האם ניתן להחזיר כסף שניתן במתנה לאדם מחוץ למשפחה?

האם ניתן להחזיר כסף שניתן במתנה לאדם מחוץ למשפחה? – בתכנית שאלה משפטית קיבל עו"ד משפחה רן רייכמן את השאלה הבאה, הנוגעת לתחום הרכוש:

"שלום עורך דין רייכמן, לפני מספר שנים בני התחתן עם בחירת ליבו, הם עברו לגור במושב במרכז הארץ ובנו לעצמם בית. בשלב מסוים הם הסתבכו כלכלית ולא הצליחו לממן את סיום הבית. אני לקחתי מספר הלוואות אישיות על מנת לעזור להם ונתתי להם מעל 500 אלף ש"ח לבניית הבית במתנה. אחרי שסיימו לבנות את הבית השניים החליטו להתגרש ואת הבית, שאני עדיין משלם את ההלוואות עליו, הם חילקו ביניהם. אני דורש שיחזירו לי את סכום הכסף, הבן הסכים אך אשתו מסרבת בתוקף להחזיר את חלקה וטוענת שזו הייתה מתנה ללא תנאי. לפי דעתך אני יכול לקבל את כספי בחזרה?"

צפו בתשובתו של עורך דין משפחה רן רייכמן:

עו"ד משפחה רן רייכמן משיב:

ככל הנראה, סבירות גבוהה שלא תוכל לקבל את כספך בחזרה, עם כל הצער. כאשר מדובר בזוג אנשים פרטיים שאין ביניהם מישור של יחסי משפחה קובעת הפסיקה שכאשר צד א' נותן לצד ב' תגמול כספי, הנחת המוצא היא שלא נותנים את זה כמתנה אלא כהלוואה. כאשר מדובר בבני משפחה, החזקה בדיוק מתהפכת ואומרת שבין בני משפחה תגמול כספי נועד לשמש כמתנה, אם היו רוצים לעשות הלוואה היו עושים הסכם הלוואה.

בית המשפט למשפחה רואה את מרקם היחסים בתוך המשפחה ומתן כספים בין צד א' לצד ב' בתוך המשפחה כעזרה כספית וללא ציפייה לקבלת הכספים בחזרה. במקרה הזה האדון הנכבד נתן את הכספים לבנו ולבת זוגתו ולא עשה ביניהם שום הסכם הלוואה, לכן החזקה היא כי מדובר בהלוואה. השאלה היא האם מדובר במתנה שהוקנתה, שנגמרה או בהתחייבות למתן מתנה. כאן נכנס חוק המתנה. סעיפים 1 ו-2 לסעיף המתנה קובעים שמתנה שהוקנתה נגמרה בכך שהיא הוקנתה לצד השני.  במקרה הזה אין מחלוקת שהכסף ניתן והועבר לבני הזוג ולכן הכסף הוקנה והסתיים.

אין ספק שלא ערכת את המסמך בכתב לפיו אתה נותן את המתנה בתנאים כמו שסעיף 4 בחוק המתנה מאפשר לך לעשות. אין גם ספק שלא ניתנה התחייבות למתן מתנה כי הכסף כבר הועבר. לא זה המקרה ולכן לצערי אתה לא יכול לקבל את כספך בחזרה.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: