הסכמים הם חלק בלתי נפרד עבור כל עו"ד משפחה העוסק בסוגיות השונות הקשורות לחייהם של בני זוג אלו עם אלו ועם ילדיהם המשותפים. משרד עו"ד רן רייכמן מטפל בסוגיות שונות הקשורות להסכמים. שתי סוגיות מרכזיות מאוד בהקשר זה, הן הסכם גירושין והסכם ממון.

הסכם גירושין

אם רק אחד מבני הזוג מעוניין לסיים את קשר הנישואין, ייתכן שהדרך לגירושין תהיה לא קצרה – במיוחד לאור החוק המחייב את הצדדים לנסות ולהתגשר תחילה. אפשרות אחרת היא ששני בני הזוג מעוניינים להתגרש ומגיעים יחד להסכם גירושין, בו הם מסדירים את כל נקודות המחלוקת הקיימות ביניהם. הסכם גירושין כולל בין היתר הסכמות המועלות על הכתב, בנושאים הבאים: מזונות, רכוש, משמורת והסדרי ראייה. כאשר הדברים מעוגנים במסמך משפטי מחייב, הדבר מוריד את הלחץ והמתח בין הצדדים ומחליף את הדיונים בבתי המשפט, שבהם כל אחד שם את גורלו בידיו של השופטים. עורך דין גירושין יוכל לספק לכם מידע רלוונטי בכל הנוגע לניסוח ההסכם, ילווה אתכם בהגעה אל ההסכמות וינסח את ההסכם.

הסכם ממון

על הזוגות שנישאו אחרי 1.1.1974, חל חוק יחסי ממון. החוק קובע שכל הרכוש שנצבר על ידי הצדדים במהלך קשר הנישואין, גם אם ביחס שאינו שוויוני, הוא רכוש משותף, למעט נכסים שהיו לשניים לפני הנישואין, או רכוש שהתקבל במתנה או בירושה במהלך הקשר. אם שני בני הזוג לא מעוניינים להיות כפופים לחוק יחסי ממון, ורוצים להסדיר ביניהם הסדר אחר, הם יצטרכו לערוך הסכם ממון כדין.

את הסכם הממון יש לאשר בפני נוטריון או בית המשפט למשפחה לפני הנישואין. העדיפות היא לעשות זאת בפני בית המשפט ולתת להסכם תוקף של פסק דין. בהסכם נקבעת חלוקת הרכוש ויחסי הממון במקרה של גירושין או חלילה מוות. אישור הסכם הממון יכול להיעשות בטרם הנישואין, במהלכם וכחלק מהסכם הגירושין. על מנת להגן על האינטרס שלכם בהסכם ממון, מומלץ לנסחו באמצעות עו"ד משפחה מנוסה.

על כל הזוגות אשר נישאו לאחר 1.1.74 חל חוק יחסי ממון. ככלל החוק קובע עיקרון לפיו כל מה שנצבר ע"י הצדדים במהלך הנישואין ו/או מי מהם, הנו רכוש משותף למעט נכסים אשר היו לצדדים טרם הנישואין ו/או שקיבלו במתנה ו/או ירושה במהלך הנישואין.

כאשר אחד מבני הזוג מחליט לשים קץ לחיי הנישואין, ייתכן שהדרך לגירושין תהא ארוכה, ממושכת ורצופת מכשולים ומאבקים משפטיים, תוך התדיינות בבית המשפט והתנצחות בלתי פוסקת של הצדדים האחד נגד רעהו.