ירושות

ירושות יכולות להיראות כמו ברכה מעורבת, שמגיעה כפי שהיא קורית בדרך כלל לאחר אובדן של אדם אהוב. בתקופה כה מרגשת, זה עשוי להיות קשה לחשוב מה אתם צריכים לעשות על מנת לנהל את "המתנה". אך גם אם ההורים שלכם יחליטו לתת לכם את הירושה שלכם, או חלק ממנה, בזמן שהם עדיין חיים – כפי שהורים מעדיפים יותר ויותר לעשות – סביר להניח שיהיו לכם שאלות רבות. ובדיוק בשביל זה התכנסנו פה. במאמר זה נבהיר כהלכה את כל עניין הירושות, אז כדאי שתקראו מראשיתו ועד לסופו, כי נדון על ירושות היום.

 

ירושות
ירושות

איזה הכנות יש לעשות לפני קבלת ירושות?

אם אתם מצפים לקבל ירושות בשלב מסוים בחייכם, היועץ הפיננסי שלכם יכול לספק הנחיות שימושיות. אל תחכו עד שההחלטות יהיו דחופות – שוחחו מבעוד מועד על השלכות מס אפשריות עם היועץ הפיננסי שלכם ועם איש מקצוע המס האישי שלכם וכיצד "המתנה" עשויה לעזור לכם להשיג את המטרות שלכם. אולי תרצו גם לדבר עם ההורים שלכם על התקוות שלהם לעתיד הכלכלי שלכם, אפילו איך ההורים שלכם מתכננים לבנות את המתנה העתידית שלהם אליכם.  נשאלת השאלה החשובה – איך אתם מתחילים שיחה עם ההורים שלכם על תכניות העיזבון שלהם? ובכן, אין צורך לשאול כמה כסף ההורים שלכם עשויים להשאיר לכם. תתחילו את השיחה בשאלה על הערכים שלהם ומה המשמעות של עושר עבורם. זה יכול להוביל לשיחות פרודוקטיביות על התפקיד שיורשים יכולים למלא בעתיד הכלכלי ומה עשויות להיות הציפיות של ההורים שלכם. שיחה מסוג זה תספק לכם גם את ההזדמנות לשתף את ההעדפות והעדיפויות שלכם. כמו למשל – אם יש עסק משפחתי, או אפילו בית נופש משפחתי, ואין לכם עניין בבעלות עליו, גלו זאת מלכתחילה. כשכולם מבינים את הציפיות, התוצאות נוטות להיות טובות יותר עבור כולם.


האם לפני קבלת ירושות יש להחליט מיד?

אם הרגע גיליתם שאתם עתידים לקבל ירושות, כמה מהר אתם צריכים לקבל החלטות? סביר להניח שיהיה לכם זמן מה לפני שתקבלו ירושות. בהתאם למורכבות העיזבון, תהליך הצוואה, אם רלוונטי, אורך בדרך כלל לפחות שישה חודשים עד שנה. וזה בדרך כלל לטובה. בדרך כלל נהנים מבצעים רכישות גדולות או החלטות גורפות שלאחר מכן הם מתחרטים עליהן. אפילו פירעון חוב מיד לא יכול להיות האינטרס שלכם. האם יש טעם לשלם משכנתא בשיעור נמוך? אולי תצליחו יותר מתשואה נמוכה יותר במקום אחר. במקום זאת, תשקלו לקבוע פגישה עם היועץ הפיננסי שלכם, על מנת לדון ביעדים שלכם ואיך תוכלו לנהל את העושר החדש שלכם, בשביל לעזור לכם לממש אותו. יש להסתכל על ארבעה דליים – צורכי הוצאות, יעדים לטווח קצר, יעדים ארוכי טווח ופילנתרופיה. כיצד אתם מקצים ירושות שלכם לדליים האלה, תלוי במצב שלכם. אם יש לכם ילדים צעירים, חלק יכול ללכת להוצאות המכללה בדלי לטווח ארוך. אבל אם אתם בוחנים לשפץ את הבית שלכם או לעבור דירה, סביר להניח שתרצו להכניס את הכספים הללו לדלי לטווח קצר ולוודא שהם זמינים בקלות.


מה יקרה אם הירושות לא מגיעות במזומן?

רוב הירושה לא מגיעה במזומן. אתם יכולים להיות המוטבים של חשבון פרישה – או שאתם יכולים לרשת את בית המשפחה, לצורך העניין. אם קיבלתם בירושה חשבון דחוי מס ואתם מוטבים מיועדים זכאים, או מוטבים מיועדים, ייתכן שיהיו לכם עד עשר שנים לאחר מותו של בעל החשבון המקורי חיסול מלא של החשבון . הכללים מורכבים ולהפצות יש השלכות מס. עליכם להתייעץ עם איש מקצוע המס שלכם לגבי המצב הספציפי שלכם. כמו כן, אתם תהיו אחראי ללקיחת ההפצות המינימליות הנדרשות . נכסים בחשבונות החייבים במס, מאידך, ניתן לחסל או להשאיר בחשבון ללא הגבלת זמן. שוב, תרצו בוודאי להיפגש עם איש מקצוע בתחום המס כדי להחליט מהי האסטרטגיה הטובה ביותר עבורכם. הדברים יכולים להסתבך יותר בעת המרת נכסים אמתיים כמו לדוגמה – בית משפחה או עסק למזומן, במיוחד כאשר מעורבים מספר מוטבים. אם יש מחלוקות על צוואה, עלולות לחלוף שנים עד שהבעיות ייפתרו. בתרחיש הטוב ביותר, הורים עבדו עם היועץ ועם עורך דין העיזבון שלהם כדי לבנות צוואה או נאמנות באופן שהוראותיה יחשבו על רצונות המוטבים – למשל, איזה ילד רוצה להשאיר את בית המשפחה או לעבוד בו.


לאיזה נקודות יש לשים לב בעת קבלת ירושות?

להלן חמש נקודות שכדאי לזכור בעת קבלת ירושות –

  1. תיהנו – אל תרגישו מחויבים למה שקיבלתם. לאחר שטיפלתם בצרכים הפיננסיים שלכם, זה בסדר לבזבז חלק מהירושה שלכם. אולי אפילו צאו לטיול למקום החופשה האהוב על יקירכם לכבודם, העבירו כמה מסורות משפחתיות לדור צעיר יותר, או תעשו משהו ששניכם נהניתם! קבלת ירושות בתקופה טראומטית עשויה להפוך את המצב לקדחתני עוד יותר. פגישה עם יועץ פיננסי יכולה להוריד חלק מהדאגה מהכתפיים שלכם באמצעות הכוונתכם לכיוון הנכון.
  2. תיקחו את הזמן – לעתים קשה לחשוב בבהירות תוך כדי אבל על אובדן של אדם אהוב. תנסו להימנע מלקבל החלטות על הוצאות דרסטיות מיד ותיתנו לעצמכם זמן לעבד את האובדן. אולי אתם חושבים שאתם יכולים לעזוב את העבודה שלכם או לרכוש בית, אך עדיף להמתין ולהמציא תכנית פיננסית.
  3. תסתכלו מחדש על התוכנית הפיננסית הנוכחית שלכם – עם כספים חדשים זמינים, ייתכן שאתם קרובים הרבה יותר ליעדי הפרישה והחיסכון שלכם. עכשיו אולי תוכלו להגדיל מעט יותר את החיסכון שלכם, או לחלופין לשלם חובות. בדקו מחדש אם עליכם לעדכן מוטבים כלשהם בחשבונות השוטפים שלכם. תוודאו שתמהיל הנכסים הנוכחי שלכם אינו זקוק פתאום לאיזון מחדש. ואם עדיין אין לכם תכנית, זה יהיה הזמן המושלם להקים אחת.
  4. תבינו מה אתם יורשים – קבלת חשבון נאמנות לעומת חשבון פרישה יכולה להיות בעלת השלכות שונות מאוד. לחשבונות נאמנות עשויה להיות שפה ספציפית עבור הקרן וההכנסה, חשבונות חייבים במס עשויים לדרוש "עלייה" בבסיס העלות, ולירושות יכולות להיות מנעד נרחב של אפשרויות הפצה בהתאם לקשר שלכם עם המורישים. גם הורשת נדל"ן יכולה להיות מסובכת. יועץ שמבין את הניואנסים של כל אחד מהם יכול לעזור לכם לנווט בין סוגי מוצרי ההשקעה השונים בחוץ.
  5. תיזהרו למי אתם מספרים על קבלת ירושות – אם מדובר במפלצת רוח גדולה במיוחד, הקפידו לשמור אותה פרטית. יש הרבה סיפורים מצערים על אנשים שזה עתה מתעשרים שנאבקים עם חברים ובני משפחה שמבקשים לפתע מתנות או הלוואות. אולי תרצו לתמוך בהם, אבל אל תפחדו להגיד "לא".


לסיכום

פטירתו של אדם אהוב, לפעמים באופן בלתי צפוי, עשויה להיות מלחיץ במיוחד. קבלת ירושה עלולה להחמיר עוד יותר את המתח הרגשי, במיוחד אם אתם מסדירים את העיזבון, מתמודדים עם נושים ומארגנים את הנכסים. אתם בהחלט אסירי תודה על מה שאתם מקבלים, אבל עדיין בתהליך האבל. זה יהיה זמן טבעי לדבר עם עורכי הדין שלנו ולדון בנושאים נוספים. עורכי הדין שלנו יכולים לספק חוות דעת אובייקטיבית על מלכודות שיש להימנע מהן והצעות לתכנון, ובשל כך כדאי שתצרו קשר עם צוות עורכי הדין שלנו משום שאנחנו מתמחים בתחום ירושות.

משרד עורך דין רן רייכמן

פירמת עורכי הדין רן רייכמן נחשבת למובילה בתחום דיני המשפחה, גירושין, צוואות, ירושות ועיזבון. לעורך דין רן רייכמן ולצוות המשרד ניסיון של למעלה מ-20 שנה בערכאות השונות.

זמינים בשבילך 24/7

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים:

לשיחת ייעוץ ראשוני חייגו:

זמינים בשבילך 24/7

או השאירו פרטים ונשוב בהקדם: