כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון

כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון כל מה שצריך לדעת על הסכם ממון – האהבה ביניכם עצומה היום ואינכם יכולים לדמיין סיטואציה שבה תיפרדו בעתיד. במצב זה נמצאים רוב הזוגות הנישאים בארץ וברחבי העולם. אך רובנו נוטים לשכוח כי נישואין אינם רק הצהרה בין שני זוג על אהבתם אלא קשר חוזי לכל דבר. בדומה לחוזים נוספים כמעט ואיננו זקוקים למסמכים עד שהיחסים עולים על שרטון ואז כל אחד דבק בעמדתו. בגירושין, שוב מעורבים רגשות אינסופיים אך האהבה עשויה להפוך לכעס, לרצון לנקמה ולרגשות שליליים. במצב זה אנו שמחים לגלות כי יש בידינו הסכם ממון בו הסדרנו את היחסים הכספיים ושמרנו על הרכוש שהתקבל לפני הנישואין ובמהלכם.
המדריך המלא ליצירת הסכם זה ומה כדאי לקחת בחשבון כאשר מנסחים אותו – לפניכם.

מדוע עורכים הסכם ממון?

הסכם ממון מיועד להסדיר את היחסים הכספיים בין בני הזוג במקרה של פרידה. אמנם, החוק קובע כי זוגות שהתחתנו לאחר תחילת שנת 1974 יחלקו את הרכוש שנצבר במהלך השנים שווה בשווה. אך מה עם נכסים שהתקבלו בירושה על ידי אחד מהצדדים במהלך השנים או רכוש שאחד מהם רכש בכספי ירושה? רכוש זה עשוי להיות במחלוקת משום שלעתים צד אחד יטען בבית המשפט כי השקיע כספים בשיפוץ רכוש בן זוגו או התגורר בנכס ביחד עמו שנים ארוכות עד שהנכס הפך להיות משותף בין השניים.

הסכם ממון: הכל ידוע מראש

כאשר עורכים הסכם ממון קל להגדיר איזה רכוש שייך לכל אחד מבני הזוג. כאשר יש מסמך משפטי מחייב כל בחירה של בן הזוג השני להשקיע כספים בהשבחה או בשיפוץ נכס שלא יהיה שלו בעתיד. כמו כן, ניתן להגדיר בהסכם הממון כי יהיו נכסים מסוימים שיתחלקו בין בני הזוג אם שניהם השקיעו בהם סכום שווה.

אם לדוגמה, לאורך השנים שני בני הזוג מחליטים לבקש משכנתה מהבנק ורוכשים נכס עם הון עצמי ששניהם עמלו לחסוך – דירה זו תחולק בין שניהם. ניתן להוסיף את הדירה להסכם הממון ולציין מה ירצו לעשות עמה בעתיד. האם להשכירה ולהתחלק בכספי השכירות? להשאירה לבן הזוג הנשאר עם הילדים עד שיגדלו או למכור את הדירה מיד לאחר הנישואין.

מכירה בלחץ עשויה לגרום להפסדים כבדים

הגדרה מראש של כוונתנו לחלק את הרכוש מאפשרת להימנע מסיטואציה נוספת הגורמת להפסד כספים ניכר – מכירה של הדירה בלחץ על מנת לחלק את הכספים. מי שמתעסק בהשקעות נדל"ן מודע לכך שמחירה של דירה של זוג שיתגרש יהיה נמוך בשל הרצון להימנע מהמחלוקת ולממש במהירות את הנכס על מנת שיהפוך לכסף נזיל.

נכון, במידה והסכם הממון קובע כי הדירה תימכר מיד לאחר הגירושין עדיין קיים סיכוי שהיא תימכר במחיר נמוך ממחיר השוק – אך גם נושא זה ניתן להגדיר בהסכם הממון. לדוגמה, ניתן לקבוע תקופת מינימום (כמו חצי שנה או שנה) בה הדירה תועמד למכירה במחיר השוק ורק לאחר מכן תתפשרו על מחיר הדירה.

אילו עוד סעיפים ניתן להכניס להסכם הממון?

מלבד הגדרת הבעלות על הנכסים השונים שצברו בני הזוג עם השנים ולפני נישואיהם ניתן להכניס נושאים נוספים להסכם הממון. הראשון, נועד להבטיח כי שני בני הזוג יהיו גלויים לחלוטין זה עם זה בדבר הנכסים אותם הם רוכשים במהלך הנישואין. לדוגמה, כאשר בן זוג אחד טוען כי המר על כספים או הפסיד אותם בעסק – אך בפועל מסתבר כי רכב בכספים עסקים נוספים עשוי הדבר להתפרש כהעלמת מידע. בהסכם הממון ניתן להכניס "קנס" או סנקציה במקרה שמתבצעת העלמת מידע מסוג זה על ידי אחד מבני הזוג.

מקרה נוסף העשוי להתפרש כהעלמת מידע הוא רישום של נכס חדש שרכש אחד מבני הזוג על שם אדם שלישי במטרה להימנע מחלוקה שלו עם בן הזוג השני. חריג לנושא זה יכול להיות רישום על שם אחד הילדים משום שיתכן ואותו ההורה התכוון להעניק את הנכס במתנה לילד.

נושא נוסף שעשוי לעלות בזמן עריכת הסכם ממון הוא בנייה של עסק הצובר מוניטין עם השנים. לדוגמה, אם הבעל והאישה הקימו מסעדה מפורסמת יחד שערכה גבוה מערך המבנה שבו היא שוכנת כיוון שלמוניטין עצמו יש ערך נוסף. חשוב להסדיר כיצד יחולקו הכספים בין בעלי המסעדה במידה ואחד מהם ימשיך לנהל אותה. חשוב לדעת כי ישנם גם תנאים מסוימים שעשויים לגרום לביטול ההסכם.

האם ישנן נסיבות שבהן הסכם הממון יתבטל?

לכאורה, נראה כי הסעיפים השונים הכתובים בהסכם הממון חקוקים בסלע. שהרי, הסכמתם מראש עוד לפני הנישואין על התנאים האמורים בו. אך בפועל בית המשפט מבטל לעתים קרובות הסכם ממון בשל פגמים שנפלו בו. לדוגמה, אם אחד הצדדים ניהל משא ומתן לעריכת הסכם ממון כאשר הוא אינו מגלה לצד השני את כל רכושו או מסתיר ממנו פרטים חשובים על מצבו הפיננסי יתכן שההסכם יבוטל בשל "העדר גילוי נאות ותום לב".

סיטואציה נוספת יכולה להיות אי עמידה בתנאי ההסכם בין השניים. לדוגמה, פרידה כתוצאה מבגידה המצוינת בהסכם הממון עשויה להיות עילה לביטולו. עילה נוספת יכולה להיות חוסר הבנה של בן הזוג את ההסכם – מסיבות של אי הבנת השפה או ניסוחים מפולפלים שנועדו להסוות את כוונתו המקורית של ההסכם.

איך אפשר להימנע מסיטואציה בה ההסכם מבוטל?

חשוב לבצע את הסכם הממון עם עו"ד מומחה לענייני משפחה. עו"ד זה יברר מראש מה התנאים שתרצו שיהיה רשומים בו וינסח אותו בשפה משפטית שאינה משתמעת לשני פנים. לאחר מכן יסביר לכל אחד מבני הזוג באריכות מה כתוב בהסכם ולפני שיחתום יברר כי הנושאים השונים האמורים בו מובנים היטב. כמו כן, בדרך כלל כאשר המצב בין בני הזוג משתנה מבחינה פיננסית או כאשר נכסים נוספים נרכשים במהלך הזוגיות ימליץ להוסיף אותם להסכם הממון ולהחליט יחדיו כיצד יחולקו במקרה של פרידה.

 האם ניתן לערוך הסכם ממון גם לאחר הנישואין?

רבים אינם יודעים זאת אך הסכם ממון ניתן לערוך גם לאחר הנישואין. להסכם זה תהיה התייחסות שונה בבית המשפט משום שהוא עשוי להיות תוצאה של לחץ שמפעיל אחד מבני הזוג על השני מתוך ידיעה כי הם עומדים להיפרד בעתיד הקרוב. לכן, חשוב לערוך את ההסכם בסיוע עורך דין ולקבל אישור של בית הדין לענייני משפחה לכך שההסכם אכן תקין ומחייב ונעשה ללא הפעלה של לחץ על ידי אחד מבני הזוג.

הסכם ממון בין ידועים בציבור

לסיכום, נציין סיטואציה נוספת בה חשוב לחתום על הסכם ממון. בעשורים האחרונים זוגות רבים בוחרים שלא לבוא בברית הנישואין. עם זאת, הם מקיימים חיי משפחה ויכולים להתגורר יחד שנים ארוכות. במקרה של פרידה, בית המשפט עשוי להתייחס לבניית קן משפחתי ללא נישואין כיחסים מחייבים ולקבוע כי הרכוש שהצטבר בידי שני בני הזוג במהלך החיים המשותפים יחולק על פי הכללים של איזון משאבים – ממש כפי שהיה במקרה של זוג נשוי. לכן, במיוחד אם יש לכם ילדים בנפרד מבני זוג שונים, כדאי להימנע ממחלוקת ולהסדיר באמצעות הסכם ממון כיצד תחלקו את רכושכם במידה ותיפרדו.

משרד עורך דין רן רייכנמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

We’d love to hear from you

נלחם עבורך ועבור הזכויות שלך כל הדרך אל הניצחון!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם העורך דין המוביל בישראל חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם