שלושה ענפי ירושה עיקריים

שלושה ענפי ירושה עיקריים – חוק הירושה (תשכ"ה 1965) קבע שתי דרכים עיקריות בהן מתאפשרת העברת ירושת אדם לאחר פטירתו ליורשיו, האחת "על פי דין" והשנייה "על פי צוואה".

בכל אותם מקרים בהם אדם נפטר ללא הותרת צוואה בדבר עיזבונו, החוק קובע כי זהות יורשיו תעשה "על פי דין", ומכאן היורשים על פי דין עשויים להיות בני הזוג, קרובי משפחתו ו/או המדינה. במקביל, חוק הירושה קבע שלושה ענפי ירושה עיקריים המיועדים לרשת את עיזבונו של המנוח, האחד: צאצאיו של המנוח, השני הורי הנפטר וצאצאיהם והשלישי הורי ההורים (הסבים והסבתות של המנוח). ככלל, בן/בת הזוג של המנוח, יהיו רשאים לרשת עם כל ענף, כאשר חלקם בירושה במקרה של היעדר ירושה שונה מענף לענף. ירושה על פי דין מנוהלת באופן הבא: רק ענף אחד יכול להיות היורש, וכאשר קיימים יורשים בענף הראשון (כלומר למנוח ישנם ילדים הם יהיו אלו שיירשו את עיזבונו). במידה ולא קיימים יורשים בענף הראשון הירושה עוברת לענף השני וכן הלאה.

צאצאי המנוח נמנים על יורשי הענף הראשון ובמידה וקיימים כאלו הם אלו אשר יירשו את מלוא העיזבון, כאשר החלוקה תתבצע באופן שווה בין מספר הצאצאים הישירים. במקרים בהם אחד/אחת מהם אינו בין החיים, חלקו בירושה יתחלק בין צאצאיו הוא וכן הלאה. יחד עם זאת, במידה ולמנוח בן זוג בחיים, הוא יהא רשאי לרשת כמחצית מהעיזבון כאשר המחצית השנייה היא זו אשר תחולק שווה בשווה בין הצאצאים.

הורי הנפטר וצאצאיהם נמנים בין יורשי הענף השני, וככל שאין אף יורש בענף הראשון עיזבונו של המנוח עובר ליורשי הענף השני. במקרה זה, עיזבונו של הנפטר מחולק באופן שווה בין הורי וככל שהוריו של הנפטר אינם בין החיים עיזבונו מועבר לצאצאי ההורה שנפטר, מחצית מתוכו לצאצאי האב שנפטר ומחצית לצאצאי האם הנפטרת. גם בענף השני, במידה והמנוח הותיר אחריו בן/בת זוג בחיים, בן הזוג יקבל מחצית מהעיזבון והוריו של המנוח יקבלו מחצית, וזאת למעט מקרים בהם ובנמצא נותרו רק אחים של הנפטר, כלומר, צאצאי ההורים, בן הזוג יהא רשאי לרשת שני שליש מהעיזבון.

הורי ההורים (סבים וסבתות) נמנים על יורשי הענף השלישי, כאשר בכל אותם מקרים בהם לא ידוע על אף יורש מהענף הראשון והשני, העיזבון של המנוח עובר ליורשי ענף זה. בענף זה, חלוקת העיזבון מתבצעת אל מול ארבעת הורי ההורים ובמידה ואחד/אחת מהם אינם בין החיים, החלק היחסי עובר לצאצאיו. גם בענף זה, החלוקה מתבצעת באופן שווה ביחד עם בן/בת הזוג של המנוח במידה והוא בין החיים.

חשוב לדעת: במידה ולא נמצאו יורשים בשלושת הענפים המפורטים לעיל, המדינה היא זו אשר תהא רשאית לרשת את עיזבונו של המנוח.

חשוב להבהיר שזכות הירושה במקרים אלו תקפה לא רק לרכוש ונכסים אותם הותיר המנוח אלא גם לזהותו של המנוח. כיום לצורך הדוגמה, חוקי האזרחות הספרדיים מאפשרים לכם לבחון את זכאותכם לקבלת אזרחות ספרדית גם באותם מקרים בהם אחד מהוריכם אשר החזיק באזרחות ספרדית נפטר מן העולם. על פי החוק, בעלי אזרחות ספרדית נדרשים להצהיר במפורש על רצונם לשמור על האזרחות בפני פקיד הרישום האזרחי בתוך תקופה של שלוש שנים מיום עזיבתם את ספרד. כפועל יוצא מכך, מומלץ לבחון האם אחד מהוריכם שכבר אינו בחיים (במידה והחזיק באזרחות ספרדית בעבר) הגיש הצהרה זו לצורך שימור אזרחותו בפועל. במידה וכן, תהיו רשאים להגשת בקשה לקבלת אזרחות ספרדית.

ליצירת קשר עם המשרד בנושאי צוואה, ירושה ועיזבון – חייגו 03-7524213 או השאירו פרטים:

משרד עורך דין רן רייכנמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

We’d love to hear from you

נלחם עבורך ועבור הזכויות שלך כל הדרך אל הניצחון!

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם העורך דין המוביל בישראל חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם