הפקדת צוואה

סוף כל סוף עשיתם את זה. יצרתם תכנית עיזבון, כולל צוואה. האם אתם צריכים לקחת אותה לכל מקום כעת, או לחלופין שאתם יכולים פשוט לאחסן אותה בבית, מה שנקרא הפקדת צוואה? מה לגבי אם יש לכם צוואה של מישהו שמת? האם אתם צריכים לעשות משהו עם הצוואה? צוואה היא לא סתם עוד מסמך מיוחד. עבור מסמכים חשובים רבים עותק טוב כמו מקור, אבל כאשר עסקינן אודות צוואה, הצוואה המקורית עדיפה בהרבה על העתק שלה. אפשר להגיש תוקף של עותק של צוואה כאשר המקור אינו זמין אבל פעולה זאת כרוכה במספר שלבים נוספים. כאשר לא ניתן לאתר את המקור של הצוואה, עליכם להתגבר על ההנחה שהסיבה שלא ניתן למצוא את המקור היא כי מי שכתב את הצוואה ביטל אותה על ידי השמדתה. אישור העתק צוואה מצריך מתן הודעה לבני משפחה אשר ירשו בהעדר צוואה, הזמנת תחרות אם יורש כלשהו הוחרג מהצוואה. במקרה הטוב, בדיקה של עותק של צוואה היא יותר עבודה מאשר בדיקה של מקור ובמקרה הרע, המאמץ עלול להיכשל. המשיכו לקרוא עד הסוף, וכך תגלו נדבכים על – הפקדת צוואה.

 

הפקדת צוואה
הפקדת צוואה

היכן ניתן לבצע הפקדת צוואה?

חשוב לוודא שהנציגים האישיים יוכלו לגשת לצוואה לפני מתן צוואה. הבנקים אינם רשאים לפרסם צוואה אשר יש בכספת הפקדת צוואה לפני מתן צוואה, למשל, ומכיוון שכך אפשרות זאת אינה מומלצת. אך איפה אפשר לבצע הפקדת צוואה? הנה כמה מהאפשרויות הטובות ביותר –

  1. הפקדת צוואה אצל עורך דין – עורכי דין יאחסנו בדרך כלל צוואה שהם מכינים ללא תשלום ועשויים לאחסן גם צוואות שלא ערכו. משום שמשרדי עורכי דין מוסדרים באמצעות הרשות להסדרת עורכי דין, אם המשרד יפסיק לסחור או יתמזג עם משרד אחר, כל הצוואות המאוחסנות באותו משרד יועברו למשרד מוסדר אחר וכך הצוואה שלכם תישאר בטוחה. על עורכי הדין לספק גם ביטוח אחריות מקצועית, ולכן אם הצוואה אבדה או נפגעה עקב אשמת המשרד, יש לפצות את העיזבון שלכם.
  2. שמירה על הרצון שלכם בבית – אתם כמובן יכולים לבצע הפקדת צוואה בבית כמו כספת נעולה. אפשרות זו אינה עולה דבר ועשויה לתת לכם שקט נפשי. ברם, תמיד קיים סיכון שהצוואה עלולה להיות שלא במקום, להיגנב או להינזק.
  3. הפקדת צוואה עם כותב צוואה – אם כותב צוואה מכין את צוואתכם, המשרד עשוי גם לאחסן אותה עבורכם, בדרך כלל תמורת תשלום. לפיכך, משום שכותבים אינם כפופים לאותה רמת רגולציה כמו משרדי עורכי דין, כדאי לבדוק אילו נהלים וביטוחים קיימים במקרה של יציאת המשרד מעסק או אם יש בעיה בצוואתכם.


מה המשמעות האמתית של הפקדת צוואה לשמירה?

הפקדת צוואה בצורה מאובטחת איננה תמיד פשוטה. צוואות הן מסמכים פרטיים וסודיים חשובים. צוואה מקבלת תוקף משפטי רק עם מותו של העורך אותה. לאחר חתימה על הצוואה יש לאחסן צוואה מקורית במקום בטוח ומאובטח. באופן אידיאלי המקום צריך להיות חסין אש, ומוגן מפני שיבוש או הרס. מעצבי צוואות צריכים לשקול את הנסיבות האישיות שלהם, המשפחה ומערכות יחסים אחרות כאשר הם בוחנים אפשרויות הפקדת צוואה. במצבים מסוימים לא כדאי לאחסן צוואה בבית אם סביר להניח שאנשים שפוגעים במה שהיא מכילה יוכלו לגשת אליה.


מה כדאי שתדעו?

למרות שניתן להוכיח עותק של צוואה אם ​​לא ניתן למצוא את המקור, גישה נוחה למקור תמיד עדיפה כדי למנוע עיכוב ועלות נוספת בתהליך הצוואה. בכל מקום בו תבחרו לבצע הפקדת צוואה שלכם, חשוב לוודא שהיא מאובטחת ושנציגיכם האישיים יוכלו למצוא אותה בקלות כאשר אתם הולכים לעולמם.


מה החשיבות של הפקדת צוואה מקורית?

דיני צוואה מחייבים המצאת מסמך הצוואה המקורי בעת הגשת בקשה למתן צוואה מבית המשפט. גם אם העיזבון קטן ואין צורך במתן צוואה, מוסדות פיננסיים ואחרים ידרשו לראות את הצוואה המקורית, או העתק מאושר שלה. ללא מסמך חשוב זה, ניהול עיזבון הנפטר בזמן מתעכב ובעלויות נוספות עד לפתרון המצב. לעיתים בנסיבות מצומצמות עשוי בית המשפט לאשר העתק של צוואה מקורית שאבדה להתקבל לצוואה. אחרת העיזבון מחולק לפי כללי הצוואה, מה שיוצר הרצון לא רצה, העניין בעריכת צוואה הוא כדי שתוכלו לבחור מי יקבל מה. לאחר שתטרחו לערוך צוואה, תוודאו שהמקור מוגן.


האם אפשר לבצע הפקדת צוואה ואיך בדיוק?

ניתן לבצע הפקדת צוואה עם הניירות האישיים שלכם, רצוי בכספת מסמכים מאובטחת, עמידה למים. הפקדת צוואה אצל משרדי עורכי דין – חלק ממשרדי עורכי דין מציעים מתקני אחסון ללקוחותיהם לצורך משמורת בטוחה של צוואות ומסמכים משפטיים אחרים. מתקני כספת, כספות בבנק – הפקדת צוואה בכספת בבנק שלכם – חלק מהבנקים מציעים מנעד נרחב של שירותי אחסון תמורת תשלום, על מנת לשמור על מסמכים מאובטחים. שירותי אחסון מסמכים אחרים – לאחר מכן יש יותר ויותר שירותי אחסון פרטיים המציעים גם כספות להשכרה.  נאמני ציבור – נאמני הציבור של המדינה והטריטוריה עשויים להציע שירות הפקדת צוואה, גם אם לא השתמשתם בשירותי עריכת הצוואה שלהם.


איזה בעיות הפקדת צוואה עשויות להתעורר?

צוואות חסרות עלולות לגרום לחרדה רבה, קושי ועיכוב כאשר יקיריהם מחפשים גבוה ונמוך; לא בטוח אם הצוואה המקורית אבדה בכלל. האם היא הושמדה בכוונה על ידי המנוח? אם הצוואה הייתה מופרשת במקום עלום כלשהו, ​​כמו הובלה במיכל מתחת לבית או בגג, אזי הסכנה היא שאם לא יחשבו מנהלי עזבון או יקיריהם לחפש בכל פינה, ניתן להסיק ש לא היה רצון. במקרה זה, העיזבון יחולק על פי כללי הצוואה, אשר עלולים שלא לתת תוצאה שהמנוח רצה, בהתחשב בטרחה בעריכת צוואה.


איזה מסמכים נדרשים לשם הפקדת צוואה אצל רשם הצוואות?

ואלו הם המסמכים אשר נדרשים לשם הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושות – אם מגישים באופן ממוחשב  מקוון, יש לסמן "הפקדת צוואה". הפקדת צוואה יכולה להיעשות אך ורק באמצעות המוריש עצמו (מלבד במקרה של צוואה בעל פה. צוואה מקורית חתומה על ידי המצווה. בבנק הדואר, באמצעות שוברים אותם יש לבקש במשרדי קבלת הקהל של הרשם לענייני ירושה. תעודת זהות ישראלית בעלת תמונה עדכנית. אם התמונה אינה עדכנית יש להצטייד בתעודה רשמית נוספת עם תמונה עדכנית, כמו לדוגמה – דרכון, רישיון נהיגה וכולי. אישור על תשלום אגרה בגין הפקדת צוואה. ניתן להסדיר את תשלום האגרה בכל אחת מהדרכים הבאות – בעמדות אוטומטיות במשרדי קבלת הקהל של הרשם לענייני ירושה.


לסיכום

הרעיון שמשרדי עורכי דין ממוקדי לקוחות מצליחים יותר אינו חדש. עורכי דין שחושבים קדימה, בדיוק כמונו, נוקטים בגישה זו כבר שנים רבות. יחד עם זאת, בימים אלו חשוב מתמיד שמשרדי עורכי דין כמונו, שרוצים להישאר תחרותיים, ינקטו בגישה ממוקדת לקוחות, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים. על כן, חשוב ביותר שתצרו קשר אתנו כעת, עם צוות עורכי הדין שלנו, בשל העובדה שרק אנחנו מתמחים בתחום של הפקדת צוואה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: