מהו הסכם ממון? 

ENGAGEMENT

על כל הזוגות אשר נישאו לאחר 01/01/1974 חל חוק יחסי ממון.  ככלל החוק קובע עיקרון לפיו כל מה שנצבר ע"י הצדדים במהלך הנישואין ו/או מי מהם, הינו רכוש משותף למעט נכסים אשר היו לצדדים טרם הנישואין ו/או שקיבלו במתנה ו/או ירושה במהלך הנישואין.

החוק קובע כי בניה"ז החפצים להסדיר ביניהם הסדר אחר, עליהם לעשות זאת באמצעות עריכת הסכם ממון (להלן:"ההסכם") כדין.

עפ"י חוק יחסי ממון, על בניה"ז לאשר את ההסכם בפני נוטריון או בפני ביהמ"ש למשפחה וזאת טרם הנישואין, כאשר קיימת עדיפות לאשר את ההסכם בפני ביהמ"ש וליתן לו תוקף של פסק דין. מומלץ לפנות אל עורך דין הסכם ממון כדי להבטיח ניסוח הסכם שאכן ישרת את בני הזוג היטב במקרה שיחליטו להיפרד.הסכם הממון הינו הסכם הצופה פני עתיד ונועד להבטיח ולקבוע את חלוקת הרכוש והיחסים הממוניים בין הצדדים הן למקרה של גירושין והן למקרה חו"ח של מוות. הצדדים להסכם יכולים להחיל בו את כל הנושאים הרכושיים ביניהם לרבות הזכויות הכלכליות והכספיות, נושא המזונות, והמשמורת על הילדים.

צדדים החפצים לאשר הסכם ממון רשאים לעשות כן בשלוש נקודות זמן שונות. אם בטרם נישאו זה לזו (שאז יבקשו הצדדים לאשר ההסכם לקראת נישואין), אם במהלך הנישואין ואם כחלק מהסכם גירושין.

האישור ומתן תוקף מחייב , יכול שיינתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה או על ידי בית הדין הרבני.

עורך דין הסכם ממון

חשוב להבין שלא כל עורך דין ידע לנסח עבורכם הסכם ממון בו מסודר כל עניין העשוי להיות שנוי במחלוקת במקרה של פרידה. רק עורך דין לענייני משפחה לו ניסיון מוכח גם בניסוח הסכמים כאלה יכול לשמש עורך דין הסכם ממון ולהעניק שירות מיטבי למי שמבקשים להבטיח חלוקת נכסים באופן מסוים.
ברוב המקרים ככולם עורך דין הסכמן ממון יערוך את ההסכם עבור שני הצדדים גם יחד.
בבואכם לבחור עורך דין אשר יערוך עבורכם הסכם ממון וודאו שמדובר לא רק במי שכבר ערך מספר לא מבוטל של הסכמים כאלה אלא גם במי שהסכמים שניסח עמדו במבחן המציאות והעניקו מענה מיטבי במקרים של מערכות יחסים שהסתיימו בפרידה וגירושין.

אחרי שהבנו את החשיבות שבניסוח הסכם הממון נבין את חשיבות הייעוץ המקדים, הניסוח והעזרה העתידית במימוש הסכם זה. עורך דין הסכם ממון מלווה את בני הזוג בדרך כלל במספר שלבים.

השלב הראשון הוא הייעוץ הראשוני תוך ניסיון להגדיר כיצד תרצו שיחולק הרכוש ביניכם במקרה של פרידה. חשוב להבין כי לאורך השנים מצבם הכלכלי של שני בני הזוג עשוי להשתנות. יתכן ובן הזוג שהרוויח משכורת נמוכה בעבר והתקדם בקריירה לאחר סיום התואר יצבור נכסים רבים ובן הזוג שהיה בעל נכסים בעבר ירד מנכסיו. לכן, כל אחד מהסכמי הממון המנוסחים צריך לכלול התייחסות לא רק לנכסים הקיימים היום אלא גם לנכסים שתצברו בעתיד. חשוב לציין, כי סיטואציות שונות כמו שיפוץ שבוצע בכספו של בן הזוג שהנכס אינו רשום על שמו עשוי לגרור תביעה עתידית לבעלות חלקית על הנכס במקרה של פרידה או למימוש חלק מהכספים שהושקעו בנכס זה (במיוחד אם מדובר בדירה בה התגוררו שני בני הזוג). מחלוקות נוספות עשויות לעלות בעתיד על זכויותיהם של הילדים המשותפים בנכס, על שימוש בדירה המגורים (גם אם לא הועברה על שם בן הזוג) וכן כיצד יחולקו כספים שהתקבלו מהכנסות מעסק ששני בני הזוג עובדים בו? במהלך השלב הראשון של הייעוץ הראשוני נדונים נושאים אלה בהרחבה ומנוסחת טיוטת הסכם ממון.

הסכם ממון לפני נישואין

הזמן הטוב ביותר לכתוב הסכם זה הוא לפני שאתם באים בברית הנישואין. הסכם ממון לפני נישואין יהיה בעל תוקף משפטי חזק יותר מהסכם שנכתב מעט לפני התקופה שהתגרשתם. אם היום אתם חושבים על חתונה וכבר קבעתם תאריך, פנו לשירותי עורך דין הסכם ממון ונסחו יחד הסכם ממון.

בשלב זה, גם אם אתם חשים את הרומנטיקה באוויר ולא מעוניינים לחשוב על נושאים כספיים או מחלוקת עתידית, חשוב להגן על רכושכם ולא להסתכן באובדן כספים ונכסים בעקבות פרידה – גם אם התרחשה זמן רב לאחר שנישאתם. גם אם כיום אינכם חווים לחץ כלכלי, מומלץ לזכור כי הרכוש שצברתם במהלך חייכם עשוי להיות זה שישמש אתכם לתקופת הפרישה וחלוקה לא הוגנת שלו תפגע בכם בגיל מאוחר יותר.

הסכם ממון לאחר נישואין

אם לא ערכתם הסכם ממון לפני הנישואין, אל דאגה. עדיין לא מאוחר מדי וניתן לנסח הסכם ממון לאחר נישואין הכולל את הרכוש שצברתם במהלך הנישואין. כמובן, שבדרך כלל הסכם זה יהיה מורכב יותר משום שכבר בשלב זה עשויה לצוץ מחלוקת על השקעותיו וזכויותיו של כל אחד מבני הזוג על הרכוש המשותף. דירות, נכסים בחו"ל, רכבים ועסקים הם רק חלק מהרכוש שאתם עשויים לאבד במידה ותתגרשו בעתיד וכדאי להסדיר את דרך חלוקתו מראש.

הסכם ממון בין ידועים בציבור

גם אם אתם רק מתגוררים עם בן הזוג השני כדאי לדעת שאחרי תקופה ארוכה אתם עשויים להיות מוגדרים כידועים בציבור. החבר/ה שלכם עשוי לדרוש את זכויותיו בנכס בו אתם מתגוררים ובית המשפט עשוי להכריע לטובתו גם אם מעולם לא באתם בברית הנישואין.
לכן, כאשר הקשר מתחיל להתהדק חשוב להתייעץ עם עורך דין הסכם ממון ולבדוק באיזה שלב בקשר אתם עשויים להיחשב ידועים בציבור.

הסכם בין זוגות לא נשואים  

כידוע, כיום רבים מהזוגות בוחרים לחיות יחדיו מבלי לבוא בברית הנישואין. חוק יחסי ממון מתייחס אך ורק לבניה"ז נשואים ו/או מי שעומד להינשא.  מה דינם של זוגות אלו? האם הם לא זכאים להסדיר ביניהם הסכם אשר יקבל תוקף מביהמ"ש?

לאור פסיקתו של ביהמ"ש העליון, לא קיימת אפליה לרעה באשר למצבם המשפטי של ידועים בציבור אל מול מצבם המשפטי של בני"ז נשואים ו/או אשר עומדים להינשא בכל הקשור למתן תוקף הסכמי להסדרים בניהם.

כיום, בתי המשפט למשפחה רשאים ליתן תוקף של פסה"ד  להסכמים אשר נוסחו על ידי עורך דין הסכם ממון עבור בני זוג הידועים בציבור ואשר לא נישאו ואינם מתכוונים להינשא זל"ז וזאת למרות שחוק יחסי ממון מתייחס אך ורק לבניה"ז נשואים ו/או שעומדים להינשא. הסכמים מסוג זה בין ידועים בציבור נקראים "הסכמים לחיים משותפים"  ובית המשפט העליון כאמור הרחיב את סמכותו של ביהמ"ש למשפחה לאשר הסכמים אלו וליתן להם תוקף של פסק דין.

בכך הושווה מצבם של ידועים בציבור ביחס לזוגות נשואים בכל הקשור למתן תוקף של פסה"ד לחוזה הסכמי אשר נערך בין הצדדים.

לסיכום, לפני שאתם מנסים לנסח הסכם ממון לבדכם קבלו יעוץ מקצועי הכולל גם טיפים חשובים כיצד לדון על הנושא עם בן הזוג ואיך לנסח את ההסכם בצורה חד משמעית על מנת למנוע שינוי של תוכן ההסכם בעתיד בבית המשפט לענייני משפחה במקרה של גירושין.

עורך דין לענייני משפחה רן רייכמן – ניסיון של אלפי תיקים ולקוחות – 03-7524213