מה הדין בנוגע למזונות ילדים מעל גיל 15?

לפי החוק, יש הבחנה בסוגיית תשלום דמי המזונות בהתאם לגיל הילדים:

  • מזונות מעל גיל 15 ילדים עד גיל 15: דמי המזונות משולמים ע"י האב עד הגיע הילדים לגיל 15, ללא תלות בסוג המשמורת (משמורת מלאה של האם או משמורת משותפת) או ברמת ההכנסה של מי מהצדדים. למעשה, על האב לשלם דמי מזונות לילדיו דרך אמם גם כאשר הם נמצאים בחזקתו מחצית מהזמן והוא מפרנס ומכלכל אותם.
  • ילדים מעל גיל 15: דמי המזונות לילדים שעברו את גיל 15 משולמים מכוח דין צדקה, כלומר: הם משולמים ע"י ההורה שמרוויח יותר למחייתו ללא תלות בסוג המשמורת.

דוגמה בנושא הוא פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בתל אביב ולפיו אב לא חויב כלל בתשלום דמי מזונות לבתו שעברה את גיל 15 בשל משמורת משותפת ובשל העובדה ששני בני הזוג (האב והאם של הילדה) השתכרו משכורת זהה.

עם זאת, במקרים בהם נקבע אחרת ע"י הסכם הגירושין ייתכן מאוד שתשלום דמי המזונות יחושב באופן אחר וזאת בהתאם לפרטי הסכם הגירושין. הסכם הגירושין מבטא הסכמה הדדית של שני בני הזוג וגם אפם יש בכך סטייה כלשהי מהחוק (למשל בתחום המזונות לילדים מעל גיל 15) – הוא מחייב את הצדדים כי הוא נחשב לחוזה משפטי.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: