מה זה ידועים בציבור?

מושג ה"ידועים בציבור" בתחום דיני המשפחה, הפך להיות שכיח מאוד בשנים האחרונות, זאת לאור המגמה שמצביעה על עלייה בקלות בה ניתנת ההכרה המשפטית לזוג שחי ביחד, אך אינו נשוי כדת וכדין.

3107-1 הידועים בציבור בישראל מתחלקים לשתי קבוצות: ידועים בציבור אוניברסאליים – זוגות שחיים ללא נישואין, אך הגורם לכך לא קשור לישראל והם היו חיים בצורה הזאת בלי קשר למדינה בה הם נמצאים, והסוג השני, ידועים בציבור תוצרת הארץ – אנשים שהיו מתחתנים בלי קשר למדינה שהם נמצאים בה. למרות שהנישואין הם לא מטעם ההלכה, רוב הזכויות דומות וכך גם החלוקה הנקבעת בהסכם הממון.

מה קובע הסכם הממון עבור ידועים בציבור?

כמו זוגות נשואים, זוגות הידועים בציבור יכולים להסדיר ביניהם את הזכויות והחובות בדרך של "הסכם ממון ידועים בציבור", אשר בשונה מהסכם ממון בנוסחו המקורי, ייקרא "הסכם לחיים משותפים". הסכם זה מאפשר לקבוע מה דינו של רכוש שהביא כל אחד מהצדדים לפני מערכת היחסים ומה יעלה בגורלו של רכוש שנצבר במהלך חיים משותפים.

"הסכם ממון לידועים בציבור", או בשמו הרשמי "הסכם לחיים משותפים", יכול להיות מאושר כיום על ידי בית המשפט למשפחה ולקבל תוקף של פסק דין. התנאים לקבלת ההסכם הם: מגורים תחת קורת גג אחת, משק בית משותף וההצגה החברתית. עם זאת, עדיף לבחון כל מקרה ומקרה לגופו בעזרת עו"ד משפחה או עו"ד גירושין מומחה, בעל ניסיון בתחום.

זוגות ידועים בציבור, יכולים אף הם בדומה לזוגות נשואים, להסדיר ביניהם את מערך הזכויות והחובות בדרך של הסכם, אשר במובחן מהסכם ממון במובנו הקלאסי, ייקרא "הסכם לחיים משותפים".

מושג הידועים בציבור התפתח עד מאוד בשנים האחרונות, עד כי בשנים האחרונות אנו רואים מגמה המאפשרת כניסה קלה ומהירה יותר להגדרה של ידועים בציבור .