צוואה מזויפת

הונאת צוואה או צוואה מזויפת היא עבירה חמורה שיש לערער עליה מיד. למרבה הצער, מקרים הדורשים מחלוקת מזויפת הולכים וגדלים, ולכן חיוני להכיר את האינדיקטורים ולדעת כיצד לפעול במהירות. מכיוון שהנושא של צוואה מזויפת מאוד מרתק, מומלץ לכם בחום לקרוא את המאמר הזה למן תחילתו ועד לסופו.

צוואה מזויפת
צוואה מזויפת

מה קורה כאשר מתעורר חשד לקיומה של צוואה מזויפת?

רוב המורישים דנים בתוכן צוואותיהם או נאמנויותיהם עם בני משפחתם והמוטבים לפני פטירתם או שהם מבטיחים למשפחתם הבטחות לגבי האופן שבו יחלקו את עיזבונם כאשר מסמכי הצוואה ייכנסו לצוואה. עם זאת, למרות שזה קורה, לעתים קרובות מתעוררים הפתעות ובלבול לאחר שהמוריש עובר. תיתכן צוואה או נאמנות חדשה עם חתימות חריגות, או כתיבה ולשון שלכאורה סותרות את כוונות המוריש לפני פטירתן. אם אתה אחד מאותם בני משפחה שסבורים שאולי זכאית למשהו מהמוריש וכעת אתה נשאר בחוץ, ייתכן שיהיה עליכם לחקור אם מסמך תכנון העיזבון נפגם באמצעות זיוף והירושה שלך נגנבה, משמע – צוואה מזויפת.

מה הם האינדיקטורים של צוואה מזויפת?

אם אינכם מודעים לכך שהתרחשה הונאה או שאין לכם צוות משפטי מהימן לצדכם, אינכם יכולים להתחיל בהליך המחלוקת, ואתם עלולים להפסיד ירושה משפחתית. ישנם מספר אינדיקטורים נפוצים לכך שהתרחשה הונאה ויש צוואה מזויפת, וייתכן שתצטרכו לנקוט בפעולה. אם אינכם מורשים לגשת לצוואה המקורית, או אפילו גרוע מכך, היא הושמדה; מיד מורם דגל אדום. אם אתם מבקשים לעיין בצוואה מקורית ונאמר לכם שהיא אינה קיימת עוד, עליכם לפנות לייעוץ משפטי. אם לאחר עיון בצוואה תמצאו חתימה שהיא כל אחד מלבד המוריש, ייתכן שהתרחשה צוואה מזויפת. יתרה מכך, אם הצוואה נחתמה על ידי המוריש, אך היא לא נחתמה בנוכחות עד, ייתכן שהיא לא לגיטימית. העד מהווה אמצעי מניעה מפני זיוף ומרמה, וגורם חיוני במחלוקת צוואה מזויפת. אם אתם סבורים שהצוואה נחתמה על ידי המנוחים רק בגלל שהונו לעשות כן, ולא היו חותמים אחרת, אין זו צוואה תקפה. אם המוריש חתם כי הופעל עליו לחץ לעשות זאת, זה נקרא השפעה בלתי הוגנת. זה יכול להתרחש לעתים קרובות כאשר המוריש הוא מבוגר ונלחץ להועיל יורש אחד על פני אחרים ללא סיבה או סיבה מוצדקת. אם למנוח הייתה מטפלת וסכום לא פרופורציונלי מעיזבונו נמסר לידיה, הדבר מעיד על כך שאולי התרחשה צוואה מזויפת. למטפלת יש גישה תכופה והזדמנות להשפיע בצורה בלתי הולמת או אפילו לזייף צוואה.

כיצד בני אדם שותפים למעשה של צוואה מזויפת?

זיוף מסמכי צוואה אינו דבר חדש. זה קרה לאורך ההיסטוריה, מאז הוקמו בתי משפט לצוואה. זייפנים הם בדרך כלל קרובי משפחה, חברים, שותפים עסקיים או מנסחים מסמכים עבור המוריש. מדובר באנשים המקורבים לרוב למוריש שיש להם ידע על המסמכים שנוסחו בעבר ועל כוונותיו של המוריש. עורכי דין לצוואה יעלו שאלות ויעלו מיד סוגיות לגבי הונאה אם ​​יימצא אחד מהדברים הבאים –

  1. אם יוכח שהמוריש ביצע או שינה את מסמכי הצוואה שלו בתואנות שווא או במרמה.
  2. מעקב או חתימות זהות ממסמכים קודמים נמצאות בצוואה או בנאמנות
  3. אם תכנית עיזבון עשה זאת בעצמך ממקור מקוון או טופס נעשתה לאחר מסמכים רשמיים שנעשו על ידי עורך דין.
  4. אם הוכח כי מישהו אחר מלבד המוריש חתם על המסמכים בשם המוריש
  5. אם יש הוכחה שידו של המוריש חסר הכושר הוזזה או נעזרה לחתום על צוואה או נאמנות

באיזה מצבים מתקיימת צוואה מזויפת?

אם יש סטייה משמעותית מצוואה קודמת, כמו שהעיזבון עובר לכמה נדבנים ופתאום רק לאחד, פירוש הדבר יכול להיות סכסוך צוואה מסודר. אם צוואה שונתה בזמן שהמנוח שהה בבית החולים, יש סיכוי שהיא שונתה שלא כדין ללא הסכמת המוריש או כאשר לא יכלו לתת הסכמה. כמו כן, אם אף מומחה משפטי מהימן לא עמד בראש הצוואה, ייתכן שהיא הייתה צוואה מזויפת.

איך אפשר לחקור מקרה של צוואה מזויפת פוטנציאלית עבור התדיינות בהונאת צוואה?

כיצד אוכל לחקור זיוף פוטנציאלי עבור התדיינות בהונאת צוואה? זה קריטי שלא תיקח את החקירה של הונאת צוואה אפשרית לידיים שלכם. אין לחקור את היורשים/המוטבים ששמו או את האנשים שלדעתכם ביצעו את ההונאה. עדיף להשאיר את החקירה למערכת בתי המשפט.

האם במקרה של צוואה מזויפת מומלץ לפנות לגישור?

זה תמיד מועיל לשני הצדדים לפנות לגישור לפני הגשת תיק לבית המשפט, במיוחד כאשר המשפחה מעורבת. הליך הגישור מחפש פתרון הוגן לכל המעורבים מבלי לשלם את כל הוצאות המשפט הנלוות. עורך דין צריך להיות נוכח אתכם תמיד במהלך הגישור. אם המשא ומתן ייפול, אין ברירה אלא להמשיך את התיק בבית המשפט.

מה צריך להוכיח במקרה של צוואה מזויפת?

עליכם לעמוד בעמידה לפני ערעור על תכנית העיזבון על בסיס היותה צוואה מזויפת. עליכם להראות שתוכנית העיזבון הבלתי לגיטימי פגעה במישרין או בעקיפין בירושה שלכם. עצם ההתעצבנות על מסמכי הצוואה אינה מספיקה כדי לערער על הלגיטימיות של הצוואה או האמון.

איך תוכיחו קיומה של צוואה מזויפת?

צוות משפטי מהימן יכול להוכיח לשופט שיש צורך במחלוקת של צוואה מזויפת, והתרחשה הונאה. המשמעות היא שיש לאסוף ראיות ראויות בצורה של עדות ומסמכים רלוונטיים. זה לא תמיד קל, והרכבת ראיות היא תהליך רב-שלבי. זה כרוך בראיונות עדים, רישומי זימון, הצהרות, עדים מומחים וכיוצא בזאת. זהו תהליך מורכב המצריך עורכי דין בעלי ניסיון בליטיגציה עיזבון לבצע את העבודה. אם תצליחו להוכיח שזויפה חתימה על צוואה, סביר להניח שתצליחו במקרה שלכם. עם זאת יש לקחת בחשבון, אתם תמיד מחפשים את חוות דעת המומחים של מומחי כתב יד ומשתמשים בה כראיה בליטיגציה. התהליך כולל השוואת חתימות קודמות של המוריש ובחינת הצוואה שבמחלוקת. אם סכסוך הצוואה כרוך בגורמים אחרים כמו השפעה בלתי הוגנת, חוסר יכולת, הונאת עיזבון, הונאת אפוטרופסות, הונאת מניות בחירה של בני זוג או סוג אחר של תחרות צוואה, זה יכול להיות מאתגר יותר להוכיח בבית המשפט.

מה הם הדגלים האדומים?

דגלים אדומים נמצאו בתוך צוואה מזויפת – לאחר שתבססו עילה ועמידה כדי לערער על הצוואה או האמון, החקירה תבחנו בשלב הבא דגלים אדומים שונים שעלולים להצביע על כך שהמסמכים עשויים להיות זיוף. כמה דוגמאות כוללות –

  1. חסרה שפה משפטית. מסמכי עיזבון יכולים להיות תקפים מבלי שעורך דין ערך אותם. עם זאת, אם ברור שחסרים שפה משפטית ופורמליות במסמך, אכן מתעורר חשד. זה חשוב במיוחד אם עורך דין אכן ניסח את המסמכים או אם עורך דין התייעץ
  2. שפת רצון מתוצרת עצמית. צוואות או עיזבונות שנוצרו עם אתר עשה זאת בעצמך או מסמך טופס יש פוטנציאל חזק להונאה, במיוחד באמצעות העתקה והדבקה של חתימות במסמך.
  3. דפים/טקסט שונה או שונה. אם רוב המסמך מודפס על סוג אחד של נייר ודפים נבחרים נמצאים בסוג נייר שונה בבירור או בפיסת נייר חדשה, מתעורר חשד. כך גם לגבי סימני סיכות חריגים. אם המסמך הוחזק בבירור מספר פעמים. לבסוף, אם ישנן מספר מחיקות, שימוש בלבן, שימוש במספר סוגי דיו או תיקונים אחרים שנעשו במסמך, עלול לעלות חשד.
  4. דפים חסרים. אם חסרים בבירור דפי צוואה או נאמנות (שינויי שפה בין מסמכים, ברור שמשהו חסר), לעתים קרובות עולות שאלות לגבי הונאה.

זיוף צוואה

זיוף צוואה

צוואה נועדה לשקף את רצונו של האדם לגבי חלוקת נכסיו לאחר מותו. בהתאם זיוף צוואה – כולה או חלקה – הינה עבירה חמורה. כל אדם שחושד כי צוואה רלוונטית עבורו זויפה כך שזכויותיו נפגעות יכול לפעול, וכמובן שחשוב לפעול באופן מידי. בפירמת עורכי הדין רן רייכמן כבר טיפלו בהצלחה במקרים מסוג זה, במקצועיות ותוך מיצוי האפשרויות המשפטיות.

מידע חשוב לגבי זיוף צוואה

* ההליך המשפטי – כשיש חשד כי צוואה זויפה, ההליך המשפטי הוא הגשת התנגדות לצו קיום צוואה. אם כבר הוצא צו כזה, ניתן להגיש בקשה לפסילתה של הצוואה. הנימוק יהיה בכל מקרה חשד לזיוף, ובאופן טבעי בית המשפט שידון בכך ידרוש הוכחה חד משמעית.

* חוות דעת גרפולוג – מומלץ לצרף לבקשה לאי קיום הצוואה חוות דעת של מומחה לכתבי יד המעידה כי הצוואה אינה אותנטית. לשם קבלת חוות דעת כזו, תתבקשו להמציא מסמכים אחרים שכתב בכתב ידו עורך הצוואה. בחלק מהמקרים בית המשפט ממנה גם גרפולוג מטעמו.

* בדיקה מקצועית של הנייר – דרך נוספת לבחון האם צוואה זויפה היא בדיקה מיוחדת של הנייר עליו היא כתובה. מומחים יכולים להעריך את תאריך הייצור של הנייר, ובהתאם להציג ראייה לזיוף.

* תשאול עדים – אם היו עדים במועד עריכת הצוואה, בית המשפט עשוי לברר גם איתם את הנסיבות כדי לדעת האם אכן התבצע זיוף.

* ענישה – אדם שמזייף צוואה חשוף לעונש מאסר (עד 3 שנים במקרים "רגילים", ועד 5 שנים בנסיבות מחמירות). בנוסף, סעיף 5 בחוק הירושה קובע כי אדם שזייף צוואה פסול מלרשת את האדם שאת צוואתו זייף (גם אם ישנה צוואה אחרת, אותנטית, שבה הוא מופיע).

אסטרטגיית פעולה מיטבית

בכל מקרה של זיוף צוואה ישנה חשיבות רבה לאופן הפעולה – על-מנת להציג בפני בית המשפט את ההוכחות החותכות ביותר לזיוף. זהו אחד מתחומי המומחיות של פירמת עורכי הדין רן רייכמן – המשרד המוביל בארץ בתחום הצוואות, כך לפי דירוג של דן אנד ברדסטריט. המשרד נוסד לפני למעלה מ-20 שנים ובהתאם צבר ניסיון רחב היקף שמתורגם לבקיאות מקצועית מעמיקה, כולל במקרים של זיופי צוואות.

לסיכום

לאשש שההונאה התרחשה אף פעם לא קל, מכיוון שכך חשוב לפנות לחברת עורכי דין מהימנה הבקיאה בהונאות צוואה וליטיגציה על עיזבון כמו שלנו. אנחנו כאן על מנת לעזור לכם לזהות הונאה וליידע אתכם באילו צעדים יש לנקוט כדי לבצע מחלוקת לגבי צוואה מזויפת. ועל כן משמעותי שתצרו קשר עוד היום עם צוות עורכי הדין שלנו כי רק אנחנו מתמחים בתחום צוואה מזויפת.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: