סכסוך ירושה

אובדן בן משפחה הוא בדרך כלל חוויה מאתגרת רגשית עבור בני אדם אהובים, במיוחד בני משפחה קרובים כמו למשל – בן זוג או ילדים. מה שיכול להפוך את המוות למאתגר עוד יותר הוא כאשר יש מחלוקת או סכסוך ירושה, ואף כיצד יש לחלק את עזבונו של המוריש בין בני המשפחה שנותרו בחיים. אנחנו ממש ממליצים לכם לקרוא בעיון את המאמר הנ"ל, אל תתעצלו. תקראו אותו למן התחלתו ועד לסופו, וכך יתגלה לפניכם עולם מדהים שמדבר על – סכסוך ירושה.

סכסוך ירושה
סכסוך ירושה

מה ההיקש של סכסוך ירושה?

פטירתו של אדם קרוב קשה לכל אחד, וניתן לעשות זאת על אחת כמה וכמה אם יש סכסוך משפחתי על חלוקת עזבונו של הנפטר. נקודת המוצא היא האם האדם שמת השאיר צוואה. אם הנפטר השאיר צוואה, כי אז יצטרכו לחלק את העיזבון שלו בהתאם לצוואה. הצוואה הייתה צריכה להיות מסופקת למנהל העיזבון . אם למנוח לא הייתה צוואה אזי יחולו כללי הצוואה. הווה אומר – שהעיזבון יצטרך להיות חלוקה עם כללי הצוואה. בנסיבות כאלה, ייתכן שהעיזבון יצטרך לחלק סוגים של מוטבים שהמנוח אולי לא התכוון להוריש מהעיזבון שלו ולהותיר מוטבים בחוץ שהמנוח התכוון להוריש מהם.

מה גורם לסכסוך ירושה?

למרות שהנסיבות שונות מאוד בהתאם למבנים משפחתיים ספציפיים ולנכסים המדוברים, מספר גורמים נפוצים לאותו סכסוך ירושה כוללים את אלו – להישאר מחוץ לצוואה – על פי חוק הירושה , אנשים מסוימים זכאים לפנות לבית המשפט על מנת להיכלל בצוואתו של קרוב משפחה שנפטר בהתאם לנסיבות וליחסיהם עם קרוב המשפחה. על פי רוב, מצבים אלה מתרחשים כאשר לא בוצעו הפרשות כספיות נאותות עבור אנשים שהם היו צריכים להתבצע עבורם; כמו לדוגמה – אדם תלוי. צוואה היא הזכות החוקית לקבל גישה לעיזבון של הנפטר, שיכולה לכלול רכוש וכסף, כמו גם רכוש אחר, ובנסיבות מסוימות עשוי להיווצר סכסוך ירושה. לצורך העניין – אם המנוח היה חסר את היכולת השכלית לערוך את הצוואה, או שהוא הושפע מאוד במהלך תהליך יצירת הצוואה, אז אתם עשויים לראות את עזרתם של צוואות ועורכי דין ערעור על הצוואה. על פי דיווח שנערך לאחרונה, סכסוך ירושה מסוג זה אמור להיות שכיח יותר ויותר, כאשר ממצאים חושפים שהרבה אנשים עשויים להתנגד לצוואה של אדם אהוב אם הם לא מרוצים מחלוקת הנכסים.

מה הסיבות השכיחות לסכסוך ירושה?

סכסוך יורשים מתייחס למצב בו מוטבי המוריש או/ו בני משפחתו חלוקים לגבי אופן חלוקת עזבונו של המוריש. גורמים שיכולים להוביל לסכסוך ירושה כוללים את אלו –  חוסר במסמכי תכנון עיזבון. קיום מסמכי תכנון עיזבון הוא קריטי למניעת סכסוך ירושה. אם אין לאדם מסמכי תכנון עיזבון, אזי לא תהיה הדרכה כיצד לחלק נכסים. אחד ממסמכי תכנון העיזבון החשובים ביותר למניעת סכסוך ירושה הוא צוואה. אם אדם נפטר ללא צוואה, אזי העיזבון שלו יהיה כפוף לכללי הירושות (כללים שנקבעו על ידי המדינה לגבי אופן חלוקת הנכסים). צוואות אינטרנט – צוואות שהורדו מהאינטרנט עשויות להיות ניתנות לאכיפה לפי החוק. כאשר יש סכסוך ירושה, עורכי הדין ובית המשפט ינתחו כל משפט וביטוי בצוואה כדי להבטיח את אכיפתה. מכיוון שצוואות רבות שהורדו מהאינטרנט אינן תואמות בקפדנות את החוק באופן כללי, לא מומלץ לערוך צוואה מהאינטרנט. מחלוקות רצון – גם אם יש לאדם צוואה, אין זה אומר שלא יהיו מחלוקות על העיזבון. מחלוקות נפוצות בנוגע לצוואה כוללות את אלו – הצוואה מתוארכת ואינה משקפת את רצונו של המוריש; הנסיבות השתנו מאז עריכת הצוואה (כלומר נישואים חוזרים או לידת ילד); המנוח הביע משאלות שונות מילולית לפני המוות; המנוח משאיר רכוש למי שאינו בן זוגו; המוריש נמצא בנישואין שניים ואינו משאיר נכסים לילדי המוריש;  הצוואה אינה תקפה משום שהיא לא עומדת בחוק הירושה. אי שוויון נתפס – אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שייתכן סכסוך ירושה היא במקרה שיש תפיסה כלשהי של אי שוויון. לרבות – אם מוריש עם שני ילדים מותיר לילד אחד יותר נכסים משמעותית מהשני, הילד שמקבל פחות עלול להעלות מחלוקת בנוגע לחלוקת העיזבון.

יכולים להיות שלווה ונחמה בידיעה שברגע שאתם הולכים לעולמכם, בני משפחתכם יוכלו לטפל בבעיות הקשורות לעיזבון שלכם בשלום וכולם יסופקו כראוי. אחת הדרכים הטובות ביותר לצמצם מחלוקות שעלולות להתעורר על העיזבון שלכם היא ליצור תכנית עיזבון יסודית ומפורטת. תכנית העיזבון שלכם צריכה לכלול, לכל הפחות, צוואה, ייפוי כוח, הנחיה מוקדמת, ואם מתאים, נאמנות.

איך פותרים את הסכסוך?

קודם כל, כדאי שתקבלו ייעוץ ברור אם יש לכם תביעה אפשרית. אם תעשו זאת, תשלחו מכתב לעיזבון המפרט את בסיס תביעתכם. בנסיבות רבות, הפתרון המוצלח ביותר לפתרון כל סכסוך ירושה הוא על ידי דיון וגישור, משום שבדרך כלל ענייני ירושה כרוכים בקשרים משפחתיים הדוקים, והתמוטטות מערכת היחסים המשפחתית יכולה להיות מלחיצה מאוד. אם הגישור לא הצליח, האפשרות היחידה שלכם תהיה להתחיל בהליכים משפטיים.

האם קיים סכסוך ירושה בשל משפחות מעורבות?

שינויים בדינמיקה המשפחתית הם סיבה שכיחה נוספת לסכסוכי ירושה, במיוחד עם הגידול במספר המשפחות המעורבות והחיים המשותפים. הקווים המנחים שמספקים כללי האינטרסטציה הם מאוד שחור ולבן; כל תחום אפור מבחינת ילדים חורגים או זוגות גרים משותפים אינם נחשבים. אדם שמשפחתו כוללת בן זוג או ילדים חורגים, יצטרך להחזיק בצוואה כדי לפרנס את משפחתו בצורה נאותה כפי שהם היו רוצים. קל לראות כיצד עלול להיווצר סכסוך ירושה אם מקפידים על כללי הצוואה או אם המנוח לא עדכן את צוואתו בהתאם לשינויים בדינמיקה המשפחתית שלו.

האם אפשר לפתור סכסוך ירושה על ידי גישור?

סכסוך משפחתי ניתן לפתרון על ידי גישור , אשר רואה את שני הצדדים נפגשים עם עורכי הדין שלהם ומנסים להגיע להסכם ששניהם יהיו שבעי רצון ממנו. מסלול זה יכול לעזור לחסוך מאבקים יקרים בבית המשפט וכן נזק בלתי הפיך לתא המשפחתי.

לסיכום

בין אם ברצונכם לערוך תכנית עיזבון ובין אם יש לכם שאלות על איך לפתור סכסוך ירושה, עורכי הדין שלנו לתכנון ירושה ותכנון עיזבון יכולים לעזור לכם. למידע נוסף, אנא התקשרו למשרדנו עוד היום או שלחו לנו הודעה המבקשת מידע. אנו מוכנים לענות על השאלות הקשות ביותר שלכם, ותמיד שמים את שביעות רצון הלקוח בראש סדר העדיפויות. מכיוון שכך, כדאי שתצרו קשר עם צוות עורכי הדין שלנו משום שאנחנו מתמחים בתחום סכסוך ירושה.

סכסוכי ירושה בין אחים

עורך דין סכסוכי ירושה

סכסוכי ירושה הם אחד הגורמים השכיחים ביותר לקרע בין קרובי משפחה. גם כשישנה לכידות משפחתית גבוהה, ואפילו יחסים חמים וקרובים, אי הסכמה לגבי אופן חלוקת הרכוש – או ליתר דיוק סיטואציה שבה צוואה או דיני הירושה מכתיבים חלוקה שנתפשת ע"י חלק מבני המשפחה כלא הוגנת וכפוגעת – מובילה לסכסוך מר. כשלתמונה נכנס עורך דין סכסוכי ירושה ניתנים לפתרון, ובפרט כשמדובר על איש מקצוע בעל ניסיון רלוונטי. במשרד עורכי הדין רן רייכמן מציעים מגוון דרכים משפטיות לטיפול אפקטיבי במצבים רגישים אלה.

איך פותרים את המשבר באמצעות עורך דין סכסוכי ירושה?

* ייעוץ מקצועי שממזער את הסיכון לסכסוך – אחד הגורמים העיקריים לסכסוך ירושה הוא צוואה שלא לוקחת בחשבון את הסיכון לקרע במשפחה. חשוב להדגיש: לכל אדם יש באופן טבעי זכות להחליט כיצד לחלק את רכושו לאחר המוות, ומי שבאופן מודע בוחר בחלוקה שעלולה לייצר סכסוך ירושה יכול לעשות זאת (וגם יקבל כמובן את ההכוונה הרלוונטית מעורך דין), אבל אם המטרה היא שימור הלכידות המשפחתית, כדאי להיעזר בייעוץ משפטי מקצועי מתאים.

* גישור ועריכת הסכמים בין יורשים – לאחר שכבר התגלה סכסוך, הדרך האפקטיבית ביותר למנוע הסלמה במצב היא גישור. הסכם בין יורשים שלוקח בחשבון את האינטרסים של כולם ומייצר מצב ווין-ווין יבטיח את המשך היחסים התקינים במשפחה.

* הגשת תביעה רלוונטית – ישנם גם מקרים שבהם אין ברירה אלא להגיש תביעה – למשל לביטול מתן צו קיום צוואה או כנגד הוצאת צו ירושה. כשהסכסוך מגיע לערכאה שיפוטית, ישנה חשיבות רבה לא רק לבקיאות המשפטית אלא גם ליכולת לעמוד בפני שופט.

קשב רגיש ויצירת מצבי Win-Win

משרד עורכי הדין רן רייכמן הוקם לפני כ-20 שנים ומאז צבר ניסיון רחב היקף בפתרון סכסוכים בין יורשים. הבקיאות המקצועי של צוות המשרד, הקשב הרגיש והיכולת המוכחת לייצר מצבי Win-Win מבהירים מדוע רק בעזרת עורך דין סכסוכי ירושה ניתנים לפתרון באופן יעיל ומבלי שייגרם לכם נזק חמור. השירותים המשפטיים השונים הרלוונטיים לסכסוכים בין יורשים ניתנים בזמינות גבוהה ותוך התייחסות גם להיבט המשפחתי הרגיש.

סכסוכי ירושה בין אחים

יחסים בין אחים מתאפיינים במקרים רבים במורכבות. כולנו מכירים את הסיפור של שני האחים הראשונים בתנ"ך, קין והבל, וגם במציאות של ימינו יש קונפליקטים, קנאה, אפילו שנאה, תחושות קיפוח ועוד ועוד. לעיתים כל אלה מתפרצים בעקבות מות אחד ההורים וסביב אופן חלוקת העיזבון. סכסוכי ירושה בין אחים עלולים להוביל לקרע בלתי הפיך, וישנם כמובן גם היבטים משפטיים רלוונטיים – ולכן הצעד הראשון הנכון הוא פנייה אל עורך דין בעל ניסיון בתחום. משרד עורכי דין רן רייכמן דורג ע"י Dan & Bradstreet כמוביל בתחום הצוואות והירושות, לרבות פתרון סכסוכים בין אחים.

איך מונעים סכסוכי ירושה בין אחים?

* צוואה הוגנת – הדרך הטובה ביותר למנוע סכסוך היא לוודא שלא תהיה סיבה להיווצרות תרחיש כזה. בהתאם מומלץ לכל אדם לערוך צוואה הוגנת, שלוקחת בחשבון גם את הסיכון לקרע במשפחה. דגש נוסף הוא עריכת צוואה בהתאם לכל הכללים, כך שאי אפשר יהיה לערער על תקופתה.

* גישור – אם נוצר סכסוך סביב ירושה, מכל סיבה שהיא, ההמלצה היא לקיים הליך גישור. היתרונות של גישור על-פני הגשת תביעה לבית משפט הם קיצור פרק הזמן עד להגעה לפתרון, וכן הפחתת המתח והרגעת הרוחות.

* התנגדות לקיום צוואה – בעזרת עורך דין מיומן ניתן להגיש בקשה להתנגדות למתן צו קיום צוואה. בפרט מומלץ להשתמש בכלי משפטי זה כשיש חשש/חשד להשפעה לא הוגנת בעת עריכת הצוואה ואפילו לחץ פסול.

נטרול מוקשים ומציאת פתרון מיטבי

משרד עורכי דין רן רייכמן כבר פתר בהצלחה סכסוכי ירושה בין אחים, במגוון דרכים. בפרט באים לידי ביטוי היכולת של עורכי הדין במשרד למצוא פתרונות יצירתיים כבסיס למצבי Win-Win, הבקיאות המעמיקה וגם הנחישות. בנוסף שמים עו"ד רן רייכמן וצוות המשרד, שאותו הקים כבר לפני למעלה מ-20 שנים, דגש רב על יחס אישי לכל אדם וזמינות מרבית – כדי לספק את אותה תמיכה נחוצה לאדם שמוצא עצמו בסכסוך משפחתי חריף. הניווט המדויק בשדה המוקשים והיכולת לגבש את האסטרטגיה הנכונה בדרך לפתרון מיטבי הפכו את המשרד למוביל בתחום זה, ולראייה ההישגים הרבים לאורך השנים.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

לשיחה ראשונית ללא עלות וללא התחייבות התקשרו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: