קיום צוואה

צוואה היא מסמך המכיל את רצונותיכם הישירים לרכוש ולנכסיכם, וכן את הטיפול בתלויים שלכם. אי הכנת צוואה בדרך כלל מותיר את ההחלטות לגבי העיזבון שלכם בידי שופטים או פקידי מדינה ועלול גם לגרום לסכסוכים משפחתיים. אתם יכולים לכתוב צוואה תקפה בעצמכם, אך אתם צריכים לראות את המסמך, על מנת להפחית את הסבירות לאתגרים מוצלחים מאוחר יותר. כדי להיות בטוחים לחלוטין שהכול תקין, תשקלו להכין את הצוואה שלכם באמצעות עורך דין נאמנויות ועיזבונות. אנחנו ממש ממליצים לכם לקרוא את המאמר הנ"ל למן ראשיתו ועד לתומו, כי בו נדבר אודות – קיום צוואה.

 

קיום צוואה
קיום צוואה

איזה סוגים יש?

בעוד שצוואה היא כנראה ההימור הטוב ביותר שלכם, כמה סוגים אחרים של קיום צוואה זוכים לדרגות שונות של הכרה, כדלקמן –

  1. צוואות הדדיות – זוג נשוי או מחויב בדרך כלל מקיים צוואה מסוג זה. לאחר שצד אחד נפטר, הצד הנותר מחויב לתנאי הצוואה ההדדית. ניתן להשתמש בצוואות הדדיות כדי להבטיח שהרכוש יעבור לילדי המנוח ולא לבן זוג חדש. בגלל הבדלי מדינה בדיני חוזים, יש לערוך צוואה הדדית בעזרת גורם משפטי. למרות שהמונחים נשמעים דומים, אין לבלבל בין צוואה הדדית לבין צוואה משותפת.
  2. צוואות הולוגרפיות – צוואות שנכתבו ונחתמו באמצעות המצווה, אבל לא היו עדים. ידועות כצוואות הולוגרפיות – מהמשמעות המשנית הפחות נפוצה של המילה הולוגרף, משמע – מסמך שנכתב בכתב יד על ידי מחברו. בדרך כלל נעשה שימוש בצוואות כאלה כאשר הזמן קצר ואין עדים זמינים, כמו לדוגמה – כאשר המצווה נלכד בתאונה מסכנת חיים. יחד עם זאת, צוואות הולוגרפיות מוכרות רק במחצית מהמדינות. במדינות המתירות את המסמכים, על הצוואה לעמוד בדרישות מינימליות, כמו למשל – הוכחה שהמוריש כתב אותה ובעל יכולת נפשית לעשות זאת. גם אז, היעדר עדים מוביל לא פעם לאתגרים על תוקף הצוואה.
  3. צוואות בעל פה – הפחות מוכרות הן צוואות בעל פה, שבהן אומר המוריש את רצונותיו בפני עדים. בהיעדר רישום כתוב, או לפחות כזה שהוכן על ידי המוריש, בתי המשפט אינם מכירים באופן נרחב בצוואות בעל פה.


האם על ידי קיום צוואה תוודאו שהילדים שלכם מסופקים כלכלית?

אכן כן, על ידי קיום צוואה תוודאו שהילדים שלכם מסופקים כלכלית – בנוסף לומר מי יגדל את הילדים שלכם, אתם יכולים לתכנן תכניות לפרנס את עתידם מבחינה כלכלית. זה עשוי לכלול הצבת כסף לחינוך שלהם, לוודא שהם מקבלים סכום קבוע מדי שנה עבור בגדים או תחביבים, או הקמת חיסכון לרכישה של נכס. ייתכן שתרצו לשקול הקמת נאמנות כדי לפרנס את ילדיכם, משום שזה נותן לכם אלמנט של שליטה על מתי ילדיכם יקבלו את הכסף ולמה הם יתרגלו. ישנן שתי דרכים להקים נאמנות והן – אתם יכולים להקים אותה בעודכם בחיים, או להשאיר הוראות להקמתו כאשר אתם נפטרים.


מה קיום צוואה לא עושה?

קיום צוואה איננו מסדיר העברת סוגים מסוימים של נכסים, הנקראים נכסים ללא צוואה, אשר עוברים למישהו אחר מלבד העיזבון שלכם עם פטירתכם. לצורך העניין – מקרקעין ונכסים אחרים שבבעלותם עם זכויות השארים עוברים אוטומטית לבעלים שנותרו בחיים. בנוסף לכך, פוליסת ביטוח לתשלום למוטב שמו עוברים למוטב הנקוב ללא קשר לרצונכם.


מה מכסה קיום צוואה?

קיום צוואה מאפשר לכם לכוון כיצד יש לחלק את החפצים שלכם, כמו למשל – יתרות בנק, רכוש או רכוש יקר. אם יש לכם עסק או השקעות, הצוואה שלכם יכולה לציין מי יקבל את הנכסים האלה ומתי. קיום צוואה מאפשר גם להפנות נכסים לארגון צדקה לבחירתכם. באופן דומה, אם ברצונכם להשאיר נכסים למוסד או לארגון, קיום צוואה יכול להבטיח שהרצונות שלכם יתממשו. בעוד שצוואות מתייחסות בדרך כלל לחלק הארי של הנכסים שלכם, חלקן אינן מכוסות בהוראות שלהן. מחדלים אלה כוללים תשלומים מפוליסת ביטוח החיים של המצווה. מאחר שהפוליסה קבעה מוטבים, אותם אנשים יקבלו את התמורה. אותו הדבר יחול ככל הנראה עבור כל חשבונות השקעה המוגדרים כ"העברה במוות". ישנו חריג מרכזי והוא – אם הנהנים מנכסים אלה קדמו את המוריש, הפוליסה או החשבון חוזרים לעיזבון ומחולקים על פי תנאי הצוואה או, אם לא, על ידי בית משפט לצוואה – חלק ממערכת המשפט. שמטפל בעיקר בצוואות, עיזבונות ועניינים נלווים.


האם קיום צוואה מגן על בני המשפחה שלכם?

שותפים לא נשואים אינם זכאים לשום דבר מהעיזבון שלכם אלא אם כן צוין במפורש בצוואתכם – לא משנה כמה זמן אתם ביחד. כתיבת צוואה מבטיחה שהשותף שלכם יקבל את חלקו ההוגן בעיזבון שלכם. אם בית המשפחה הוא על שמכם, בן הזוג הרווק שלכם והילדים החורגים אינם עומדים אוטומטית בתור לרשת אותו אם תמותו ללא צוואה – כלומר הם עלולים לאבד את ביתם.


האם קיום צוואה מפחית סכסוכים משפחתיים?

חלוקת עיזבון עלולה למרבה הצער לפעמים להוביל למריבות וויכוחים בין היורשים שלכם אם אין צוואה או שרצונותיכם אינם ברורים. צוואות שהוגשו במחלוקת עלולות להזיק למערכות היחסים בין משפחתכם, ויכולות להיות יקרות גם אם החלטות לגבי העיזבון שלכם נערכות במחלוקת משפטית. צוואה ערוכה היטב יכולה לסייע בהימנעות מוויכוחים אלה, ולהימנע מהפיכת פטירתכם למלחיצה עוד יותר עבור היורשים.


איך מבצעים קיום צוואה?

יש לחתום על צוואות בנוכחות עדים ולמלא אחר פורמליות מסוימות או שהצוואה לא תקפה. במדינות רבות, קיום צוואה המבוצעת רשמית מול עדים עם כל החתימות שנכתבו על ידי נוטריון, נחשבת כ"מוכיחה את עצמה" ועשויה להתקבל לצוואה ללא עדות עדים או הוכחה נוספת אחרת. גם אם צוואה תיחשב בסופו של דבר תקפה למרות טעויות בביצוע, ההתמודדות עם אתגר כזה עשויה להיות יקרה וקשה. אתגר פוטנציאלי מטופל בצורה הטובה ביותר על ידי קיום צוואה כהלכה בשלב הראשון. תיקון מאוחר יותר לצוואה נקרא קודיציל ויש לחתום אותו באותם פורמליות. היזהרו בשימוש בקודציל וזאת משום שאם יש אי בהירות בין הוראותיו לבין הצוואה הקודמת שהוא מתקן, עלולות להיווצר בעיות. במדינות מסוימות, הצוואה עשויה להתייחס למזכר המחלק פריטים מסוימים של רכוש אישי מוחשי, כמו למשל – רהיטים, תכשיטים ומכוניות, אשר עשוי להשתנות מעת לעת ללא הפורמליות של צוואה. גם אם מזכר כזה מותר במדינת ישראל, המשיכו בזהירות. סוג זה של מסמך נפרד עלול ליצור בלבול או אתגרים פוטנציאליים אם הוא אינו עולה בקנה אחד עם תנאי הצוואה או מוכן באופן אקראי.


לסיכום

אתם יכולים לכתוב את הצוואה שלכם בעצמכם בחינם, אבל קיים סיכון לטעות שעלולה לעלות לצאצאים שלכם בטווח הארוך. אם אתם מעדיפים מדריך, על מנת להבטיח שאתם כוללים את כל הדרוש, השירותים שלנו, שעורכי הדין שלנו מציעים, הם שירותים עצמאיים או חבילות הכוללות מספר מסמכי תכנון עיזבון, ולכן חשוב שתצרו קשר עם צוות עורכי הדין שלנו בשל העובדה שאנחנו מתמחים בתחום של קיום צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: