמן שיטפל בנאמנות. זה שימושי אם יש לכם מוטבים שהם קטינים או שאתם לא רוצים שיירשו את הנכסים שלכם, על מנת לטפל בעצמם. באמצעות צוואה מסוג זה, ניתן להעמיד נכסים בנאמנות ולהציב תנאים בירושה, אשר עשויים להיות הדרגתיים על בסיס גיל או גורמים אחרים.


מה העניין של סוגי צוואות משותפות?

סוגי צוואות משותפות הם צוואות בתוך מסמך אחד לשני אנשים. ניתן להשתמש בהם במקרים שבהם בני זוג רוצים בתחילה להפוך אחד את השני למוטבים לאחר שאחד עובר, ולאחר מכן לקבוע שהנהנים הסופיים הם ילד או ילדים ברגע ששני בני הזוג נעלמו. חשוב לציין שצוואות משותפות הופכות אוטומטית לבלתי חוזרות עם מותו של בן הזוג הראשון. צוואה משותפת היא מסמך שנוצר על ידי שני אנשים שמחליטים להשאיר את הדברים שלהם זה לזה. זה מסמך בודד ששני אנשים חותמים עליו. בו מסכימים בני הזוג שכאשר אחד מבני הזוג נפטר, השני יורש את כל העיזבון. כאשר בן הזוג שנותר בחיים נפטר, הדברים שלהם עוברים לאדם (או אנשים) שהזוג החליט עליו. אבל צוואה משותפת יכולה להיות כאב ראש גדול מכיוון שבן הזוג שנותר בחיים לא יכול לשנות אותה לאחר מות בן הזוג. לכן, אם בן זוג שנותר בחיים מתחתן בשנית ויש לו ילד חורג, הם לא יכולים להשאיר שום דבר בצוואה המשותפת לאותו בן חורג. זה לא מגניב. והנושא הזה לא מוגבל רק למצבים של נישואין מחדש וילדים חורגים. לעתים בני האדם רוצים לשנות את צוואותיהם במצבים שבהם ילד (ויורש פוטנציאלי) יורד מהפסים או חי בצורה לא בריאה. אף אחד לא רוצה לעזור במימון הרגלים מסוכנים, והיכולת להתאים צוואה כשהנסיבות משתנות חשובה. אבל אינכם יכולים לעשות זאת אם הייתה לכם ולבן הזוג שלכם שנפטר צוואה משותפת. אפשרות טובה יותר היא שלשני בני הזוג יהיו צוואות בתמונת מראה.


מה פשר סוגי צוואות על ערש דווי?

סוגי צוואות ערש דווי אינם רצויים מכמה סיבות. הגדולה שבהן היא שהם אינם יעילים כמו סוגים אחרים של צוואות. נעשה על ערש דווי, ולרוב בנסיבות קשות, לעתים קרובות יש שאלות לגבי יציבות נפשית ועד כמה צוואה ערש דווי מקיפה. בעוד שכל צוואה טובה מאף אחת, צוואות ערש דווי צפויות ליצור בעיות עבור יקיריכם לאחר שתעברו.


מה המובן של סוגי צוואות בתמונת מראה?

סוגי צוואות בתמונת מראה מנוסחות באופן כמעט זהה, כאשר כל מוריש (העורך את הצוואה) חותם על צוואתו. אפשרות זו מפרטת את הדברים הבאים –

  1. מה יקרה לעיזבון אם היא תמות ראשונה
  2. מה קורה לעיזבון אם הוא ימות ראשון

שלשתי הצוואות יש אותה תכנית למי יקבל את העיזבון אם שניהם ימותו בו זמנית. לעתים קרובות, צוואות בתמונת מראה מציינות שבן הזוג שנותר בחיים יורש את העיזבון ודואג לילדים, אבל פרטים אחרים עשויים להיות שונים. מכיוון שצוואות במראה הן למעשה שתי צוואות שונות, חלק מהעיזבון יכול לעבור למישהו מלבד בן הזוג שנותר בחיים. אז אתם יכולים להשאיר את הסיכה המשפחתית העתיקה לאחותכם ולתת את שאר הדברים שלכם לבן הזוג שלכם. היתרון הנוסף של צוואה בתמונת מראה הוא שאתם יכולים לשנות אותה. כמו שאמרנו קודם, זה יכול להיות חשוב אם אתם מתחתנים בשנית, עוברים גירושין או מחליטים לנתק בן משפחה בירושה מסיבות אחרות.


לסיכום

סיוע של עורכי הדין שלנו, בהיותם מנוסים לתכנון עיזבון עשוי להיות בעל ערך רב בבחירת סוגי צוואות המתאימים עבורכם. לקחת את הזמן עכשיו על מנת לוודא שעשיתם דברים נכון יכול לעשות הבדל עצום עבור יקיריכם בהמשך.  ומשום כך, מומלץ שתצרו קשר בהקדם האפשרי עם צוות עורכי הדין שלנו בשל הסיבה שרק אנחנו מתמחים בתחום סוגי צוואות.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: